Postpartum alopecia - vypadávání vlasů po porodu

Poslední úprava 27.04.2023
Sdílet článek

Vypadávání vlasů po porodu, tedy postpartum alopecia, je jednou z věcí, na které nastávající maminky nikdo neupozorní. I proto jsou mnohé nové maminky mírně vyvedené z míry, když jim najednou začnou padat vlasy, častokrát ve velmi velkém množství. Vypadávání vlasů po porodu nastává přibližně tři měsíce po narození dítěte.

Je však třeba podotknout, že jde o zcela obyčejnou a běžnou věc. Jinak řečeno, postpartum alopecia:

 1. je zcela normální
 2. navzdory ujištěním, že nemůžete úplně oplešatět, může být vypadávání vlasů po porodu natolik dramatické, že vám zůstanou jen velmi řídké vlasy
 3. jde o dočasnou záležitost, která může přetrvávat až do jednoho roku dítěte, někdy i o něco déle
 4. existují možnosti, jak postpartum alopecia ztlumit

Co způsobuje vypadávání vlasů po porodu?

Zamyslete se, jaké byly vaše vlasy během těhotenství. Měli jste je objemnější a hustší než obvykle? Pravděpodobně ano. Je to proto, že byly vaše hladiny estrogenů vyšší, čímž se prodloužila fáze, kdy vlasy rostly. Naopak, zkrátila se délka klidové fáze. To znamená, že vám padalo méně vlasů.

Každá dobrá věc se ale jednou skončí. A když se vaše miminko narodilo, hladiny estrogenu začaly střemhlav padat. Z toho vyplývá, že mnoho vlasových folikulů najednou vstoupilo do klidové fáze, po které rychle následuje vypadávání vlasů! Je to součást přirozeného růstového cyklu vlasů.

A když vám začnou padat všechny vlasy, které jste měli po těhotenství na hlavě "navíc", může vás skutečně chytit panika. Mnohé ženy nacházejí ve sprše obrovské kopy vlasů, jsou i na polštáři, na hřebeni, všude.

Způsob, jak vlasy ženám po porodu padají, se mohou lišit od člověka k člověku

Vypadávání vlasů po porodu může být rozptýlené (po celé hlavě), může také padat ve shlucích. Některým ženám řídnou vlasy zejména kolem vlasové linie.

Postpartum alopecia by však neměla ovlivnit obočí, ani by po ní neměli zůstávat na vlasové pokožce jizvy. Pokud je něco na vašem vypadávání vlasů po porodu zvláštní, obraťte se raději na lékaře.

Vypadávání vlasů po porodu se zastaví, když se normalizují vaše hladiny hormonů - někdy mezi 6 až 12 měsíci po porodu

Nic to však nemění na faktu, že vypadávání vlasů po porodu je alarmující, deprimující a vedle každodenních povinností, se kterými se novopečená maminka musí vypořádat, na pohodě nepřidá.

Nabízíme proto seznam věcí, kterými byste se měli řídit, pokud se i vás týká postpartum alopecia.

Co při postpartum alopecia nedělat

 • Neběžte se dát hned ostříhat nakrátko. Krátký účes se častokrát udržuje hůře než dlouhé vlasy, mnohdy vyžaduje dennodenní úpravu. A v prvních měsících po narození dítěte na takové věci někdy nezvyšuje čas. Je proto jednodušší sepnout si dlouhé vlasy do culíku, aby vám tak nepřekážely.
 • Neutrácejte majlant na přípravky proti padání vlasů. Pravdou je, že v případě vypadávání vlasů po porodu nepotřebujete speciální léčbu.
 • Nevyvíjejte na vlasy přílišný tlak a netahejte je. Ano, sepnout je dozadu je rychlé a jednoduché řešení, sepněte si je ale do volného culíku. Pokud máte vlasy, které z volného účesu vyklouzávají ven, dejte si měkkou látkovou čelenku a vlasy upevněte na místě takto.
 • Neničte si vlasy ještě více nadměrným barvením nebo zahušťováním. V tomto období o své vlasy pečujte co nejjemněji.
 • Pokud se rozhodnete pro změnu barvy, nechoďte do tmavšího odstínu. Pokud vám vlasy skutečně výrazně prořídli, ještě více zvýrazníte prosvítající vlasovou pokožku.
 • Na noc si vlasy nespínejte. Zbytečně si budete tahat kořínky.
 • Nepřestávejte s kojením, protože vám někdo řekl, že kvůli kojení se vypadávání vlasů po porodu ještě zhoršuje. Žádná studie to nepotvrdila a kojení je navíc velmi přínosné - pro vás i pro děťátko. Jen tak mimochodem, mnoho žen, které nekojí trpí stejně na padání vlasů po porodu.
 • Nestáčajte si vlasy po umytí do ručníku. Vlhký, těžký ručník vlasy zbytečně táhne. A to je poslední věc, kterou potřebujete. Nechte vlasy volně rozpuštěné a ručník si dejte raději na ramena.
 • Nepoddávejte se chmurným myšlenkám. Vypadávání vlasů po porodu je dočasné. A navíc, máte mnohem důležitější věci, na které musíte nyní myslet. Například na vychutnání si úchvatného prvního roku se svým krásným miminkem.

Co při postpartum alopecia dělat

 • Vlasy si zkuste česat jinak, abyste zakryli jejich ztrátu.
 • Zkuste produkty na přidání objemu. Někdy pomůže i suchý šampon.
 • Stravujte se zdravě. Vaše tělo dávalo všechnu sílu do vývoje dítěte a pokud kojíte, jdou živiny právě na tvorbu mléka. Hladiny výživných látek potřebných pro růst vlasů - například železa a zinku - může být nízké. Navíc je dost možné, že vynecháváte jídla, nebo saháte po běžných rychlých jídlech, protože na vaření nemáte příliš mnoho času. Pokuste se proto mít po ruce dostatek zdravých potravin, které vyžadují pouze krátkou přípravu před samotnou konzumací. Patří sem například oříšky, ovoce, jogurty, a tak dále. Můžete požádat lékaře o vyšetření hladin železa.
 • Používejte sprej na usnadnění rozmotávání vlasů. Tažení hřebene přes zamotané vlasy může vlasy ještě více přiředit.

Důležité upozornění

Je ještě jedna věc, na kterou je třeba při padání vlasů po poroduu dávat pozor. Při zvýšeném padání vlasů je i vyšší riziko, že se vašemu děťátku omotá vlas kolem prstu na ruce nebo na noze.

Jde o velmi závažný stav. Kromě intenzivní bolesti, kterou takový těsně omotaný vlas dítěti způsobuje (charakteristickáý je nevysvětlitelný a neustálý pláč), může vlas zastavit proudění krve k postižené části těla.

Když se vypadávání vlasů po porodu skončí

Člověk by si pomyslel, že se skončí i vaše problémy. Nyní vás však čeká nástup množství nových chomáčků jemných vlásků po celé vlasové linii. Některým ženám mohou začít růst dokonce i kotlety.

Ale znovu platí, je to jen dočasné, ačkoli mírně otravné. Vyrůstající vlasy, které jsou v počáteční fázi růstu neupravitelné, prostě skryjte pod širokou látkovou čelenku.

Ale žádný strach, je to dobré znamení, že vám začaly růst nové vlasy a můžete se těšit na svůj původní objem vlasů.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy