Effluviá

Poslední úprava 06.03.2023
Sdílet článek

Některá typy vypadávání vlasů se nazývají effluvium, což znamená odliv - v tomto případě se jedná o odliv, ustoupení vlasů. Effluviá ovlivňují fáze cyklu růstu vlasů. Vlasové folikuly na hlavě neprodukují vlasy stále. Procházejí růstovou fází, která může trvat dva nebo více let poté, co dva měsíce před zahájením růstu nového vlasu vstoupí do klidové fáze. V každém daném okamžiku na zdravé lidské pokožce hlavy rostou vlasy z asi 80% až 90% vlasových folikulů. Tyto aktivní folikuly jsou v takzvané anagenní fázi. To znamená, že 10% až 20% vlasových folikulů na hlavě je v klidové, tzv. telogenní fázi když neprodukují žádné vlasové vlákno. Rozlišujeme anagen a telogen effluvium.

Životní cyklus vlasového folikulu

Vlasový folikul prochází třemi životními cykly:

  • anagen - fáze aktivního růstu
  • katagén - přechodná fáze mezi anagenem a telogenem
  • telogen - přirozená fáze padání vlasů

Tento cyklus se týká jak vlasů, tak tělesného ochlupení kdekoli na těle. Folikul prochází fází anagenu, následně katagénu a nakonec telogénu. Potom cyklus znovu začíná a folikul se dostává opět do fáze anagénu.

Telogen effluvium ve zkratce

Jak již bylo zmíněno výše, ve fázi telogénu se nachází běžně minimálně 10% vlasů. Telogen effluvium nastává tehdy, když najednou vypadává více než průměrné množství vlasů, tedy 30% a více. Při telogen effluvium však obyčejně nevypadá více jak 50% vlasů. (Malkud, 2015) Běžnými spouštěči této změny je porod, úraz, nemoc, ztráta blízkého člověka, náhlý úbytek na váze, nasazení léků nebo hormonální změny. Přibližně ve třetině případů nelze určit příčinu pro nástup telogen effluvium. (Telogen effluvium...)

Jak vypadá telogenu effluvium?

Vlasy padají rovnoměrně po celé hlavě, výsledkem je prořídnutí vlasů a ztráta na objemu vlasového porostu.

Je telogenu effluvium trvalé a nezvratné?

Telogen effluvium obvykle úplně odezní a samovolně se vyřeší. Normální délka telogénu je přibližně 3 až 6 měsíců, pak začínají vlasy znovu růst, protože přejdou do anagénu. Jak dlouho potrvá, než vlasy získají opět na objemu, závisí na délce vlasů. (Malkud, 2015)

Možná telogen effluvium léčit?

Při telogen effluvium je potřeba vyřešit základní zdravotní problém. Vlasy začínají růst samy, jakmile se odstraní spouštěč. Telogen effluvium se může vrátit, pokud není prvotní příčina problému léčena nebo se znovu vrátí. Samotným vlasům je při regeneraci možné pomoci výživovými doplňky - vitamíny a minerály proti padání vlasů a na podporu růstu vlasů.

Anagen effluvium ve zkratce

Jako anagen effluvium se označuje padání vlasů, které se objeví během anagénove, růstové fáze vlasového cyklu. Hlavní příčinou anagen effluvium bývá ozařování, chemoterapie, infekce, léky a toxiny. (Anagen effluvium...)

Jak vypadá anagen effluvium

Náhle padání velkého množství nebo všech vlasů na hlavě, mnohdy i na celém těle, včetně obočí, řas a tělesného ochlupení.

Je anagen effluvium trvalé a nezvratné?

Ve většině případů začnou vlasy znovu růst, když se odstraní nebo vyléčí základní spouštěč problému. Pokud dojde k anagen effluvium v důsledku chemoterapie, obnoví se růst vlasů 3 až 6 měsíců po ukončení léčby. Samotným vlasům je při regeneraci možné pomoci výživovými doplňky - vitamíny a minerály proti padání vlasů a na podporu růstu vlasů.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy