Domů / / / Léčba vypadávání vlasů a minox...

Léčba vypadávání vlasů a minoxidil - Jak dlouho trvá, než začne minoxidil působit?

Poslední úprava 26.02.2020
Sdílet článek

Minoxidil se používá k léčbě vypadávání vlasů a opětovný růst vlasů při mužském (i ženském) vzorovém padání vlasů. Tak jako většina přípravků na léčbu vypadávání vlasů, začíná působit i minoxidil okamžitě. Viditelné výsledky se však dostaví až po několika měsících.

Na rozdíl od léků jako je finasterid, který brání v padání vlasů blokováním DHT, minoxidil vytváří ideální prostředí na růst vlasů z existujících živých vlasových folikulů. Viz také jak zjistit, jestli je vlasový folikul živý nebo mrtvý.

Jak minoxidil působí?

Vlas prochází při svém růstu různými fázemi, jde o cyklus růstu vlasů. Jako první vstupuje do anagénové fáze. Jde o období, ve kterém vlas roste. Pak se přesune do katagénu a telogénu. Tehdy se vlasový folikul scvrkává a tím vytlačuje vlas ven. Následně je takto vypadlý vlas nahrazen novým vlasem.

Minoxidil po aplikování na vlasovou pokožku vyvolává časnou anagen fázi. Vlasové folikuly tak předčasně projdou zbylým růstovým cyklem a potom začínají opět růst.

Právě to je důvod, proč některým lidem po nasazení minoxidilu nejdříve vlasy začnou výrazněji padat. Když vlasové folikuly procházejí růstovým procesem a vstoupí do anagénu mohou staré vlasy začít ve velkém vypadávat. Potom to skutečně vypadá, že přicházíte o mnohem více vlasů než obvykle.

Minoxidil a anagenový růst vlasů

Anagenová fáze růstového cyklu vlasů může trvat tři až pět let. Během této doby vlasy narostou do své přirozené maximální délky, a pak dochází k jejich vypadávání.

Minoxidil sice dokáže v některých vlasových folikulech spustit novou anagénovou fázi, ale než na vlasech spatříte jeho účinek, projde obvykle několik měsíců.

Většina výzkumů uvádí, že výsledky při léčbě minoxidilem začínají být patrné po šesti měsících. V prvních třech měsících jsou obvykle výsledky jen velmi nevýrazné, případně žádné. Vyplývá z toho, že minoxidil potřebuje určitý čas, aby se jeho působení i projevilo, resp. aby u některých mužů začal vůbec působit.

Pokud jste tedy trpěliví a minoxidil užíváte pravidelně, minoxidil skutečně funguje. Jak bylo zmíněno již na začátku, i když začne minoxidil působit okamžitě, první tři až šest měsíců nejsou výsledky patrné. Po šesti měsících však už můžete vidět určité zlepšení v růstu vlasů. Konečný výsledek je pak viditelný přibližně po roce nepřetržitého používání minoxidilu.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy