Anestezie a vypadávání vlasů

Poslední úprava 23.03.2023
Sdílet článek

Může anestezie způsobit vypadávání vlasů? A pokud ano, proč tak vlasy reagují na anestetika?

Příčiny vypadávání vlasů jsou různé. V posledních desetiletích se objevují nové a nové příčiny i s pochopením mechanismu fungování. Některé příčiny vypadávání byly vědecky potvrzeny, jiné naopak vyvráceny. V případě anestézie jako příčiny vypadávání vlasů je zřejmé, že spolu souvisejí. Avšak do jaké míry leží vina na anestezii, je stále sporné. Existují neoficiální důkazy, které spojují anestezii a vypadávání vlasů. Je však jen málo informací o tom, "proč" a "jak" to může anestezie způsobit. Proto kauzální vztah mezi anestezií a vypadáváním vlasů zahrnuje všechny formy anestézie, což ale není přesné.

Je známým faktem, že příčinou vypadávání vlasů může být i stres. Může přispět k vypadávání vlasů u osob s predispozicí. Pravdou také je, že celková anestezie používaná během operace může dostat tělo do šoku (vyvolávajícího stres). Stres se stává kumulativní, protože pacient je vystresovaný už jen při pomyšlení na samotný zákrok.

Co znamená anestezie v souvislosti s vypadáváním vlasů?

Anestezie má výrazný vliv na tělo. Člověka dostane do stavu bezvědomí a uvolňuje svaly. Anestezie ovlivňuje i vlasové folikuly. Vlasové folikuly obsahují buňky, které patří mezi nejrychleji se dělící a měnící se buňky těla. Musí se rychle rozdělovat, aby udržely růst samotných vlasů. A anestezie blokuje toto rychlé dělení buněk. Zatímco účinek anestézie na člověka přetrvává pouze několik hodin, vlasové folikuly mohou být ovlivněny do takové míry, že zastaví tvorbu vlasů a vstoupí do telogénu, tedy klidového stavu růstového cyklu vlasů. Výsledkem je pak vypadávání vlasů typu telogen effluvium.

Jak souvisí operace a vypadávání vlasů?

Velký chirurgický zákrok znamená pro tělo extrémní fyzický šok. Po operaci se tělo snaží znovu se opravit. Většina výživných látek proto odvádí na opravu základních orgánů a reorganizaci strukturální identity těla. Vlasové folikuly však nejsou životně důležité, pokud jde o přežití, proto často strádají, živiny se totiž odvádějí jinam. Bez dostatečného přísunu živin ke vlasovým folikulům se jejich činnost zpomaluje nebo úplně zastaví. A opět, vyústí to do progresivního vypadávání vlasů typu telogen effluvium, které může přetrvávat i tři měsíce po operaci.

Jsou to logické, odborné vysvětlení možných souvislostí mezi chirurgickým zákrokem, anestezií a vypadáváním vlasů. Nesmíme však zapomínat, že se tato vysvětlení týkají specifického druhu anestézie - celkové anestezie. A specifického druhu chirurgického zákroku - velkého chirurgického zákroku. Běžným faktorem v těchto případech, ať už anestézie nebo operace, je i samotný stres. A také stres patří mezi příčiny vypadávání vlasů.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy