Domů / / / Jak dlouho a jak rychle rostou...

Jak dlouho a jak rychle rostou vlasy?

Poslední úprava 30.06.2020
Sdílet článek

Pokud si chcete nechat narůst dlouhé vlasy, přečtěte si článek a dozvíte se, jak růst vlasů funguje. Odhalíme také specifické příčiny, proč se můžete s růstem vlasů potrápit. Pojďme spolu odhalit, jak rychle a jak dlouho rostou vlasy.

Je zcela přirozené, že si většina lidí přeje, aby jim vlasy rostly rychleji. Obzvláště, pokud se jedná o ženy, které chtějí změnit svůj účes nebo si chtějí nechat narůst vlasy. Je třeba si však uvědomit, že některé věci se až tak moc urychlit nedají.

Proces růstu vlasů

Vlasy potřebují na růst svůj čas, ale nejen ten. Existuje několik faktorů, které určují rychlost růstu vlasů (tedy fakt, jak dlouho rostou vlasy a jak rychle rostou vlasy), ale tím nejdůležitějším je čas. Ten se nahradit nedá, vlasy třeba nechat růst.

Jsou možnosti, jak povzbudit a posílit proces růstu vlasů, plynutí času je ale základním faktorem. Růst vlasů je proces a aby byly zdravé a vypadaly co nejlépe, musí tento proces proběhnout. A to příliš neurychlíte.

V průměru narostou vlasy zhruba o centimetr za měsíc, nebo 12 centimetrů za rok. Rychlost růstu vlasů u některých etnických skupin se může odchylovat oběma směry. Nejsou však natolik enormní, aby šlo o nějaké podstatné odchylky a mnohdy je lze připsat i genetickým faktorům. (How to...)

Některým lidem vlasy rostou rychleji, některým pomaleji. To je vše. Dobrou zprávou je, že bez rozdílu v tom, jak rychle rostou vlasy jsou vaše vlasy neustále v růstovém procesu, a to 24 hodin denně. Růst vlasů probíhá podle určitého konkrétního vzorce. Většinou si při růstu uvědomíte zvětšení na objemu, hustotě a pevnosti vlasů, až později zvýšení samotné délky vlasů. Právě zde vidět, jak dlouho rostou vlasy a jak rychle rostou vlasy.

Vyvarujte se však porovnávání rychlosti růstu vašich vlasů s rychlostí růstu vlasů někoho jiného. Protože co je normální pro jednoho, nemusí být normální pro vás. Je třeba také zmínit, že člověk nebývá vždy tím nejlepším soudcem, pokud se zaměří na rychlost růstu vlasů a kvalitu nových vlasů. Důvod je jednoduchý, své vlasy máte dennodenně na očích a ztrácíte potřebný odstup. Nevidíte drobné změny jako lidé, kteří vás nevidí denně. Takže je dost dobře možné, že vám vlasy rostou rychleji, než si myslíte.

Vlasy mají tři fáze růstového cyklu - anagen (růst, růstová fáze), katagen (regrese, fáze zastavení růstu) a telogen (odpočinek, klidová fáze). Vypadávání vlasů je součástí telogénu. Podrobnější rozdělení řadí samotné vypadnutí vlasu do fáze "exogenní".

Po ostříhání nebudou vlasy ani tlustší ani neporostou rychleji

Růst tělesného ochlupení (pomalý nebo rychlý růst vlasů, vousů a chlupů) je kontrolován (vlasovými) folikuly, které se nacházejí pod kůží. A tyto folikuly stříhání vůbec neovlivňuje. Odstraňuje se pouze vnější část vlasů, vousů a ochlupení, která je již v podstatě odumřelá. To folikuly pod kůží určují tloušťku, barvu i tempo růstu, a těch se vaše stříhání nebo nestříhání, holení či neholení vůbec netýká.

Jeden z důvodů, proč tomu lidé věří (tedy kromě toho, že jim to řekli rodiče) je fakt, že když si osříhají vlasy nebo oholí vousy nebo chloupky na těle, chlupy a vlasy začnou znovu růst a zdají se být mnohem tlustší a hustší, i když to tak ve skutečnosti není. Pokud by tomu tak totiž bylo, tak každý, kdo se pravidelně stříhá a holí, by byl pokryt chlupy tloušťky tužky, možná i hrubšími. A to na každém místečku, které zasáhl.

Někteří lidé mají pocit, že jsou při dalším růstu vousy, chlupy či dokonce vlasy tmavší. Je to znovu nesprávné a vlastně je ještě větší záhadou, proč si to myslí, než mýtus předchozí. Pokud by to byla pravda, tak by po každém holení a stříhání měli všichni lidé černé vlasy i vousy. Není skutečně žádný důvod, abychom si mysleli, že vlasy tmavnou. Protože opět platí, folikuly pod pokožkou určují barvu vlasů i ochlupení a holení či stříhání na ně nemá vůbec žádný vliv. Je možné, že tomu lidé věří, protože když se začnou holit, jsou vousy o něco bledší než o roky později, když dospějí. Možná si to také myslí proto, že během puberty jim vlasy i vousy ztmavnou samy od sebe, takže si myslí, že je to kvůli holení a stříhání. Ve skutečnosti ale jedno s druhým vůbec nesouvisí.

Jak dosáhnout maximální délku vlasů

Běžnou obavou lidí, kteří si chtějí nechat narůst dlouhé vlasy je pojem "konečná délka". Jde o to, že lidem narostou vlasy pouze do určité délky a dále jednoduše růst nebudou. Tento fakt má co do činění s genetikou, jde však také o správnou péči o vlasy.

Čím jsou vaše vlasy delší, tím mají větší tendenci lámat se. Můžete však zvolit "ochranný styling", tedy zvolit takovou péči o vlasy, kterou je budete chránit. Nebudete je vystavovat extrémní horku. Ujistíte se, že vlasům poskytnete dostatečné množství proteinů a hydratace. Pokud se bavíme o "konečné délce" vlasů, můžeme říci, že nevhodná péče je mnohem pravděpodobnějším faktorem pro jakýkoliv omezený růst, než přirozené vlasové limity člověka na růst dlouhých vlasů.

Přesto nelze obejít růstový cyklus vlasů a jeho limity pro růst vlasů. Každý jeden vlas na hlavě má svou růstovou periodu, po které vypadne a je nahrazen novým vlasem. Naštěstí rychlost, jakou tento proces probíhá, je pro každý vlas jiná. Znamená to, že prameny vlasů na hlavě se nikdy nedostanou do procesu vypadávání a nahrazování najednou. Bylo by to hrozné, pokud bychom "shodili" všechny vlasy současně. Člověk by byl celý život konfrontován s opakujícími se periodami úplné plešatosti (i když na plešatosti není nic špatného).

Zdroje

Jak dlouho a jak rychle rostou vlasy? Průměrné hodnocení: 4 (1 hodnoceníe)

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy