Domů / / / Stárnutí vlasů - jak s námi st...

Stárnutí vlasů - jak s námi stárnou i vlasy

Poslední úprava 22.01.2020
Sdílet článek

Pokud se bavíme o stárnutí z pohledu kosmetiky a krásy, jde obvykle o stárnutí pleti. Mluvíme o tmavých flecích a stařeckých skvrnách, o vráskách a povislé pokožce. Středem zájmu je kosmetika proti příznakům stárnutí, přísady a aktivní látky, které dokáží bojovat proti nechtěným změnám. Jen velmi zřídka slyšet o stárnutí vlasů, pokud pomineme obvyklé a zjevné šedivění. Podobně jako pokožka, i vlasy podléhají postupným změnám. Co jsou to ale za změny, které lze označit jako stárnutí vlasů?

Stárnutí vlasů v podobě šedivění

Začneme tím nejzjevnějším příznakem stárnutí, který se týká vlasů - a tím je šedivění vlasů. Dochází k němu z několika příčin. Nejčastější a nejpravděpodobnější je genetika. Lidé, kteří šediví předčasně, mohou poděkovat rodičům. Jednoduše dobu nástupu šedivění zdědili.

Mezi další příčiny šedivění vlasů lze zařadit stres, nezdravé stravování, extrémní životní styl, nedostatek spánku a vážné onemocnění. Vlasy šediví kvůli nedostatku melaninu, který se v určitém věku přestává tvořit, resp. jeho zásoby se minou. Šedivé vlasy jsou vlastně vlasy bez barvy a bez proteinů. Šedivé vlasy jsou v podstatě bezbarvé vlasy.

Samozřejmě, vlasy si můžete obarvit. Ale pozor, šedivé vlasy nabírají barvu na vlasy jinak než vlasy, které ještě pigment mají. Je vhodné používat i šampon proti stárnutí, kondicionér, také různé podpůrné produkty, které udrží vlasy co nejzdravější a co nejvíce vyživené. Jsou to přísady jako omega mastné kyseliny a formulace bezpečné pro barvu samotnou.

Stárnoucí vlasy řídnou

Další běžně známou změnou při stárnutí je i řídnutí vlasů. Je na to několik důvodů. Jako první, klesá hustota vlasů. Za druhé, vyrůstající vlasy jsou stále tenčí a tenčí. Kolem věku 40 let prostě začínají růst jemnější vlasy. Právě proto působí vlasy řidšeji. A to bez ohledu na fakt, zda skutečně řídnou nebo ne.

A pak tu je skutečné vypadávání vlasů. S přibývajícím věkem vypadává denně místo obvyklých 100 až 125 vlasů, vlasů více. Vlasy začínají řídnout, protože folikuly nestíhají nahrazovat vypadlé vlasy tak rychle. Pokud folikuly přestanou produkovat vlasy, začíná hlavně u mužů ustupovat vlasová linie, tvoří se kouty, u žen řídnou vlasy po celé hlavě.

Stárnoucí vlasy přicházejí o svůj objem

Toto jde ruku v ruce s řídnutím vlasů. Je však třeba poznamenat, že při zmenšování průměru vlasů i hustoty vlasů dochází i ke ztrátě objemu. Ženy jsou pak náchylné příliš načesávat ty vlasy, které jim na hlavě zůstaly. Ale pro vlasy to není dobré řešení. Vlastně jde o jednu z největších chyb, pokud jde o stárnoucí vlasy. Přílišnou úpravou vlasů si totiž ženy ničí jednotlivá vlasová vlákna, vlasy proto zůstávají mdlé a náchylné k lámání. A tím se dostáváme k dalšímu bodu, pokud jde o příznaky stárnutí vlasů.

Stárnoucí vlasy se snadněji lámou

Ztráta proteinů neovlivňuje pouze barvu vlasů, ovlivňuje i jejich pevnost. Pokles v zásobách keratinu (což je protein) vlasy oslabuje, ty ztrácejí elasticitu. A to znamená, že se vlasy lámou, pokud za ně táhnete nebo jimi trhnete. Buňky na vnější vrstvě vlasů se s přibývajícím věkem stávají křehčí. Zdánlivě se tak lámání vlasů stává nevyhnutelným. Navíc jemné vlasy jsou na lámání mnohem náchylnější.

Ve vyšším věku rostou vlasy pomaleji

Rychlost růstu vlasů se ve středním věku zpomaluje, vlasy setrvávají delší dobu ve fázi odpočinku, kratší ve fázi růstu. To znamená, že nenarostou natolik dlouhé jako v minulosti. Má to co do činění spíše s vlasovou pokožkou než se samotnými vlasy. Viz také, proč vlasy rostou pouze do určité délky.

Stárnoucí vlasy se stávají suššími

Postupem času působí vlasy sucho a bez života. Je to vlastně jakýsi vedlejší produkt ztenčování vlasů. Navíc vlasy vysušují i tepelné nástroje určené pro úpravu vlasů - fén, kulma, žehlička. Nadměrné teplo dráždí vlasovou pokožku i mazové žlázy a ty zvyšují produkci olejů, aby pokožku ochránili. K podobné reakci dochází i tehdy, když si hlavu příliš často myjete. Vrstvu oleje si neustále z vlasů odstraňujete, takže se vlasy vysušují. Pokud tedy chcete zabránit vysoušení starších vlasů, vyhýbejte se jejich úpravě teplem a dopřejte si jednou týdně masku na vlasy.

S přibývajícím věkem se mění struktura vlasů

Opět opakujeme, ke změně struktury vlasů dochází kvůli úbytku proteinů. Kudrnaté vlasy se mohou postupně narovnat, rovné vlasy se mohou začít točit. Navíc šedivé vlasy mají drsnější strukturu než vlasy s melaninem. Není mnoho možností jak vlasům navrátit původní texturu, snadněji se však upravují, pokud budou zdravé.

Vlasy se stávají matnými a nezáživnými

Ochablost a nedostatek jasu má co do činění se změnami, které jsme již zmínili. Například, šedivé vlasy světlo neodrážejí tak dobře jako jiné barvy a hladší vlasy. Stejně, čím jsou vlasy sušší, tím matnější působí. I nedostatek proteinů a přirozeného mazu neblaze přispívá ke zhoršení kvality vlasů.

Udržte vlasy zdravé i přes jejich stárnutí

Tak jako neexistuje způsob jak zastavit celkové stárnutí, nezabráníte ani stárnutí vlasů. Je to prostě součást života, se kterou se musí každý vyrovnat. Vše co lze udělat je, udržovat vlasy v dobrém stavu, dopřát jim živiny, které potřebují pro zachování síly a pevnosti. Vhodné jsou přímo vitamíny na vlasy Folivital, které již obsahují mix potřebných živin.

Co se děje s vlasy v jednotlivých dekádách života

Vlasy ve věku 20 let

Kdo z vás alespoň trochu neexperimentoval v pubertě ale také o něco později s vlasy? Pokusy s různými barvami, natáčení, rovnání vlasů, pokusy s různými přípravky na vlasy, kila laků a gelů na udržení nového účesu ... Špatnou zprávou však je, že i toto experimentování si na vlasech vybírá svou daň. Přílišné používání tepelných přístrojů, přílišná úprava vlasů, neustále barvení a odbarvování - to vše má za následek suché, křehké a lámavé vlasy.

I hormony hrají důležitou roli, pokud jde o strukturu vlasů v tomto věku. Pokud máte například problémy se štítnou žlázou, což je u žen častý problém, vlasy jsou oslabené a mnohem snadněji se lámou. Na druhou stranu, pokud otěhotníte v dvacítce, mohou těhotenské hormony vlasům naopak pomoci. (Není třeba se lekat vypadávání vlasů v těhotenství nebo po porodu - jde o takzvanou poporodní alopecii - postpartum alopecia).

Řešení stárnutí vlasů v 20:

Pokud si myslíte, že vám řídnou vlasy kvůli nadměrnému používání barev na vlasy a přílišnému zahřívání vlasů, pomohou vám v tomto věku i jednoduchá řešení. Přestaňte používat na úpravu vlasů teplo, barvy a bělidla. Zlepšení spatříte již po několika týdnech. Používejte jemné šampony bez sulfátů, také kondicionéry. Pokud si budete chtít vlasy natočit nebo vyžehlit, použijte i sprej na ochranu před teplem. A nezapomínejte i na slunce - vlasy si třeba chránit kloboukem. Pokud vám vypadávají vlasy kvůli hormonální nerovnováze, můžete tento problém konzultovat s lékařem a dohodnout se na užívání hormonální antikoncepce případně jiných lécích regulujících hormony.

Vlasy ve věku 30 let

Pokud jste i vy slyšeli, že se každých sedm let změní nejen chuť ale i vlasy, nejde pouze o povídačku babiček. Ono je to skutečně tak. Vlasy vyrůstají uvnitř folikulů v jakýchsi svazcích. Každý drží několik vlasových pramenů. Naneštěstí, s každým rokem přicházíte o pár vlasů. Čili pokrývka hlavy řídne jednak kvůli menšímu počtu vlasů i kvůli jejich ztenčování a zjemňování (vzhledem k průměru vlasu).

Třicítka je také obdobím, kdy začínají někteří lidé šedivět. Samozřejmě, liší se to člověk od člověka, záleží na genetických danostech. U některých lidí nastupuje předčasné šedivění už ve dvaceti, někdo může mít ještě v padesátce či šedesátce množství vlasů původní barvy.

Řešení stárnutí vlasů v 30:

Užívání biotinu může pomoci k pevnějším, hrubším a zdravějším vlasům. Můžete se podívat i na příjem ostatních vitamínů B komplexu, pomáhají s přísunem výživných látek a kyslíku k vlasové pokožce. Tím podporují růst vlasů. Nebo se zaměřte na celá zrna, maso, mořské plody, tmavou listovou zeleninu. Také si nemyjte vlasy častěji než obden. Přílišné mytí vlasy zbavuje přirozeného mazu. Ten vyživuje a hydratuje vlasovou pokožku, udržuje vlasy zdravé.

Vlasy ve věku 40 let

Pomalu se blížící menopauza je významným faktorem, který ovlivňuje v tomto období i vlasy. Tělo prochází různými změnami, aby dokázalo vyrovnat nepředvídatelné hladiny hormonů. Mnohé ženy trápí během menopauzy nepříjemné symptomy. Sem patří i padání vlasů, někdy se ženám vytvoří dokonce holé oblasti na hlavě.

Podle více výzkumů je vypadávání vlasů během menopauzy výsledkem hormonální nerovnováhy. Jde hlavně o sníženou tvorbu estrogenu a progesteronu. Právě tyto hormony pomáhají zrychlit růst vlasů a zadržují je v klidové fázi déle na hlavě, tedy přestože už nerostou, ještě nevypadnou. Růst vlasů se zpomaluje a vlasy se ztenčují, jestliže hladiny estrogenu a progesteronu klesají. Řídnout může dokonce i obočí, dokonce tělesné ochlupení zpomalí růst a je tenčí, řidší.

Řešení stárnutí vlasů v 40:

Některé léky mohou změnit strukturu vlasů. Například léky, které kontrolují hormony, a v této dekádě jsou ženám častokrát předepisovány. Antikoncepce i léky na štítnou žlázu způsobí, že jsou vlasy častokrát křehké. Některým ženám po těchto lécích vlasy začínají padat, ačkoli se paradoxně, některé z nich používají právě při vypadávání vlasů. Proto se opět třeba poradit s lékařem a konzultovat možný vliv užívaných léků na padání vlasů.

Pokud je vypadávání vlasů trvalé, existuje ještě možnost transplantace vlasů - ale ne každá žena je vhodným kandidátem na transplantaci vlasů, dokonce ani muži nejsou vždy vhodnými kandidáty. Dalším řešením je pak ještě výběr paruky.

Pokud jde o dědičné vypadávání vlasů, je třeba začít problém řešit co nejdříve, abyste padání vlasů alespoň zpomalily. Pokud jde o padání vlasů způsobené nemocí nebo stresem, začnou po odeznění základního problému vlasy obvykle znovu růst. Proto je kromě vhodné péče dobré znát přesnou příčinu padání vlasů - viz také příčiny vypadávání vlasů u žen, příčiny vypadávání vlasů u mužů, příčiny vypadávání vlasů u dětí.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

 • Vitamíny pro vlasy FOLIVITAL PRO

  Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO obsahují vyváženou směs účinných látek, vitamínů a minerálů působících zevnitř na kořínky vlasů pro - silnější vlasy, oživení slabých vlasů a zastavení vypadávajícími vlasů.

 • Šampon proti vypadávání vlasů Revita

  • Používaný k léčbě vypadávání vlasů celosvětově
  • Nejvíce účinných látek obsažených v šamponu

  Lék na předpis? : Ne

 • Vitamíny proti šedivění vlasů

  • Kombinace vitamínů zaměřených na zastavení šedivění vlasů

  Lék na předpis? : Ne

Čtěte víc

Blízke témy