Domů / / / Po ostříhání nebudou vlasy ani...

Po ostříhání nebudou vlasy ani tlustší ani neporostou rychleji

Poslední úprava 23.04.2020
Sdílet článek

Po oholení nebo ostříhání vám nezačnou růst ani vaše vlasy ani vousy pevnější a tlustší, silnější, či rychleji. Ve skutečnosti, na rozdíl od toho, co tvrdí rodiče po celém světě svým dětem, když se mladí začnou holit, nemá tento projev dospělosti vlastně vůbec žádný vliv na růst tělesného ochlupení.

Růst tělesného ochlupení (pomalý nebo rychlý růst vlasů, vousů a chlupů) je kontrolován (vlasovými) folikuly, které se nacházejí pod kůží. A tyto folikuly stříhání vůbec neovlivňuje. Odstraňuje se pouze vnější část vlasů, vousů a ochlupení, která je již v podstatě odumřelá. To folikuly pod kůží určují tloušťku, barvu i tempo růstu, a těch se vaše stříhání nebo nestříhání, holení či neholení vůbec netýká.

Jak dlouho tento mýtus přetrvává, vlastně nikdo neví. Podle článků z novin je fáma o stříhání a pevnějších hustších vlasech populární už minimálně 50 let ...

Jeden z důvodů, proč tomu lidé věří (tedy kromě toho, že jim to řekli rodiče) je fakt, že když si osříhají vlasy nebo oholí vousy nebo chloupky na těle, chlupy a vlasy začnou znovu růst a zdají se být mnohem tlustší a hustší, i když to tak ve skutečnosti není. Pokud by tomu tak totiž bylo, tak každý, kdo se pravidelně stříhá a holí, by byl pokryt chlupy tloušťky tužky, možná i hrubšími. A to na každém místečku, které zasáhl.

Pocit obzvlášť silného a pevného ochlupení a vlasů ale nemá nic společného s jejich skutečnou tloušťkou. Abychom zjistili, proč máme tento pocit, představme si tenkou, dlouhou větev stromu. Když je dlouhá, je částečně ohebná, takže ji můžete s trochou námahy mírně ohýbat. Pokud však tuto větev upilujete a zkrátíte na několik centimetrů, nedokážete ji tak jednoduše či dokonce vůbec ohnout. Bude se najednou jeví mnohem tužší a silnější. Totéž se děje s vašimi vlasy, chloupky či vousy, když se oholíte nebo ostříháte.

Někteří lidé mají pocit, že jsou při dalším růstu vousy, chlupy či dokonce vlasy tmavší. Je to znovu nesprávné a vlastně je ještě větší záhadou, proč si to myslí, než mýtus předchozí. Pokud by to byla pravda, tak by po každém holení a stříhání měli všichni lidé černé vlasy i vousy. Není skutečně žádný důvod, abychom si mysleli, že vlasy tmavnou. Protože opět platí, folikuly pod pokožkou určují barvu vlasů i ochlupení a holení či stříhání na ně nemá vůbec žádný vliv. Je možné, že tomu lidé věří, protože když se začnou holit, jsou vousy o něco bledší než o roky později, když dospějí. Možná si to také myslí proto, že během puberty jim vlasy i vousy ztmavnou samy od sebe, takže si myslí, že je to kvůli holení a stříhání. Ve skutečnosti ale jedno s druhým vůbec nesouvisí.

Stejně jako při mylné představě o rychlosti růstu, i zde jde o podobný omyl. Vše kontrolují vlasové folikuly pod pokožkou. Takže pokud ustříhnete odumřelý vlas či chlup, nestane se nic. Lidé však mají pocit, že když se začnou za mládí holit, vousy a ochlupení neroste tak rychle. Když pak dospějí, nastoupí najednou rychlý růst vlasů i vousů. Alespoň sami mají pocit, že rostou mnohem rychleji, než když jim na těle vyrašili poprvé. Takže se mylně domnívají, že za to může holení a zastřihávání. I zde se opírají o informace od rodičů, kteří tvrdí, že i jim vousy či ochlupení rostly po oholení rychleji, tmavší a pevnější. Taková argumentace se však podobá názoru, že slunce každý den vychází kvůli tomu, že vám zazvoní budík.

Pokud jde o použití vosku, je možné, že ten ovlivní tloušťku a jiné aspekty růstu chlupu. Nikdy však nedojde k situaci, že budou chlupy a vlasy pevnější, tmavší a porostou rychleji. Při použití vosku vlastně ničíte folikuly pod pokožkou. S postupným voskováním bude dorůstat stále méně chlupů, někdy mohou být dokonce bledší a tenčí. Takže voskování vlastně na rozdíl od holení růst chlupů ovlivňuje. Ovlivňuje ho však opačným způsobem, jak si myslí lidé, že je tomu při holení.

Rada na závěr:

Mnoho lidí si myslí, že česání a kartáčování je pro vlasy dobré. Každý přece zná větu, že před spaním třeba vlasy alespoň stokrát pročesat. Ve skutečnosti tím ale vlasům vlastně škodíte. Vytahujete zdravé vlasy, které ještě nebyly přichystané na vypadnutí. Přitom dost pravděpodobně ničíte vlasové folikuly. Zároveň si lámete vlasy a škrábete vlasovou pokožku. Právě proto je nejlepší omezit pročesávání vlasů na minimum.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy