Domů / / / Růst nových vlasů - jak zjistí...

Růst nových vlasů - jak zjistíte, jestli vám rostou nové vlasy?

Poslední úprava 16.12.2016
Sdílet článek

Vlasy rostou v cyklech, podle přesného vzorce. A přestože vzorec růstu pro každý jeden vlas je identický se všemi okolními vlasy, procházejí jednotlivé vlasy růstovým cyklem v různé době. V danou chvíli většina vlasů aktivně roste. Ale v průměru 6 až 8 procent vlasů každý den vypadne. Pokud počet padajících vlasů přesáhne počet aktivně rostoucích vlasů, dochází ke ztrátě vlasů. Pokud již jednou začnou vlasy znatelně padat, může trvat několik měsíců, než dorostou nové vlasy. Růst nových vlasů přitom někdy působí dost beznadějně a vůbec ne povzbudivě.

Stín pod kůží

Při blízkém pozorování mohou lidé s tmavými vlasy spatřit ve svých vlasových folikulech stín nebo tmavý bod. Stín indikuje, že vlasové folikuly vstoupili do anagénu, tedy aktivní fáze růstu vlasů, která je součástí růstového cyklu vlasů. Na začátku fáze se vlasové folikuly obnoví a začínají tvořit cibulku vlasového kořínku. Keratin a barevné pigmentové buňky se promíchávají a hromadí, tvoří budoucí obal vlasu. Právě přítomnost barevných pigmentových buněk a vlasového obalu pod kůží tvoří zmíněný stín.

Růst drobných vlásků

Přítomnost chmýří, tedy jemných drobných vlásků znamená, že nové vlasy už začínají růst. A přestože se vám může zdát, že jsou tyto drobné vlásky příliš jemné, řídké, slabé a bez barvy, jde skutečně o růst nových vlasů. Mnozí lidé udávají, že jim v této fázi rostou bezbarvé nebo velmi světlé vlasy. Příčinou je pomalá tvorba barevných pigmentových buněk. Zatímco se barva obvykle vrátí, někdy zůstanou nové vlasy bez pigmentu. Děje se tak hlavně u lidí trpících na alopecia areata, což je autoimunitní onemocnění, při kterém se objevují malé, kulaté holá místa bez vlasů.

Růst jemných a krátkých vlasů

Růst jemných, krátkých vlasů je velmi povzbudivým znamením. Křehká struktura vlasů v této fázi růstu nových vlasů vyžaduje jemnou péči. Někteří lidé jsou schopni využít i tyto vlasy na zamaskování holých, plešatých míst na hlavě.

Růst výrazných vlasů

Několik měsíců po prvních příznacích růstu začnou být vlasy masivní a pevné. Vlasy vyrostou přibližně o 1 cm za čtyři týdny. Z toho vyplývá, že může nějakou dobu trvat, dokud vlasy vyrostou do určité délky. Růst nových vlasů prostě potřebuje svůj čas a vaši trpělivost.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy