Domů / / Jak odstranit mazové zátky z v...

Jak odstranit mazové zátky z vlasové pokožky?

Poslední úprava 02.02.2023
Sdílet článek

Mazové žlázy na pokožce hlavy vylučují přírodní olej, který se nazývá maz (sebum). Maz pomáhá hydratovat a chránit vlasovou pokožku (skalp), a zároveň tvoří povlak na vlasech, čímž jim dodává lesk a jas. Někteří lidé mají nadměrně mastnou pokožku hlavy a tedy i ucpané mazové žlázy. Mastná pokožka působí neatraktivně a může způsobovat svědění hlavy a s tím spojený pocit nepohodlí. Abyste uvolnili mazové žlázy a zachovaly si pokožku na hlavě zdravou, musíte si kůži pročistit a nadbytečný tuk rozpustit.

Co budete potřebovat

  • čistící šampon
  • vlasový kondicionér
  • šampon na kontrolu mazu
  • jablečný ocet

Vlasy a vlasovou pokožku si smyjte pod teplou vodou, důkladně namočte vlasovou pokožku i celé vlasy. Prsty třete a masírujte pokožku hlavy, tak pomůžete uvolnit zbytky mazu a zvýšíte cirkulaci krve ke kůži.

Aplikujte čistící šampon na odstranění mazu. Standardní čistící šampon rychle zbaví kůži a vlasy nahromaděného mazu a zbytků produktů na vlasy, jako je gel nebo lak na vlasy.

Používejte šampon na regulaci mazu jako alternativu k standardnímu čisticímu šamponu. Tento dokáže pomoci jedincům s nadměrně aktivními mazovými žlázami, které jsou náchylné na ucpávání. Takové produkty nejenže odstraňují nadměrný maz, ale mohou po nějaké době používání zmírnit i samotnou tvorbu mazu.

Vlasy smyjte čistou vodou. Prsty si projděte po vlasech i mezi vlasy, abyste pomohli vymýt všechno šampon. Aplikujte standardní kondicionér, tak nahradíte vlhkost, která se mohla smýt během šamponování.

Vlasy a vlasovou pokožku opláchněte jednou týdně jablečným octem, vždy poté, co si je standardně umyjete šamponem a ošetříte kondicionérem. Jablečný ocet pomůže rozpustit mazové zátky a tuk z vlasů. Také tak můžete oživit přirozený lesk vašich vlasů. Nalijte ho na vlasy a důkladně promasírujte. Ocet z vlasů nesplachujte.

Tip

Při šamponování nepoužívejte nehty. Nehty mohou poškrábat vlasovou pokožku a také zvyšují šance na lámání vlasů. Namísto toho jemně promasírujte vlasy a pokožku hlavy bříšky prstů.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy