DHT blokátory / antiandrogeny

Poslední úprava 28.02.2023
Sdílet článek

Dihydrotestosteron je androgenní pohlavní hormon, který se tvoří z testosteronu. Testosteron, ačkoli v mnohem menším množství, mají ve svém těle i ženy. (Dihydrotestosterone...)

Kromě toho se testosteron spojuje s 5-alfa reduktázou, což je enzym podílející se na metabolismu steroidů. Výsledkem je vznik DHT, sloučeniny, která může po celém těle způsobit problémy. A negativně ovlivňuje i vlasovou pokožku.

Když se totiž DHT naváže na androgenní receptory na vlasových folikulech, znamená to pro lidi citlivé na DHT miniaturizaci vlasových folikulů a případně ztenčování vlasů a vypadávání vlasů.

Viz také článek DHT blokátory i pro ženy?

Pokud tedy chcete vypadávání vlasů způsobené androgeny (tedy dědičné vypadávání vlasů u mužů i dědičné vypadávání vlasů u žen) zastavit, třeba zabránit DHT v nežádoucí činnosti na vlasové pokožce. Jinak řečeno, začít blokovat DHT, případně už 5-alfa reduktázu.

Níže jsou uvedeny DHT blokátory, nebo jinak označované jako antiandrogeny. Některé z nich blokují DHT, zatímco jiné tlumí aktivitu 5-alfa reduktázy, čímž předcházejí vzniku DHT. Některé z uvedených léků obsahují kromě DHT i další účinné látky prospěšné při léčbě vypadávání vlasů.

Zatím bez hodnocení

Blízke témy