Domů / / / / / Podpořte růst vlasů po chemote...

Podpořte růst vlasů po chemoterapii

Poslední úprava 14.02.2023
Sdílet článek

Většina pacientů s rakovinou chce, aby jim co nejdříve znovu narostly vlasy. Rakovina je hrozná věc. Změní člověka zevnitř i zvenčí. Pacient prochází fyzickou i emocionální bolestí, bojuje s duševním utrpením, když se rakovinné buňky snaží přemoci jeho obranu. Pokud ji však dokáže porazit nebo dostat do remise, přijde den, kdy bude chtít svůj život zpět - se všemi náležitostmi, které byly během nekonečných chemoterapií nepodstatné. Je čas znovu nabýt sebevědomí, ke kterému mnohým pomáhá i opětovný růst vlasů po chemoterapii.

Pochopení chemoterapie a jejího dopadu na vlasy

Chemoterapií se označuje používání léků, které jsou velmi silné. Jsou určeny ke zničení rychle se množících rakovinných buněk. Naneštěstí, tyto léky nedokážou odlišit dobré, zdravé buňky od těch špatných. Zaměřují se na všechny rychle se dělící buňky, nejen na rakovinné. Proto jsou stejně zranitelné i buňky v trávicím traktu, v kostní dřeni a ve vlasových folikulech. Toto vede k takzvaným "vedlejším účinkům" chemoterapie – k mukositidě nebo zánětu sliznice trávicího traktu, k myelosupresi nebo k tvorbě menšího počtu krevních buněk, a také k alopecii, tedy plešatosti.

Kvůli chemoterapii dochází nejen k vypadávání vlasů, ale vypadává všechno tělesné ochlupení - chemoterapie má vliv i na řasy, obočí, chlupy nejen v podpaží, ale na všech částech těla. Stupeň vypadávání vlasů může být v rozmezí od řídnutí až po kompletní plešatost. Závisí to od dávkování a síly léků, a také druhu léků, které se k léčbě rakoviny používají. Může jít například o:

 • cytoxan nebo cyklofosfamid: tento lék na léčbu rakoviny prsu může vyvolat řídnutí vlasů, ne však úplnou ztrátu vlasů
 • adriamycin nebo doxorubicin: tento lék užívaný při chemoterapii je známý tím, že do tří týdnů od zahájení léčby začnou vlasy vypadávat. Následně vypadnou všechny vlasy a to téměř najednou
 • adrucil nebo fluorouracil: toto je lék, který nezpůsobuje žádné vypadávání vlasů
 • taxol nebo paklitaxel: tento lék může vyvolat náhlé a masivní padání vlasů

Co lze očekávat po chemoterapii?

Kdo by nechtěl, aby mu po chemoterapii vlasy rychle znovu narostly? Pokud jde o vypadávání a růst vlasů po chemoterapii, je dobrou zprávou, že ztráta vlasů kvůli chemoterapii je pouze dočasná. V přibližně 99% případů vlasy po ukončení léčby skutečně znovu narostou. Kolik času budete potřebovat a co máte čekat, pokud jde o opětovný růst vlasů po chemoterapii?

Deset až patnáct dní po chemoterapii

Začínají padat vlasy. Zjistíte, že vám vlasy padají v chomáčích a to dost rychle. Přibližně 50% vlasů vám vypadne pouze po jednom týdnu. Toto pokračuje, dokud účinek chemoterapeutických léků nepomine.

Dva týdny po ukončení chemoterapeutických sezení

Vlasy mohou začít znovu růst dokonce i během chemoterapie. Novovyrastající vlasy jsou jemné jako chmýří. Růst vlasů po chemoterapii pokračuje další čtyři až pět týdnů. Můžete očekávat přírůstek přibližně o 0,5 až 1 cm měsíčně.

Čtyři až šest týdnů po ukončení chemoterapie

Ve většině případů již v této době vlasy znovu rostou. Přesto u některých lidí trvá déle, než dojde k opětovnému růstu vlasů po chemoterapii. Nezapomínejte, že vlasy rostou pomalu, záleží to od individuálních rozdílů v důsledku celkového zdraví a dalších proměnných.

Dva až dvacet měsíců po skončení chemoterapie

Vlasy vám už narostly, můžete však očekávat změny ve struktuře nebo v odstínu vlasů. Nezapomínejte, že jde o dočasné změny. Lidem s rovnými vlasy mohly nejdříve narůst kudrnaté nebo vlnité vlasy. Můžete si také všimnout, že jsou vaše nové vlasy řidší nebo tenčí, než předtím. Růst vlasů po chemoterapii nemusí být jednotný. Vlasy mohou růst nerovnoměrně, na vrchu hlavy mohou být hustší nebo naopak řidší. Nové vlasy mohou být světlejší nebo tmavší. V průběhu let se však postupně vrátí původní struktura, barva a hustota vlasů.

Jak podpořit rychlejší růst vlasů po chemoterapii

Chcete-li růst vlasů po chemoterapii urychlit, měli byste vědět následující věci.

Rychlost růstu vlasů

Vlasy přirozeně rostou rychlostí přibližně 1 cm za měsíc. Někteří lidé tvrdí, že tento růst nedokáže nic urychlit. Na trhu existuje množství komerčních produktů, které slibují rychlejší růst vlasů. Pokud si tyto produkty koupíte, buďte realisté, protože nemusí fungovat tak jako tvrdí prodejci.

Podpořte zdraví vlasů zevnitř

Pokud chcete, aby byly vaše nové vlasy zdravé, žijte zdravým životním stylem, abyste měli silný imunitní systém. To znamená, že byste měli jíst zdravě a vyrovnaně, pravidelně cvičit a vyhýbat se věcem, které jsou pro zdraví rizikové. Tedy žádné kouření, pití alkoholu a užívání drog.

Vlasy vyživujte

Pamatujte na to, že vlasy jsou vlastně neživý přívěsek. A to jakmile opustí folikuly ve vlasové pokožce. Proto prostě nemohou růst tak rychle, jak byste si přáli. Přesto můžete udržovat zdravý vzhled vlasů, a to díky správné péči a výživě. Můžete si nastavit režim užívání vitamínů, které pomáhají vyživovat vlasy.

 • Vitamíny B komplexu podporují přísun krve k vlasové pokožce, čímž můžete stimulovat růst vlasů po chemoterapii.
 • Vitamin E může pomoci při rozvoji kapilár, zatímco vitamin C dokáže podpořit zdraví folikulů.
 • Biotin je další vitamin, o kterém se říká, že pomáhá zrychlit růst vlasů a zlepšit hustotu vlasů. Jde o vitamín B rozpustný ve vodě. Pomáhá buňkám optimalizovat metabolické procesy.

Do stravy zařaďte inositol

Inositol je jednoduchý sacharid, který patří do skupiny B vitaminů. Je to živina potřebná při normálním fungování buněk vlasové pokožky, které vytvářejí vlasové buňky. Lze jej přijímat stravou nebo jako doplněk stravy. Inositol získáte z fazolí, hnědé rýže, pšeničných klíčků, celozrnného chleba, jater, citrusových plodů (s výjimkou citronů), z melounu, melasy, ořechů a listové zeleniny. Nachází se také v cereláliách s fosforem, označuje se jako kyselina fytová.

Dobijte se mastnými kyselinami

Opětovný růst vlasů po chemoterapii údajně podporují omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Získat je můžete z oleje z černého rybízu nebo pupalkového oleje (kyselina gama linolenová). Nejlepší a nejchutnější způsob jak je získat je konzumace ryb - makrely, lososi, sledě nebo sardinky. Případně z čerstvě mletých lněných semínek.

Stimulace růstu vlasů pomocí éterických olejů

Vtírání éterických olejů do vlasové pokožky je účinné při podpoře rychlejšího růstu vlasů. Tuto metodu lze používat po ukončení chemoterapie pravidelně, vyléčení pacienti tvrdí, že je při podpoře růstu vlasů skutečně efektivní. Zároveň pěkně voní. V některých komerčních produktech na růst vlasů jsou namíchané směsi éterických olejů z rozmarýnu, ylang ylang, bergamotu a levandule. Rozmarýnový olej je stimulant a reguluje vypadávání vlasů. Ylang ylang a bergamot vyživují vlasovou pokožku, čímž posilují vlasy. Levandulový olej je dobrý proti lupům a zpevňuje vlasové kořínky.

Bylinné produkty používejte jen na vlastní nebezpečí

Bylinné produkty na růst vlasů se obvykle prodávají jako doplňky stravy. Je vhodné poradit se s lékařem, aby nedocházelo k žádnému vzájemnému ovlivňování s vašimi léky na předpis.

O vlasy a vlasovou pokožku se starejte jemně

Samotní lékaři doporučují používání jemných kosmetických produktů na vlasy. To znamená, že je vhodné, abyste používali dětský šampon, který je jemný. I šampony bez obsahu sulfátů mohou podpořit opětovný růst vlasů po chemoterapii. Pokud vás vlasová pokožka svědí, existují oleje a hydratační přípravky, které můžete použít. Silným šamponům proti lupům se raději vyhýbejte. Organické produkty jsou vždy jemnější, protože neobsahují chemické látky, kterou se nacházejí v běžných produktech péče o vlasy.

Slyšeli jste už o studené čepici?

Označuje se také jako "podchlazení vlasové pokožky" (hypotermie skalpu). Ve skutečnosti nejde o žádnou novinku. Tato metoda se využívá již minimálně třicet let, populární se však stala až nedávno. Přínosy studené čepice nebyly lékařsky potvrzeny, její zastánci ale tvrdí, že nízká teplota (mráz) zpomalí proudění krve, který pak zužuje cévy. Tím se léky používané při chemoterapii dostávají k vlasovým kořínkům jen těžko. Podle pozorování dokáže používání studené čepice zmírnit masivní vypadávání vlasů až o 70%. Pokud máte zájem, zeptejte se na tuto metodu svého onkologa. Jak to vlastně funguje?

 • Studená čepice se naplní silikonovým gelem. Zchladí se na -30 ° C.
 • Pacient ji může mít v den chemoterapie na hlavě vždy po půl hodině a to po dobu sedmi hodin.

Tipy a triky

Vypadávání vlasů je nedílnou součástí boje proti rakovině. Bohužel, všechny chemoterapeutické léky, které se účinně dokáží zaměřit a zničit rychle se rozmnožující a šířící maligní buňky, jsou zodpovědné i za ztrátu vlasů pacientů na chemoterapii.

Můžete si však pomoci a růst vlasů po chemoterapii podpořit následujícími triky a tipy.

 • Na začátku a v období, kdy vám začnou vlasy znovu růst, používejte hydratační krém. Takto zmírníte svědění hlavy spojené s opětovným růstem vlasů.
 • V této fázi bude vaše vlasová pokožka velmi citlivá. Proto si ji nezapomínejte chránit vždy, když půjdete ven. Používejte pokrývky hlavy, například šátky, paruky či klobouky.
 • Pravidelné zastřihávání je vhodné pro formování účesu z novorostoucích vlasů. Tak jak vám budou vlasy postupně růst, měl by vám váš kadeřník pomoci překonat jednotlivá období délky vlasů volbou vhodného účesu. Nejlepší je vyhýbat se chemickým látkám, barvení či bělení vlasů, ale i trvalé či vyrovnávání vlasů.
 • Na noc si dávejte na vlasy hedvábnou čepici. Takto minimalizujete poškození a lámání vlasů způsobené třením o polštář. Dobré je používat také hedvábné (nebo jiné klouzavé) povlečení na polštář. Snížíte tak tření mezi vlasy a polštářem.
 • Pokud chcete, můžete si hlavu holit nebo mít vlasy nakrátko. Pokud vám totiž vlasy začínají růst ve shlucích, vyhnete se nevzhledným zarostlým a holým oblastem na hlavě. Vlasy dostanou šanci začít růst rovnoměrně po celé hlavě. Alternativou je krátký sestřih vlasů. Vlasy budou zároveň působit hustší a pevnější.
 • Kupte si hřeben s jemnými štětinami. Na rozčesávání používejte hřeben se širokými zuby. Vlasy začínejte rozčesávat odspodku, pokud jsou již delší. Zabráníte tak poškození vlasů i vlasové pokožky, v období po chemoterapii jsou obojí velmi citlivé.
 • Používejte paruku. Vhodným řešením může být paruka, která se co nejvíce podobá vašim přirozeným vlasům. Pokud se rozhodnete pro paruku, je nejlepší nechat si ji udělat na míru. Taková paruka působí mnohem přirozeněji. Můžete si ji nechat vyrobit ještě před chemoterapií, dokud máte své vlastní vlasy. Případně si můžete nechat udělat paruku ze svých vlastních vlasů. Takové paruky jsou však finančně náročnější.

Když přijde člověk při chemoterapii o vlasy, bývá to většinou těžké, ale dá se s tím naučit žít. Nejdůležitější je, aby byla chemoterapie úspěšná. Zaměřte se na boj s nemocí a na vyléčení. Ztráta vlasů není trvalá. S pomocí přírodních i komerčních produktů, a díky pozitivnímu přístupu, můžete po absolvování léčby růst vlasů po chemoterapii úspěšně podpořit.

Podpořte růst vlasů po chemoterapii Průměrné hodnocení: 4.2 (15 hodnocení­)

Čtěte víc

Blízke témy