Syntetická paruka nebo paruka z lidských vlasů?

Poslední úprava 01.03.2023
Sdílet článek

Je při vašem zdravotním stavu vhodnější syntetická paruka nebo paruka z lidských vlasů? Prvním krokem je rozhodnout se, která se vám lépe hodí. Začněme tím, že si je porovnáme. Jak se tedy mezi nimi rozhodnout? Který typ paruky je pro vás vhodný závisí od vašeho onemocnění? Vše záleží na vašich požadavcích.

Rozdíl mezi syntetickými / monofilními parukami a parukami z lidských vlasů

Paruky ze syntetických vláken

Nejčastější volbou při parukách jsou obvykle paruky vyrobeny ze syntetických vláken, protože péče o ně je jednodušší a samozřejmě jsou relativně levnější. Přestože jsou levnější, neznamená to, že syntetické paruky nevypadají stejně přirozeně jako ty skutečné.

Díky novým materiálům a technologiím mohou syntetická vlákna v dnešní době vypadat velmi realisticky. Kromě toho, ne všechny syntetické paruky mají stejnou kvalitu. Syntetické paruky vyšší kvality jsou určeny pro každodenní použití a mohou být stejně dobré jako paruky z lidských vlasů. Velké kosmetické společnosti, jako Aspen, Revlon a Norica produkují velmi přirozeně vypadající paruky z umělých vlasů za velmi rozumnou cenu.

Výhody

 • Snadná péče a údržba
 • Ceny jsou docela rozumné

Nevýhody

 • Bez ohledu na kvalitu paruky, syntetická paruka nikdy nebude na pocit stejná jako paruka z lidských vlasů
 • Nemůžete ji natáčet ani vyfoukat
 • Předupravena (ale některé je možno znovu upravit)
 • Ve srovnání s parukami z lidských vlasů, syntetické paruky nevydrží tak dlouho

Pokud hledáte krátkodobé řešení vašeho zdravotního problému vypadávání vlasů a nechcete do paruky investovat příliš mnoho, je vhodné uvažovat o syntetické paruce.

Paruky z lidských vlasů

Paruky z lidských vlasů jsou na pocit podobné vašim skutečným vlasům. Jsou však dražší, protože je jich jen omezené množství. Čím je paruka delší, tím bude dražší. Pokud uvažujete o paruce z lidských vlasů, je nejlepší pořídit si krátkou, ne delší než po ramena. Bude se snadněji udržovat, obzvláště když budete muset podstoupit další léčbu zejména chemoterapii a ozařování.

Většina lidských vlasů pochází z asijských zemí, jako je Čína a Mongolsko. Ty kvalitnější obvykle pocházejí z oblasti Indie a Střední Asie, protože ženy tam mají přirozeně silnější a tmavší vlasy.

Nejvzácnější paruky nejvyšší kvality jsou z východoevropských zemí, jako je Chorvatsko a Rusko a samozřejmě jsou to nejdražší paruky na trhu, protože ženy obvykle neprodávají své vlasy.

Pokud hledáte blond paruku, asijské vlasy budou muset být odbarvené a několikrát ošetřené. To bude mít za následek lámání vlasů a jejich sníženou robustnost. Východoevropské vlasy jsou mnohem světlejší a není třeba je tolik ošetřovat, takže jsou na pocit přirozenější, měkčí a hedvábnější.

Pokud se rozhodnete pro paruku z lidských vlasů, ujistěte se, že znáte původ vlasů, protože se očekává, že za něj zaplatíte více. Pokud není uveden, vlasy zřejmě pocházejí z asijské země a mají nižší kvalitu.

Výhody

 • Vydrží déle ve srovnání s jeho syntetickým protějškem
 • Přírodní a realistická
 • Může být upravena stejně jako skutečné vlasy
 • Vlasy dýchají, takže se nebudete tolik potit

Nevýhody

 • Je třeba ji upravit po každém umytí
 • Je nákladná na pořízení a údržbu

Výběr paruky opravdu záleží na vašem rozpočtu. Pokud však hledáte dlouhodobé řešení vypadávání vlasů a přirozený pocit, nic nepřekoná paruku z lidských vlasů.

Konstrukce paruky

Dalším aspektem paruky, kromě materiálu z něhož je vyrobena, je výrobní proces. Existují 3 hlavní výrobní procesy.

Strojově vyrobené

Strojově vyrobené paruky jsou nejlevnější. Je to také nejčastější typ paruky pro všechny účely, jako jsou párty, akce a pravidelné používání. Stroje splétají vlasy dohromady v přímých řádcích. Často mají velmi realistický vzhled, pokud za ně netaháte nebo je neupravujete sami. Jsou to jedny z nejpraktičtějších a nejsnáze nositelných paruk, protože konstrukce vytváří otvory, které umožňují proudění vzduchu k pokožce hlavy.

Ručně vyrobené

Ručně vyráběné paruky jsou tou nejpřirozenější prefabrikovanou možností, protože každý pramen je svázaný individuálně, ne tkaný po řádcích. Tyto paruky mohou být upraveny jakýmkoli způsobem, protože není vidět strojní útka. Vlasy také vypadají a pohybují se přirozeněji.

Vyrobeno na zakázku

Paruky vyrobené na zakázku jsou vyrobeny přesně pro vás. Vy rozhodnete o délce, hustotě a barvě vlasů. Samozřejmě, že paruky na zakázku jsou drahé a nejsou vhodné pro dočasné použití, například pro pacienty s nádorovým onemocněním. Požádejte svého kadeřníka aby dohlédl na úpravu paruky a řekněte mu své preference před tím než si paruku dáte udělat, protože je nákladné splést se. Musíte také vědět, že trvá nejméně 1-2 měsíce, vyrobit paruku na zakázku.

Kterou paruku si mám vybrat?

Je to docela jednoduché, vše závisí na vašem rozpočtu a čase. Pro většinu onemocnění spojených s vypadáváním vlasů je nejlepší zvolit kvalitní paruku z lidských vlasů pro každodenní použití. V dlouhodobém horizontu se to finančně vyplatí, v porovnání se syntetickými parukami, které budete muset často vyměňovat.

Na druhou stranu, pokud hledáte krátkodobé řešení, nebo chcete vyzkoušet různé účesy před tím, než uděláte konečné rozhodnutí, syntetické paruky jsou levnější alternativou předtím, než investujete do paruky z lidských vlasů.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy