Domů / / 10 jednoduchých receptů proti...

10 jednoduchých receptů proti vráskám

Poslední úprava 27.03.2018
Sdílet článek

Vrásky. Vypadají rozkošně na štěněti Šarpej. Na lidském těle jsou ale považovány za méně atraktivní. No zatímco Šarpej z vrásek vyroste, u lidí mají vrásky tendenci prohlubovat se. Je to součást procesu stárnutí.

Kůže vděčí za svou pevnost vláknité bílkovině zvané kolagen. Druhý typ bílkoviny, elastin, jí dodává pružnost. Mazové žlázy ji dělají měkkou a pružnou a podkožní vrstva tuku jí dodává konturu. Jako tělo stárne, počet buněk, které produkují všechny tyto látky se zmenšuje a jsou méně aktivní. Při nedostatku bílkovin kůže slábne a ztrácí pružnost. Když se množství podkožního tuku zmenší a tělo produkuje méně mazu, kůže ovisne a svrašťuje se.

Každodenní opotřebení přispívá i k tvorbě vrásek. Normální aerobní procesy-chemické reakce s kyslíkem uvolňující energii, kterou buňky potřebují, aby fungovaly, vytvářejí volné radikály. Volné radikály jsou nestabilní atomy nebo molekuly, které ztratily nebo získaly elektrony prostřednictvím těchto reakcí. Expozice slunečnímu záření a cigaretovému kouři také produkuje volné radikály a je obzvláště nešetrná ke kolagenu a elastinu. Některé buňky také uvolňují kolagen-požírající enzymy.

Vrásky jsou pravděpodobně nevyhnutelné, ale vzhled jako Šarpej ne. V následujících řádcích Vám vysvětlíme, jak redukovat vrásky tím, že zvrátit proces, které je způsobují - ne nákladnou operací nebo krémy proti stárnutí, ale odzkoušenými a fungujícími radami, které jsou založeny na vědeckých poznatcích.

Náš první tip je atomová mírová mise. Může to znít jako vojenský termín pro jadernou válku, ale zbraně jsou tu chřest a karotka.


Hledáte kolagen na vrásky a pleť v tabletkách?

Recenze produktu: Kolagenové tablety CollageniQ

Tablety se 100% kolagenem doplňují potřebné zásoby kolagenu do organismu, čímž podporují zdraví a pružnost pokožky, funkci kloubů a pojivové tkáně.

10) Zvyšte množství antioxidantů

Jak jsme si řekli, volné radikály jsou nestabilní vzhledem k tomu, že mají lichý počet elektronů. Atomy ale přirozeně inklinují ke stabilitě. Pokud se chtějí dostat do stabilního stavu, mohou ukrást elektron ze sousední molekuly, nebo zbývající elektron darovat sousedovi. Ta molekula může pak také okrást souseda.

Molekulární nestabilita může oslabit a zabít buňku poškozením její membrány. To může znamenat špatnou produkci kolagenu a další poruchy ústrojí zdravé kůže.

Antioxidanty jsou chemické sloučeniny, které porušují tento řetězec tím, že dodávají elektrony volným radikálům, čímž je stabilizují. Potraviny vyrobené z rostlin, jsou bohatým zdrojem antioxidantů, jako jsou vitamíny A, C a E a sloučeniny obsahující barviva jako jsou beta-karoten a antokyany. Antioxidanty fungují nejlépe v kombinaci. Naberte si na talíř sytě-sfarbené ovoce a zeleninu, stejně jako ořechy a luštěniny, což je nejúčinnější způsob, jak přidat antioxidanty do svého jídelníčku.

Nedávné studie ukazují, že některé antioxidanty nejenže předcházejí poškození volnými radikály, ale mohou ho pomoci zvrátit. Bylo prokázáno, že jedna forma vitamínu A, tzv.. retinol, redukuje vrásky tím, že stimuluje kolagen-produkující buňky. Retinol je syntetizován z beta-karotenu. Je také přítomen v játrech, vejcích a obohacených (vitamíny-obohacených) potravinách, jako jsou cereálie a potravinové doplňky. Kromě toho, vitamin E dokáže být absorbován do buněčných membrán. Když se tam dostane, umožňuje buňkám opravit škody způsobené reakcí mastných kyselin s kyslíkem a může dokonce pomoci zabránit takovému poškození v budoucnosti.

Když už mluvíme o tucích, ty také hrají roli ve snižování množství vrásek. Náš další tip vysvětluje jak.

9) Nachytejte Omega-3 tuky a oleje

Tělesný tuk pomáhá vytvořit hladký vzhled tím, že dává kůži její povrch, stejně jako kopec pod loukou. Tuky ve stravě také zlepšují zdraví kůže tím, že vyživují kožní buňky. V předchozích řádcích o vitaminu E bylo řečeno, že mastné kyseliny jsou klíčovou složkou buněčných membrán. Tyto membrány zase pomohou udržet vlhkost, která zaobluje a zpevňuje buňky. Dostatečné množství tuků a olejů ve Vaší stravě pomáhá navrátit vrásčité kůži její zašlou slávu.

Tuky a oleje, které jsou velmi užitečné pro snížení množství vrásek přicházejí v podobě omega-3 mastných kyselin. Hojně se vyskytují v tučných rybách, jako je tuňák, losos, sleď a sardinky. Dobrým vegetariánským zdrojem jsou mandle, vlašské ořechy, lněné semínko a slunečnicová semena a olej.

Navíc, omega-3 mastné kyseliny mohou zlepšit i kardiovaskulární zdraví.

Vitamíny a tuky však nejsou jediné živiny pro boj proti vráskám. Náš další stravovací tip se bude "držet při zemi".

8) Dopřejte si trochu stopových prvků

Ze všech stopových prvků potřebných pro dobré zdraví, pomáhají při snižování vrásek dva. Jedním z nich je selen. Jelikož je to antioxidant, selen neutralizuje volné radikály, kterým chybí elektron, předtím, než poškodí kožní buňky. Podle některých zdrojů také obnovuje pružnost pokožky.

Druhým minerálem je měď. Měď je nezbytná pro tvorbu kolagenu a elastinu, dvou důležitých bílkovin kožní tkáně.

Tak jako všechny stopové minerály, i tyto dva jsou potřebné pouze ve velmi malých množstvích. Dobrým zdrojem selenu je tuňák, losos, para ořechy, vejce a celozrnné obiloviny, jako je hnědá rýže, pšenice a oves. Měď najdete v luštěninách, fazolích a čočce, ořeších a měkkýších.

7) Vypijte si pro zdraví

Některé nápoje jsou známé pro jejich antioxidační účinky. Mezi nimi jsou káva, kakao a čaj. Nedávné studie ukazují, že zelený a bílý čaj jsou lepší v poskytování antioxidantů a mají potenciál redukovat vrásky.

Obsahují antioxidanty ve kterých jsou katechiny a epikatechin. Tyto sloučeniny se nacházejí v listech všech druhů čaje. Jejich množství se ale zmenšuje oxidací, která je součástí procesu fermentace kterou se vyrábí černý čaj. Zelený čaj není fermentovaný a prochází menším množstvím oxidace. Bílý čaj, vařený z nejmladších listů rostliny, prochází nejmenším množstvím oxidace ze všech. V důsledku toho bílé a zelené druhy čaje obsahují více katechinů a epikatechin. Navíc bylo prokázáno, že bílý čaj zastavuje enzymatické reakce, které rozkládají kolagen a elastin.

Na získání co největšího množství antioxidantů je čerstvě připravený čaj lepší než instantní nebo ledový. A pamatujte, že tato zjištění se vztahují pouze na pravý čaj, Camellia sinensis, a ne na bylinné čaje jako je heřmánek nebo máta.

6) Sojové jídla si dopřejte střídmě

Je ještě brzy dělat závěry ohledně sójových jídel a jejich schopnosti potlačit vrásky. Argumenty pro: Sójové boby obsahují vysoce kvalitní bílkoviny a rostlinné látky zvané isoflavony, z nichž některé jsou antioxidanty. Některé studie prokázaly, že sójové izonoflavóny pomáhají růstu kolagenu. Argumenty proti: Všechny testy byly provedeny na zvířatech, ne lidech.

Podobně, v malé studii na lidech sloučenina, kterou tělo vytvořilo po konzumaci fermentovaných sójových potravin měla zredukovat jemné linky kolem očí. Výsledky ale nebyly jednoznačné. Kromě toho, mnoha lidem chybí střevní bakterie potřebné pro jejich strávení.

Když už mluvíme o lokální léčbě, teď když jsme si nabrali na talíř různé jídlo, podíváme se na to, jak bojovat proti vráskám zvenčí.

5) Aplikujte zevně

Stále více zdravotních a kosmetických výrobků uvádí, že zlepšují kvalitu pokožky a vyživují ji. Mnohé z těchto tzv.. kosmeceutika (to znamená kosmetických léčiv) obsahuje stejné vrásky-potlačující živiny nacházející se v potravinách.

Je prokázáno, že několik složek založených na živinách redukuje vrásky. Patří mezi ně:

Retinol, který je forma vitamínu A. Na etiketách může být uveden jako kyselina retinová nebo Retinaldehyd.

Peptidy jsou řetězce aminokyselin. Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin, a bílkoviny jsou hlavní složkou kůže. Peptidy mědi jsou považovány za zvláště efektivní.

Hydroxykyseliny se přirozeně vyskytují v mnoha druzích ovoce. Jsou také v kyselině mléčné v mléčných výrobcích. Pomáhají vaší pokožce zbavit se odumřelých buněk, což povzbuzuje nový růst.

Ačkoli tyto výrobky mohou pomoci redukovat vrásky, nezabrání poškození sluncem nebo znečišťujícími látkami. Je to dobrý nápad, používat je v noci a přes den aplikovat opalovací krém.

Jste ochotni sjet z vyšlapané chodníku? Náš další nápad otevírá bránu k nevyšlapané cestě.

4) Pečlivě zvažte alternativní produkty

V uličkách obchodů s kosmetikou a najdete produkty, které se, v některých případech, již staletí prodávají i na redukci vrásek. Věda teprve začíná dohánět tyto "pověry".

Například, vilín - přesněji, vodný roztok této byliny - se už dlouho aplikuje lokálně, v naději, že zpevní kůži. Laboratorní studie ukazují, že tato rostlina má protizánětlivé vlastnosti podobné bílému čaje. Zánět je součástí reakce imunitního systému na prvky, jako je tabákový kouř, který poškozuje buňky kůže a tím vede k vráskám. Výtažky z růže a granátového jablka mají také podobné vlastnosti.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet alternativní léčbu, použijte zdravý rozum. Za prvé, informujte se. Ujistěte se, že léčba sama o sobě není nebezpečná. Nejezte ani nepijte nic, co není určeno k požívání, a pamatujte, že i zdravé produkty mohou být ve vysokých dávkách škodlivé. Zvažte také efektivnost vzhledem k nákladům. Jestliže přípravek obsahuje nějaký exotický produkt, jako je například extrakt z anděliky, finanční závazek Vám může vyprázdnit peněženku spíše, než uvidíte výsledek.

Náš další tip se odvolává na rčení, že dobrá obrana je nejlepší útok.

3) Chraňte se a buďte proaktivní vůči živlům

Ochrana pokožky před živly je klíčem k prevenci vrásek, ale může také pomoci zmenšit ty, které již máte. Například, širokospektrální opalovací krém s ochranným faktorem 25 až 30 je účinný na ochranu proti ultrafialovému A a B (UVA a UVB) slunečnímu záření. Některé krémy také obsahují vitamin E nebo sójové isoflavony. Tyto produkty skutečně posilují kožní bariéru tím, že pomáhají regenerovat kolagen.

Rovněž, hydratační krémy pomáhají udržet tekutiny v buňkách, které dočasně vyplňují vrásky a zlepšují celkové zdraví pokožky.

Některé hydratační krémy obsahují kolagen a keratin. Tyto proteiny také dočasně redukují vrásky a chrání pleť, ale nemohou být absorbovány přes kůži a uloženy v těle - místo toho se tedy ujistěte, že jíte potraviny, které obsahují tyto proteiny.

Nevíte, který z těchto překvapivých tipů zkusit? Pak je naše další řada obzvláště dobře načasovaná.

2) Vyspěte se na to

To, kolik spíte, může výrazně ovlivnit tvorbu vrásek. Během spánku tělo vylučuje růstový hormon. Jak název napovídá, hormon pracuje na udržení zdravého růstu všech tkání těla, včetně kůže.

Nedostatek spánku naopak spouští uvolňování stresového hormonu kortizolu. Kromě jeho dalších účinků, kortizol zpomalí růst a brání normální údržbě tkáně. Vnější vrstva pokožky se stává sušší a náchylnější k infekci, poškození slunečním zářením a jiné poškození, které může vést k vráskám.

Vliv spánku a jeho nedostatek je silnější, když dosáhnete střední věk. Výroba růstového hormonu přirozeně poklesne a začnou se vyvíjet vrásky. Růstový hormon je součástí některých krémů proti stárnutí a doplňků stravy, ale není prokázáno, že tato léčba funguje, a dokonce může mít i škodlivé vedlejší účinky. Je lepší udržovat růstový hormon, který máte a pomoci mu pracovat na plné obrátky tím, že se adekvátně vyspíte. Pro většinu dospělých, to znamená sedm až devět hodin kvalitního spánku.

Ale, možná se ptáte, jak můžete spát, pokud máte obavy z vrásek? Tato otázka nás přivádí k naší poslední radě.

1) Berte život s lehkostí

Může to znít jednoduše, ale "netrapte se a buďte šťastní" by mohl být účinný lék na vrásky. Stres může ztenčit a oslabit kůži. Slabší kůže je méně schopna odolat tahu gravitace. Nadměrné, přehnané výrazy obličeje, jako jsou škerení a mračení se mohou zhoršit nebo prohloubit vrásky. Toto vše dohromady - úzkostlivý, agresivní přístup k životu může zvětšit vrásky. Takže starosti o vrásky je mohou ve skutečnosti ještě zhoršit.

Namísto toho zaměstnejte své tělo a mysl něčím produktivním. Zrelaxujte cvičením nebo hobby. Poslouchejte hudbu nebo se podívejte na několik Vašich oblíbených situačních komedií. Pokud si myslíte, že na to nemáte čas, naučte se rozvrhnout si ho lépe. Převzetí kontroly nad svým časem Vám může samo o sobě pomoci snížit stres.

Abychom dali věci do souvislostí, vzpomeňte si na to Šarpej štěně, o kterém jsme mluvili na začátku. Pokud se ono nestará o své vrásky, ačkoli jsou hluboké a četné, proč byste se Vy měli starat o pár linek a záhybů?

10 jednoduchých receptů proti vráskám Průměrné hodnocení: 1 (1 hodnoceníe)

Doporučené produkty

 • Kolagen v tabletách CollageniQ

  Tablety se 100% kolagenem doplňují potřebné zásoby kolagenu do organismu, čímž podporují zdraví a pružnost pokožky, funkci kloubů a pojivové tkáně.

 • Kyselina Hyaluronová pilulky HyaluroniQ

  Kyselina hyaluronová je relativně nová látka používaná v estetické kosmetice na omlazení pokožky / vyhlazení vrásek.

 • 3 Omega rybí olej pilulky

  • Přírodní přípravek s obsahem Omega 3 kyselin
  • Pomáhá odstranit inflamace - zánět, svědění

  Lék na předpis? : Ne

Čtěte víc