Bylinky na vlasy - nejlepší bylinky na růst vlasů a bylinky proti padání vlasů

Poslední úprava 10.03.2023
Sdílet článek

Jeden den hlava plná vlasů, druhý den najednou vlasy začínají mizet. Mnoho mužů, ale i žen, se s tímto problémem setkává, zvláště pokud dosáhnou střední věk. Více než polovina mužů trpí po padesátce určitým stupněm plešatosti ... Celkově až 40% žen se se stejným problémem setkává kolem sedmdesátky. Kromě chirurgického zásahu a léků na předpis však existuje naděje pro husté vlasy i v přírodě ... Jak mohou pomoci vlasům správná výživa a bylinky na vlasy?

Co je při vlasech normální a co už není?

Vlasy jsou tvořeny ve folikulech, drobných jamkách ve tvaru cibulky, které se nacházejí na vlasové pokožce. Většina těchto drobounkých továren je zaneprázdněna tvorbou a růstem vlasů. V daném okamžiku se však ve fázi klidu (oddechu) nachází 10 až 15 procent z nich (viz více o růstovém cyklu vlasů). Po pár měsících tyto odpočívající folikuly vlasy vypudí, takže vlasy přirozeně vypadnou. Takto vypadne denně okolo 50 až 100 vlasů z více než 100 tisíc vlasů, které má člověk na hlavě. Pokud však příliš mnoho folikulů vstoupí do klidové fáze, případně jsou tyto folikuly poškozené nebo úplně zničeny a odumřelé, nemusí stačit rychlost, v jaké jsou vypadlé vlasy nahrazovány novými. Pak může dojít k viditelnému řídnutí vlasů. Takové nadměrné vypadávání vlasů se označuje jako alopecie.

Nejčastější formou alopecie je postupné řídnutí vlasů, ke kterému dochází v průběhu několika let. Androgenní alopecie, jak se obvykle nazývá, je nejpatrnější u mužů, kdy ustupuje vlasová linie a tvoří se plešaté temeno. Postižené však mohou být i ženy, ženské vlasy však řídnou mnohem difúzněji, rozptýleněji. Náchylnost na androgenní alopecii je u mužů spojována s geny a s přeměnou mužského hormonu testosteron na DHT (dihydrotestosteron). Kvůli němu se dostává příliš mnoho folikulů do "předčasného důchodu". U žen je androgenní alopecie podmíněna hlavně hormonálními změnami, ke kterým dochází během menopauzy, také věkem a sníženou činností štítné žlázy. Vypadávání vlasů mohou zhoršit i mnohé léky, včetně betablokátorů, léků proti cholesterolu a léků na srážlivost resp. ředění krve.

Při méně běžné formě padání vlasů, která se nazývá alopecia areata, zvyknou vlasy vypadávat v nepravidelných tvarech, v chuchvalcích. Dochází k ní v průběhu týdnů až měsíců, je výsledkem akutního narušení folikulů, které se dostanou do fáze nečinnosti, oddechu. Běžnými spouštěči jsou chemoterapie, pokročilá infekce, závažná alergie, autoimunitní vzplanutí či akutní emocionální stres. Pokud se vám podaří odstranit spouštěč, zvyknou vlasy znovu dorůst. Právě v tomto případě je vhodné dodat jim ty správné živiny a pomoci spamatovat se.

Stavební bloky pro zdravý růst vlasů - inhibitory růstu vlasů

V souvislosti s vlasy slyšet často o flavonoidech známých jako prokyanidiny. Jsou to antioxidanty, které se nacházejí v mnoha rostlinách, například v jablkách, v ječmeni, hroznových jadérkách, borůvkách, v zeleném čaji nebo v šipkách.

Jelikož jsou prokyanidiny, nazývané také oligomerní proantosyanidy, vlastně antioxidanty, dokážou neutralizovat škodlivé volné radikály, které mohou způsobit zánět a poškozovat vlasové folikuly. Volné radikály také narušují růst vlasů, protože brání v tvorbě či působení vlasových růstových inhibitorů, které vznikají z testosteronu. Tyto inhibitory se vážou k vlasovým folikulům, čímž je nasměrují od aktivního růstu k odpočinku. Prokyanidiny by mohli dokázat pomoci s alopecií i ženám, je-li tato způsobena nerovnováhou mezi estrogenem a testosteronem. Týká se to zejména období menopauzy.

Čemu se třeba při padání vlasů vyhýbat

Některé potraviny mohou vypadávání vlasů ještě zhoršit. Například nasycené tuky působí zánětlivě, proto je moudré obcházet řízky, burgery i hranolky. U některých lidí vyvolávají záněty alergie na mléčné nebo živočišné produkty, a následně může nastat i padání vlasů. I megadávky vitamínu A, či léků s obsahem vitaminu A, například na akné, mohou být problematické.

Éterické oleje pročišťují a stimulují

Rozmarýn je od pradávna používán jako domácí prostředek proti padání vlasů. Bylinkáři ho vřele doporučují i na podporu růstu vlasů. Lokálně (topikálně) aplikovaný rozmarýn údajně dokáže podpořit růst nových buněk na vlasové pokožce. Omezuje totiž hromadění mazu na vlasové pokožce, který zvykne ucpávat folikuly.

Rozmarýn obsahuje také antioxidační a protizánětlivou sloučeninu nazývanou kyselina rozmarýnová. Tato hlavní složka snižuje tvorbu leukotrienu B4, zánětlivé chemické látky produkované v těle, jejíž působení může poškodit folikuly a přispět k nadměrnému vypadávání vlasů. Kyselina rozmarýnová působí i antivirově a antibioticky, pomáhá dezinfikovat pokožku na hlavě. Je dobře vstřebatelný z kůže i z trávicího traktu. Proto i popíjení rozmarýnového čaje může vlasům nepřímo prospívat.

Rozmarýn může pomoci znovu pokrýt holá místa na hlavě vlasy. Levandule a cedrové dřevo jsou považovány za prevenci dalšího padání vlasů. Pravděpodobně je to díky jejich antiseptickým vlastnostem.

Chcete-li použít rozmarýnový nebo jiný éterický olej, přidejte 3 až 4 kapky esenciálního oleje do jedné polévkové lžíce lehkého nosného oleje. Například jojobový, hroznový, mandlový nebo olivový olej. Vmasírujte jemně do vlasové pokožky, netahejte prsty přes vlasové kořínky. Nechte působit přibližně hodinu, potom vlasy smyjte jako obvykle. Případně můžete nakapat několik kapek éterického oleje (bez nosného oleje) do šamponu.

Bylinky a výživné látky podporují cirkulaci

Vlasové folikuly na své správné fungování potřebují vhodné živiny. Ujistěte se, že ze stravy získáváte dostatek vitaminů na růst vlasů. Esenciální mastné kyseliny oxidují buněčné tkáně, zmírňují záněty transportují k folikulům vitamíny A, D, E a K rozpustné v tucích. Omega-3 mastné kyseliny ve stravě často chybí. Nejlepšími potravinovými zdroji jsou přitom lněná semínka (2 až 4 polévkové lžíce denně), olej z lněných semínek (1 polévkovou lžíci denně) nebo studenovodní ryby jako losos nebo sleď (2 až 3 porce za týden). Dalšími dobrými zdroji je avokádo, ořechy a oleje z ořechů.

B vitamíny pomáhají při mnoha funkcích, včetně schopnosti strávit a přesouvat výživné látky. Jejich deficit je běžný, pokud je člověk pod stresem a to může přispívat k padání vlasů. Vhodné je jíst pšeničné klíčky nebo pivovarské kvasnice. Také je možné vyzkoušet potravinové doplňky s postupným uvolňováním (viz Biotin).

Zinek podporuje syntézu proteinů (například vlasový keratin). Deficit tohoto minerálu může přispět k celiakii a jiným zánětlivým stavem, které zhoršují padání vlasů. Zinek lze získat z ústřic (je to nejbohatší zdroj) a jiných měkkýšů, libového červeného masa, drůbeže bez kůže a nízkotučného sýru. Případně můžete využít výživový doplněk (30 mg denně).

Železo přesouvá kyslík k vlasovým folikulům. Jeho nedostatkem trpí většinou ženy se silným menstruačním cyklem. Mezi zdroje železa patří libové maso, ryby, luštěniny. Výživové doplňky se doporučuje užívat pouze pokud je diagnostikována anémie. Preferovaná je chelátová forma.

Kyselina křemičitá (oxid křemičitý) pomáhá udržovat integritu stěn žil, čímž podporuje správné proudění krve. Nejlepšími zdroji jsou nezpracovaný, nerafinovaný oves a ostatní celozrnné obilniny. Kyselina ortokřemičitá je vysoce biologicky dostupná forma, která se nachází ve výživových doplňcích. Přeslička rolní (Equisetum arvense) je rostlina bohatá na oxid křemičitý. Někteří odborníci ji však nedoporučují, protože velmi snadno absorbuje z půdy těžké kovy.

Zásoby B vitamínů, esenciálních mastných kyselin, oxidu křemičitého a dalších potřebných výživných látek může poskytnout pár vajec a avokádo jednou týdně. Také ovesné vločky s lněnými semeny. Zařadit je do stravy určitě nebude příliš těžké.

Saw palmetto - stále opředeno tajemstvím?

Bobule saw palmetta (Serenoa repens) jsou tradičním lékem při zvětšené prostatě. Doporučuje se zároveň jako lék proti holé hlavě. Složky v rostlince narušují tvorbu DHT (dihydrotestosteronu) z testosteronu. Právě DHT totiž přispívá k mužskému vzorovému plešatění. Může pomoci mužům s mírným až středně těžkým stupněm plešatosti. Protizánětlivě působí i bobule saw palmetta. Lze je dostat sušené, případně jako čaj, kapsle, tinktury či jiné výtažky.

Které bylinky použít při padání vlasů?

Seznam rostlinných přípravků, které staří bylinkáři používali při problémech je rozsáhlý. Představíme ty nejlepší z nich, i se způsobem jak je používat. Které jsou tedy ty správné bylinky proti padání vlasů a bylinky na růst vlasů?

1) Aloe vera

Enzymy v aloe vera rozpouštějí odumřelé kožní buňky i maz, který by mohl ucpávat folikuly. Aloe obsahuje kyselinu salicylovou, což je protizánětlivá látka a působí i jako mírné antibiotikum. Gel z aloe vera je také vynikající hydratační látka. Molekulární struktura je podobná keratinu, což je hlavní protein, ze kterého se tvoří pokožka a vlasy.

2) Angrešt amla

Angrešt (indický angrešt, amla) obsahuje řadu antioxidantů včetně vitamínu C, který je potřebný pro tvorbu kolagenu. Navýšené hladiny kolagenu pomáhají urychlit tvorbu nových vlasů, současně vlasy zpevňují. Pokud smícháte angreštový prášek s hydratační látkou jako například kokosový olej, máte výbornou směs na masáž vlasové pokožky.

Mimochodem, angrešt je také výborným přírodním prostředkem proti předčasnému šedivění vlasů.

3) Bazalka

Bazalka je bohatá na magnézium, což je často přehlížený prvek, přitom je potřebný pro stovky procesů v rámci lidského těla. Pokud bazalku (jako bylinný oplach) aplikujete na vlasy a vlasovou pokožku, působí protizánětlivě, posiluje vlasy proti lámavosti, zlepšuje cirkulaci ve vlasových folikulech, a tím podporuje růst vlasů. Právě proto lze bazalku s přehledem zařadit mezi bylinky na vlasy.

4) Bhringraj

Tato ajurvédská bylinka na růst vlasů, běžně označovaná jako maka (Eclipta alba), je považována za jednu z nejlepších na podporu růstu vlasů.

5) Kořen lopuchu

Kořen lopuchu má v bylinkářství několik využití. Pomáhá například i proti zánětům a na ošetřování vlasové pokožky. Je bohatý na mastné kyseliny, proto se olej z lopuchu používá například i v kombinaci s jinými bylinkami proti padání vlasů. V kombinaci s rozmarýnem může podpořit zdraví vlasové pokožky a růst pevnějších vlasů.

6) Měsíček lékařský

Květy měsíčku (Calendula officianalis) jsou bohaté na minerály a antioxidanty. Měsíčkový olej, který se aplikuje na vlasovou pokožku, podporuje růst pevnějších, silnějších vlasů tím, že zvyšuje tvorbu kolagenu a cirkulaci ve vlasových folikulech. Měsíčkový olej lze použít samostatně nebo v kombinaci s dalším hydratačním olejem.

7) Pískavice

Pískavice (řecké seno) také patří mezi bylinky proti padání vlasů i bylinky na růst vlasů. A to díky tomu, že dokáže podpořit cirkulaci a stimulovat růst vlasů. Semínka pískavice třeba přes noc namočit do vody a pak namlít na jemnou pastu. Tato pasta se nanáší přímo na vlasovou pokožku. Smíchat ji můžete i s hustým jogurtem, získáte navíc i kyselinu mléčnou, což je alfa-hydroxy exfoliant. Nechte působit alespoň 30 minut, pak hlavu smyjte.

8) Lněná semínka

Lněná semínka jsou plné mastných kyselin a antioxidantů, které pomáhají odbourávat toxiny a odumřelé buňky z vlasové pokožky. Nechte sevřít namleté lněná semínka, aby vznikl gel. Ten naneste na vlasy a vlasovou pokožku jako hydratační prostředek, který pomáhá stimulovat růst a zpevnit vlasy.

9) Zázvorový kořen

Zázvorový kořen zlepšuje cirkulaci ve vlasových folikulech, podporuje rychlejší růst pevných vlasů. Působí také antisepticky a hydratačně. Výborně dokáže očistit vlasy od lupů, pomáhá i při dalších kožních problémech, které brání ve zdravém růstu vlasů.

10) Gotu kola

Někdy se nazývá také brahmi (Centella asiatica) a jde o tradiční bylinu používanou stovky let na různé vnější i vnitřní zdravotní problémy. Smíchejte výtažek z gotu kola s olivovým olejem a vmasírujte ho do vlasové pokožky. Zlepšíte cirkulaci a podpoříte růst silnějších a pevnějších vlasů.

11) Ibišek

Květy ibišku obsahují vitamíny a antioxidanty, které zlepšují vlasovou pokožku a zdraví vlasů. Přidejte čerstvé nebo sušené květiny ibišku ke kokosovému oleji a rozmíchejte na jemnou pastu. Pokud budete tuto směs nanášet pravidelně na vlasovou pokožku a vlasy, můžete podpořit růst vlasů a současně se obrníte proti předčasnému šedivění vlasů a lupům. Aby směs zaúčinkovala co nejlépe, nechte směs působit na vlasové pokožce alespoň dvě hodiny.

12) Chmel

Květiny chmele (Humulus lupus) obsahují výživný olej, který se považuje za stimulant růstu vlasů. Také dokáže vlasy zpevnit. Navíc chmel je přírodním antiseptikem, proto dokáže bojovat proti infekcím vlasové pokožky a vlasových folikulů, které jsou základem pro zdravý růst.

13) Přeslička rolní

Na minerály bohatý žebříček (Equisetum arvense) je velmi populární přírodní řešení na podporu růstu vlasů a zdravou vlasovou pokožku. Přeslička rolní funguje tak, že stimuluje žíly, které dodávají k vlasovým folikulem kyslík. Také obsahuje kvercetin, což je flavonoid s protialergickými a protivirovými vlastnostmi. Také křemík, což je výživná látka pomáhající při opravách poškození. Stejně tak může posílit vlasy proti lámavosti a třepení. Pokud zkusíte bylinky na růst vlasů, spařte jeden díl sušeného žebříčku ve dvou dílech vody - nechte louhovat jednu hodinu, i více. Když výluh zlejete a necháte vychladnout na pokojovou teplotu, můžete nanést na vlasy i vlasovou pokožku.

14) Levandule

Olej z levandule (Lavandula augustifolia) má silné protizánětlivé, antimikrobiální a antiseptické vlastnosti. Levandulový olej podporuje cirkulaci ve vlasové pokožce, i růst nových vlasů, pomáhá vyrovnat tvorbu přirozených olejů na vlasové pokožce. Proto je populární volbou u lidí všech typů pleti. Bonusem navíc je, že levandulový olej působí také jako repelent proti hmyzu. Tento olej je vhodné smíchat s nosným olejem, takže i levandule patří mezi bylinky proti padání vlasů a bylinky na růst vlasů.

15) Lékořice

Glykosidy, triterpenové saponiny a flavonoidy, které se přirozeně vyskytují v kořeni lékořice, vyživují vlasovou pokožku a dokážou zahojit poškození způsobené houbovými infekcemi, ekzémy, environmentálními alergeny a vystavováním se chemickým látkám. Lékořici nechte po sevření vody na slabém ohni vařit minimálně hodinu. Potom slijte a vychlaďte na tělesnou teplotu, následně můžete nanášet na vlasy a vlasovou pokožku.

16) Proskurník lékařský

Kořeny proskurníku (Althea officinalis) obsahují kyselinu laurovou, což je mastná kyselina se středně dlouhým řetězcem. Nachází se například v kokosovém oleji a dodává mu tím úžasné přínosy pro zdraví. Kořen proskurníku je také bohatý na sliz, což z něj činí vynikající přírodní rozmotávač vlasů. Uvařte sušený proskurník, přibližně 15 minut, pak slijte, abyste získali zmíněný sliz. Ten můžete následně smíchat se svým oblíbeným kondicionérem.

17) Oves setý

Oves setý, Avena sativa, je další rostlinný zdroj křemíku a hořčíku, které podporují zdraví vlasové pokožky a růst vlasů. Udělejte si bylinný oplach - oves vařte na mírném ohni něco přes hodinu. Případně můžete výluh pít jako čaj.

18) Petržel

Petržel zahradní, Petroselinium crispum, je běžná rostlinka používána v kuchyni. Je plný vitamínů a antioxidantů, které zvyšují tvorbu keratinu a kolagenu i ve vlasové pokožce. Také zvyšuje cirkulaci, podporuje růst zdravých vlasů, chrání pleť a vlasy před poškozením volnými radikály. Petržel obsahuje zinek a měď, které spolu regulují metabolismus a syntetizují melanin, což je barvivo chránící pokožku a vlasy před poškozením od slunce. Udělejte si bylinný výluh spařením petržele nebo nasekejte čerstvý petržel a vymixujte ho spolu s vodou do jemné pasty, kterou nanesete na vlasovou pokožku a na vlasy. Petržel můžete přidat i do čajů a salátů, těhotné ženy by to s ním však neměli přehánět.

19) Máta peprná

Hydratující olej, který se nachází v mátových lístcích působí protiplísňově a protizánětlivě. Pokud se nanese na vlasovou pokožku, může mátový olej pomoci při hojení chemického, mikrobiálního nebo environmentálního poškození, také stimuluje růst vlasů podpořením cirkulace a stimulováním vlasových folikulů.

20) Šipky

Plody Rosa canina, divoké šípkové růže, jsou jedním z nejlepších zdrojů vitamínu C. Obsahují ho téměř o 50% více než pomeranče. Tím se i šipky řadí mezi bylinky na vlasy. Vsypte šipky do vařící vody. Vařte, dokud nezměknou natolik, aby se daly snadno rozdrtit. Smíchejte je s hydratačním prostředkem, aby vznikla pasta. Tu můžete aplikovat přímo na vlasy a vlasovou pokožku. Pozor, abyste je příliš dlouho nevařily, vitamin C je citlivý na teplo a při vaření se ničí.

21) Rozmarýn

Rosemarinus officianalis je stálezelená bylinka, rostoucí téměř všude. Rozmarýnový olej je bohatý na vitamíny, působí antibakteriálně i antioxidačně. Také patří k těm nejpopulárnějším a nejúčinnějším bylinkám podporujícím zdraví vlasové pokožky a růst vlasů. Vmasírujte jednu až dvě čajové lžičky rozmarýnového oleje přímo na vlasovou pokožku nebo smíchejte s jinými oleji, které se používají k ošetřování pokožky.

22) Šalvěj

Šalvěj má mnoho léčivých vlastností. Tato bylinka obsahuje vitamíny B a C, také magnézium, zinek a draslík. Všechny tyto vitamíny zlepšují růst a sílu vlasů. Šalvěj je antibiotická, antialergická, antiseptická, je proto ideální na léčení kožních onemocnění, které bývají odpovědné za zastavení růstu vlasů. Přidejte si šalvějový olej do hydratačního přípravku nebo si udělejte výluh na opláchnutí vlasů - stačí zalít sušenou šalvěj horkou vodou.

23) Shikakai

Acacia concinna, keř, který pochází z horkých plání Asie, se používala již stovky let na mytí vlasů. Sušené plody Shikakai lze rozmělnit na prášek nebo zalít horkou vodou. Smyjte vlasy nebo si pastu vmasírujte do vlasů i vlasové pokožky, podpoříte tím růst vlasů, posílíte kořínky, zlepšíte zdraví vlasové pokožky. Shikakai se mnohokrát kombinuje s angreštem amla - kvůli antioxidačním a antimikrobiálním vlastnostem, i tmavé barvě amly.

24) Mýdlové ořechy

Plody Sapindus mukorossi, což je strom z rodu lyči (lychee), se využívaly lidmi z různých kultur již od starověku na výrobu mýdla. Odtud je i název mýdlové ořechy. Přírodní čistící prostředek vyrobený z plodů mydlovníka má protizánětlivé i antimikrobiální vlastnosti. Proto je výbornou volbou pro výživu vlasové pokožky a vlasových folikulů, též pro růst pevnějších a zdravějších vlasů.

25) Tymián

Thymus vulgaris je známý antiseptickými a antifungálními vlastnostmi. Tymián obsahuje prvky jako magnézium, draslík, selen, a ty podporují růst vlasů. Olej z tymiánu lze smíchat s nosným olejem nebo zalít hrst sušeného tymiánu převržení vodou. Proto je samozřejmé, že i tymián patří mezi bylinky proti padání vlasů a bylinky na růst vlasů.

26) Řeřicha

Nasturtium officianale je bohatá na vitamíny a minerály, včetně biotinu, který má prokazatelný přínos pro zdraví pokožky a růst pevnějších vlasů.

27) Žebříček

Žebříček je bylinka s protizánětlivými, antiseptickými a astringentními vlastnostmi, proto je ideální pro ošetření onemocnění vlasové pokožky. Obsahuje velké množství přírodních saponinů a mastných kyselin, proto je výtažek z řebříčku výborný na očistu vlasů. Také je možné smíchat olej z žebříčku s nosným olejem a nanést ho na vlasovou pokožku, čímž podpoříte růst nových vlasů.

28) Juka

Yucca schidigera je sukulent pocházející z pouští na západě Severní Ameriky. Juka má mnoho tradičních využití pro zdraví a hygienu. Slouží i jako přírodní prostředek na mytí vlasů a vlasové pokožky.

29) Kopřiva

Kopřiva, Urtica dioica, je na vypadávání vlasů účinné řešení, protože stimuluje vlasovou pokožku a zlepšuje proudění krve. Také posiluje vlasová vlákna. Kopřiva slouží jako prevence vypadávání vlasů, zlepšuje proudění krve, zmírňuje poškození a lámání vlasů.

30) Neutrální henna

Neutrální, bezbarvá henna vlastně ani není henna, jde o obdobnou rostlinu - cassia obovata. Cassia se používá jako kondicionér pro suché vlasy. Blond henna, jak se někdy nazývá, dodává šedivým vlasům zlatavý odlesk. Má také antibakteriální přínosy, ošetřuje vlasy a zmírňuje vypadávání vlasů.

31) Kostival

Kostival je vhodný na růst vlasů, výtažek z něj se používá k rozmotávání vlasů. Obsahuje vitamíny a minerály podporující růst zdravých vlasů. Také stimuluje a uklidňuje vlasovou pokožku. Chrání vlasy před vysoušením a lámáním. Používá se jako oplach na vlasy.

32) Heřmánek

Už jen vůně heřmánku působí na člověka uklidňujíc. Často se pije jako čaj, externě se však používá i při péči o vlasy. Vyživuje a zklidňuje vlasovou pokožku, podporuje zdravý růst vlasů. Také jej lze použít na zesvětlení vlasů.

33) Arnika

Protizánětlivé vlastnosti arniky z ní dělají užitečnou bylinku pro zdravou vlasovou pokožku. Výborně se hodí k boji proti lupům. A zdravá vlasová pokožka většinou znamená růst zdravých vlasů. Na masáže se používá olej z arniky, působí proti zánětům a v konečném důsledku podporuje růst vlasů.

34) Pampeliška

Pampeliška obsahuje hodně vitamínu A i železo. Obě tyto látky jsou důležité při řešení problémů s vlasovou pokožkou, drží lupy pod kontrolou. Nejednou již bylo zmíněno, že zdravý skalp znamená růst zdravých vlasů.

35) Moringa olejodárna

Moringa obsahuje thiokyanatan, který posiluje folikuly a brání vypadávání vlasů. Používá se jako kondicionér, který podporuje růst nových vlasů.

36) Ginko biloba

Ginko je účinné při vypadávání vlasů, protože zlepšuje přísun krve k vlasové pokožce. Zároveň vlasům dodává lesk a podporuje růst nových vlasů.

Zdroje

Bylinky na vlasy - nejlepší bylinky na růst vlasů a bylinky proti padání vlasů Průměrné hodnocení: 1 (2 hodnocení­)

Čtěte víc

Blízke témy