Domů / / / Zinek a vypadávání vlasů

Zinek a vypadávání vlasů

Poslední úprava 07.03.2023
Sdílet článek

Ustupuje Vám vlasová linie? Zvažte zinek na léčbu vypadávání vlasů. Máte problémy s řídnutím nebo vypadáváním vlasů? Pokud ano, může to být i proto, že máte ve své stravě příliš mnoho zinku. Některé studie poukázaly na to, že nadměrné množství zinku může vést k vypadávání vlasů a dalším problémům. Proč je tomu tak? I když musíme ve stravě přijímat určité množství zinku, existuje mnoho problémů, včetně vypadávání vlasů, které mohou vzniknout, pokud máme v těle příliš mnoho zinku.

Co je zinek

Zinek je stopový prvek v lidském těle, ale je nezbytný pro mnoho biochemických procesů.

Mezi některé ze základních procesů závislých na zinku patří:

 • reprodukce buněk,
 • výroba a udržování správné hladiny hormonů,
 • syntéza bílkovin,
 • vstřebávání vitamínů a dalších minerálů.

Když hladina zinku v těle nestačí pro metabolické potřeby organismu, dochází k nedostatku zinku.

Nedostatek zinku je stav způsoben podvýživou nebo sníženou absorpcí tohoto prvku. Může také být způsoben některými chorobami, jako je onemocnění ledvin, chronické onemocnění jater, průjem, diabetes, rakovina a dokonce i po chirurgickém zákroku na léčbu obezity.

Je důležité si uvědomit, že nedostatek vitaminů A a D jsou významné příčiny nedostatku zinku.

Jedním z hlavním příznaků nedostatku zinku je ztráta vlasů. K dalším příznakům patří průjem, kožní léze, lupénky a svalová slabost. Podílí se také na vzniku akné.

Pokud nedostatek zinku přetrvává dlouhou dobu neliečný, vede k anorexii a dalším poruchám chuti k jídlu, hubnutí, plešatosti, zhoršení motoriky a kognitivních funkcí u dětí, zápalu plic, dysmenorey, a problémům v těhotenství.

Nejvíce náchylní k nedostatku zinku jsou starší lidé, anorektici, alkoholici, lidé držící přísnou dietu, a lidé trpící Crohnovou chorobou a celiakií.

Zinek a vypadávání vlasů

Existuje mnoho důvodů, proč potřebujeme zinek v našem těle. Samozřejmě, dobrého moc škodí a to platí i pro zinek.

Mnoho lidí se obává, že příliš mnoho zinku v těle může zvýšit hladinu DHT. Může se to zdát divné, protože ačkoli je hladina DHT zvýšena, jeho produkce je omezena. Používání zinku jako DHT blokátorů není efektivní.

Zinek pomáhá regulovat hladinu hormonů, což je jeden z důvodů, proč je tak účinný v prevenci a léčení vypadávání vlasů.

Vypadávání vlasů může být způsobeno nedostatkem zinku jakož i jeho nadbytkem. Vysoká hladina zinku v těle způsobuje nejen narušení vstřebávání dalších potřebných minerálů jako je hořčík a železo, ale také podporuje produkci testosteronu.

Vysoká hladina testosteronu spolu s další hormonální nerovnováhou vede k řídnutí a nakonec vypadávání vlasů. Na druhé straně, nedostatek železa je také identifikována příčina vypadávání vlasů.

Z tohoto důvodu, stejně jako nedostatek zinku několika způsoby zapříčiňuje ztrátu vlasů, je tomu tak i při jeho přebytku v těle. Svým způsobem je to dobrá zpráva, protože to znamená, že zinek je pro růst vlasových folikulů velmi důležitý.

Vysoké dávky zinku na druhé straně inhibují anagenní a katagénnu fázi růstu vlasů.

Jako zinek zabraňuje vypadávání vlasů

Chcete-li pochopit, jak zinek zabraňuje vypadávání vlasů, je důležité vědět, jak jeho nedostatek může vést k vypadávání vlasů.

Jedna z teorií tvrdí, že nedostatek zinku vede ke změnám ve struktuře proteinu vlasových folikulů, které vedou k oslabení jejich strukturální integrity. To znamená, že nové vlasy budou vypadávat rychleji, než by měli. Důležitost zinku pro opětovný růst vlasů byla potvrzena i v testech na laboratorních zvířatech.

Kromě toho, byly zaznamenány případy, kdy se u lidí barva vlasů při konzumaci stravy bohaté na zinek změnila z fádní šedé na původní barvu - proto je zinek důležitý jako prevence proti šedivým vlasům.

Další studie uvádějí, že důležitost zinku pro opětovný růst vlasů spočívá v klíčové roli tohoto minerálu při výrobě DNA a RNA. To je předpokladem pro efektivní rozdělení folikulárních buněk vedoucí ke zlepšení anagenní fáze cyklu růstu vlasů.

Kromě toho, schopnost zinku zvrátit vypadávání vlasů v důsledku negativní enzymatické reakce byla prokázána při lokální aplikaci tohoto minerálu.

Tenká čára mezi nedostatkem a nadbytkem

Je velmi důležité přijímat správné množství zinku: ani příliš mnoho ani příliš málo.

Existuje další teorie, že nedostatek zinku může vést k tumor nekrotizujícímu faktoru alfa (TNF-a). Jedná se o chemický signalizátor, který způsobuje, že imunitní systém způsobuje poškození zdravých tkání v těle. To zahrnuje vlasy a může způsobit vypadávání vlasů.

Příliš mnoho zinku může vést ke zdravotním problémům, stejně jako jeho nedostatek.

Jedním z těchto problémů je nedostatek minerálů, které naše tělo potřebuje, včetně mědi, hořčíku a železa, což může vést k vypadávání vlasů.

Ti, kteří užívají vysoké dávky doplňků s obsahem zinku mohou zaznamenat nedostatek anagenního vývoje vlasů, který způsobuje vypadávání.

Nedostatek některých minerálů, včetně mědi a dalších vitamínů používaných k léčbě vypadávání vlasů může bránit formování nových cév, což může inhibovat růst vlasů a způsobit poškození pokožky.

Příliš mnoho i příliš málo zinku může zapříčinit poškození. Nejlepší, co můžete udělat, je přijímat doporučené denní množství zinku, které by mělo být přiměřené.

Doplňování zinku

Doplňování zinku je důležité, protože přesto, že většina lidí konzumuje potraviny bohaté na zinek absorbováno je pouze 30% z přítomného množství.

Doporučená denní dávka zinku je 8-15 mg. Přestože je při léčbě zinkem stanovena doporučená denní dávka, někteří odborníci na vypadávání vlasů uvádějí, že horní limit může být až 25 mg. Nicméně, aby se zabránilo nadměrnému příjmu zinku, doplňky výživy s takto vysokým obsahem zinku by neměly být užívány po dobu delší než 2-3 týdny.

Vzhledem k tomu, že zinek snižuje množství mědi v těle, doporučuje se užívat i doplněk výživy s obsahem mědi.

Na druhou stranu, zinek snižuje absorpci vápníku a naopak. Z tohoto důvodu je třeba se vyhnout užívání zinku spolu s vápníkem. Zinek by se neměl užívat s potravinami jako je mléko nebo sýr s vysokým obsahem vápníku.

Neměl by se užívat společně s jídlem obsahujícím velké množství vlákniny, protože vláknina se váže na minerály a brání jejich vstřebávání. Na druhou stranu, libové maso, jakož i korýši, ryby a vejce zlepšují vstřebávání zinku.

Doplňky stravy obsahující zinek jsou dostupné v různých podobách: jako sulfát, acetát, glukonát, aspartát, arginin, citrát, pikolinát a monomethionin (ZMA, též obsahující aspartát hořčíku a vitamín B6 pro podporu vstřebávání a řešení jakýchkoli doprovodných nedostatků hořčíku a železa).

Před zahájením užívání doplňku výživy s obsahem zinku se poraďte se svým lékařem, protože tento minerál může ovlivnit absorpci a biologickou dostupnost některých antibiotik a léků na krevní tlak.

Zdroje zinku

Existuje mnoho způsobů jak získat dostatek zinku ze stravy, aniž byste se museli spoléhat na doplňky, takže si budete moci být jisti, že přijímáte správné množství tohoto minerálu.

Existují různé druhy chutných potravin, které obsahují zinek jako například:

 • červené maso
 • drůbež
 • játra
 • pšeničné klíčky
 • dýňová semena
 • garnát
 • žloutky
 • sójové produkty

To jsou jen některé z potravin, které jsou bohaté na zinek, stejně jako mnoho dalších živin, které naše tělo potřebuje.

Někdy je vypadávání vlasů nezbytné. Nicméně, pokud je to způsobeno něčím ve vaší stravě, existují kroky, které můžete podniknout. Jedním z těchto kroků je ujistit se, že přijímáte ve své stravě dostatek zinku.

Zinek v kostce

 • Zinek je nezbytný, stopový prvek
 • Nedostatek i nadbytek tohoto prvku může vést k vypadávání vlasů
 • Zinek je nezbytný pro syntézu DNA a RNA syntézy a tím pádem rychlý růst vlasových folikulů
 • Zinek stabilizuje buněčné membrány a pomáhá odstranit oxidační radikály, čímž podporuje integritu buněk vlasového folikulu
 • Ačkoliv je snadné přijímat dostatečné množství zinku ve stravě, většina lidí to tak nedělá
 • Studie ukázaly, že zinek zabraňuje vypadávání vlasů

Zdroje

 • BIRNBAUM, M.R. a kol., 2018. Evaluation of Hair Density in Different Ethnicities in a Healthy American Population Using Quantitative Trichoscopic Analysis. Skin Appendage Disorders [online]. Oct, 4 (4) , 304–307 [cit. 15.12.2018]. Dostupné z: https://doi.org/10.1159/000485522
 • HOON PARK, M.D. a kol., 2009. The Therapeutic Effect and the Changed Serum Zinc Level after Zinc Supplementation in Alopecia Areata Patients Who Had a Low Serum Zinc Level. Annals of Dermatology [online]. May, 21 (2), 142–146 [cit. 2.9.2019]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2861201/
 • KARASHIMA, T. a kol., 2012. Oral zinc therapy for zinc deficiency-related telogen effluvium.[Abstrakt]. Dermatologic Therapy [online]. Mar-Apr, 25 (2), 210–213 [cit. 2.9.2019]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22741940
 • THOMPSON, J. M. et al., 2017. The Role of Micronutrients in Alopecia Areata: A Review. American Journal of clinical dermatology [online]. October, 18 (5), 663-679 [cit. 3.1.2019]. Dostupné z: https://doi.org/10.1007/s40257-017-0285-x
 • WON-SOO, L. a HAE-JIN,L., 2012. Characteristics of Androgenetic Alopecia in Asian. Annals of Dermatology [online]. Aug, 24 (3) , 243–252 [cit. 15.10.2015]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3412231/
Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy