Poškozene vlasy od slunce

Poslední úprava 14.06.2017
Sdílet článek

Ačkoliv vlasy nemohou dostat úpal nebo rakovinu, možná jim uškodit jiným způsobem. Nadměrné vystavení ultrafialovým paprskům A a B (UVA a UVB) může způsobit poškozené vlasy od kutikuly (šupinaté vrstvy vlasu) až po vnitřní strukturu vlasu. Pokud plánujete být na slunci, chraňte si před jeho škodlivými účinky vlasy stejně jako pokožku.

Proč třeba před sluncem chránit i vlasy

Nadměrné vystavování se slunci může vlasy oslabit a vysušit, takže vlasy zůstanou křehké a lámavé. Také se stávají náchylnější na štěpení konečků. Chemické zesvětlení nebo bělení vlasů dělá vlasy obzvláště náchylné na poškození od slunce. Samotné slunce však dokáže poškodit i zdravé, chemicky neošetřované vlasy. Například brunety (přirozené) mohou chytit načervenalý odstín, pokud si vlasy před sluncem nebudou chránit. Chemicky ošetřované vlasy mohou zažloutnout, zůstanou matné a fádní.

Co dělat, pokud nechcete mít poškozené vlasy od slunce

Pokud budete mít při pobytu na prudším slunci nechráněnou hlavu, můžete si poškodit nejen vlasy, ale i vlasovou pokožku. Abyste zabránili spálení od slunce, je vhodné vetřít opalovací krém i do vlasové části hlavy. Nejkomplexnější ochranu proti škodlivým slunečním paprskům vám však dává klobouk. Nejvhodnější je klobouk s širokou krempou. Dejte si ho, pokud se chystáte na slunci strávit delší dobu. Přidaným bonusem je, že klobouk ochrání před sluncem i obličej a sníží riziko vzniku rakoviny kůže.

Prevence poškození vlasů od slunce

Abyste ochránili vlasy před změnami barvy, doporučují odborníci použití nevymyvatelného kondicionéru, který obsahuje oxid zinečnatý. Vyhýbejte se slunci mezi 10:00 a 15:00, kdy jsou sluneční paprsky nejsilnější. Používejte laky na vlasy a nesmývatelné kondicionéry s UV ochranou, abyste chránili vlasy před škodlivými slunečními paprsky. Pokud se budete pohybovat venku bez klobouku nebo ochrany vlasů před slunečním zářením (SPF), včešte si do vlasů malé množství normálního opalovacího krému. Koupit se dají samozřejmě i přípravky určené speciálně pro vlasy.

Upozornění na chyby při péči o vlasy vystavené slunci

Pokud si nastříkáte vlasy alkoholem, peroxidem, citronovou šťávou nebo spreji na zesvětlení vlasů aktivované sluncem, může vystavování vlasů slunci urychlit škodlivé účinky slunce a mají za následek suché a křehké vlasy. Pokud si musíte vlasy zesvětlovat v letních měsících, použijte dočasnou barvu bez peroxidu nebo amoniaku.

Před letem navštivte kadeřníka

Chránit si vlasy před poškozením od slunce byste měli ještě před létem. Dejte si také podstřihnout roztřepené konečky. Pokud míváte v létě vysušené poškozené vlasy od slunce, požádejte i o preventivní hloubkové ošetření vlasů.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Biotin tabletky 10000mcg

    Čistý Biotin -  pro zdravou kůži, vlasy a nehty

  • Vitamíny pro vlasy FOLIVITAL PRO

    Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO obsahují vyváženou směs účinných látek, vitamínů a minerálů působících zevnitř na kořínky vlasů pro - silnější vlasy, oživení slabých vlasů a zastavení vypadávajícími vlasů.

Čtěte víc

Blízke témy