Domů / / / Byliny, které stimulují kolage...

Byliny, které stimulují kolagen

Poslední úprava 16.09.2019
Sdílet článek

Kolagen tvoří zhruba čtvrtinu bílkovin v těle. Je to hlavní bílkovina všech pojivových tkání a hraje důležitou roli v pevnosti chrupavek, šlach, vazů a pružnosti pokožky. Kolagen je také součástí rohovky očí. S věkem se produkce kolagenu snižuje a kolagenové pojiva v pokožce se uvolní, což způsobuje vrásčitost kůže. Kolagen hraje také hlavní roli při hojení ran a tvorbě jizev.

Aloe Vera

Aloe Vera je rostlina, jejíž používání se v oblasti péče o pokožku datuje až do dob Kleopatry. Dužnaté listy této rostliny produkují čirý gel, dobře známý pro jeho schopnost hojení ran, zejména popálenin. Aloe Vera gel najdeme v množství výrobků na pleť jako např. hydratační krémy. Tato rostlina má také schopnost produkovat kolagen. Gél nepoužívejte na podrážděnou nebo popraskanou pokožku.

Měsíček

Měsíček je populární okrasná rostlina známá jako měsíček lékařský, ale není to stejný druh květu jako měsíčkový květ oblíbený mezi zahrádkáři. Květy měsíčku se používají v bylinné medicíně. Měsíček najdeme v mnoha pleťových krémech, protože stimuluje tvorbu kolagenu v pokožce, čímž pomáhá vyplňovat jemné vrásky. Měsíček také poskytuje některé antibakteriální a hydratační výhody tím, že léčí infekce a poraněnou pokožku. Při lokální aplikaci dokáže tedy hojit rány. Poraďte se se svým ošetřovatelem o používání měsíčku a nepoužívejte během těhotenství nebo v případě alergií na rostliny.

Borůvka obyčejná

Brusnice borůvka je divoce rostoucí keř příbuzný borůvce chocholíkaté. Produkuje malé, tmavé bobule, které se používají v bylinné medicíně, ale také se z nich vyrábějí džemy a marmelády. Borůvky se nejčastěji používají při průjmech a žaludečních potížích. Obsahují velké množství antokyanů, antioxidantů, které jsou zodpovědné za jejich syté barvy. Antokyany jsou prospěšné pro posílení kolagenu, hlavně toho, který najdeme v oku. (Borůvky se využívají při glaukómii a diabetické retinopatii, ale pouze pod dohledem lékaře.) Kromě toho posilují i žíly a cévy, podporují tvorbu kvalitních červených krvinek, stabilizují kolagenové tkáně v šlachách, vazech, chrupavkách. Jako bonus snižují například hladiny cholesterolu.

Hloh

Hloh je trnitý keř, příbuzný kru růže, jehož plody, květy a listy se používají na výrobu bylinných léků. Hloh se používá k léčbě srdečních potíží po celá staletí, ale také má další výhody. Může se používat k léčbě poškozené chrupavky z artritidy. Plody hlohu jsou bohaté na některé antioxidanty, antokyany a proantokyany, které stimulují a stabilizují kolagen v chrupavce a kostech. Velké dávky hlohu mohou způsobit sedací a nízký krevní tlak, proto by se měl užívat pouze na doporučení lékaře.

Eukómie

Eukómie je strom s kaučukovou látkou, který pochází z Číny. Listy a kůra stromu Eucommia ulmoides obsahují sloučeninu, která podporuje tvorbu kolagenu. Mnohem větší množství této látky se nacházejí v čerstvých listech a čerstvé kůře, během sušení se postupně ničí. Eukómia dokáže posílit kolena i kyčle. Lze ji používat k prevenci a hojení poranění kloubů.

Gotu kola

Gotu kola nebo pupečník asijský také zvyšuje produkci kolagenu. I proto byla tato rostlina po staletí používaná na hojení ran. Velmi užitečná je při tvorbě zdravých pojivových tkání při hojení ran. Podporuje rychlejší hojení poranění na kůži, například drobných či větších řezných ran.

Přeslička

Přeslička obsahuje velké množství křemíku. Ten tělo potřebuje pro tvorbu kolagenu i na opravu a obnovu pojivových tkání. Také posiluje kosti, protože pomáhá tělu využívat vápník.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy