Domů / / / Kudrnaté vlasy nebo rovné vlas...

Kudrnaté vlasy nebo rovné vlasy - co určuje tvar a strukturu vlasů?

Poslední úprava 21.04.2023
Sdílet článek

Ať už máte rovné vlasy, kudrnaté vlasy nebo vlnité vlasy, jsou jedinečné. Čím to ale je? Stočené nebo rovné vlasové folikuly udávají vzhled každého vlasu, a to po celý život.

Vlasy mají několik biologických a kulturních funkcí. Chrání vlasovou pokožku před slunečním zářením, v chladném počasí ji zase udržují v teple. Vlasy jsou důležité i v sociální komunikaci.

Vlasové folikuly jsou složité mnohobuněčné oblasti, ukryté hluboko v pokožce. Rovné vlasové folikuly tvoří rovné vlasová vlákna (tedy rovné vlasy), na druhou stranu kudrnaté vlasy vyrůstají ze zakřivených folikulů. Ale proč jsou některé folikuly zakřivené a jak se vlasy stáčejí?

Mnoho typů vlasů

Kudrnaté vlasy zahrnují široké spektrum tvarů vlasových vláken. Mohou být ve formě spirál a kudrlin, vln a vlnek.

Tvar každého vlasového folikulu je dán a určen již během embryonálního vývoje. Odborníci ale nevědí jak přesně k tomu dochází. Vlasové folikuly pro kudrnaté vlasy mají tvar písmene S, to znamená, že mají dva ohyby. Tento tvar je dán natrvalo, ačkoli vlasové folikuly přirozeně procházejí každých pár let strukturálními změnami.

Každý vlas roste přibližně 3 až 5 let, pak se přesune do fáze odpočinku, která trvá několik měsíců. A nakonec vypadne.

Během této klidové fáze se struktura vlasového folikulu mění, v pokožce se v podstatě scvrkává. Aby se začal nový cyklus růstu vlasů, naroste folikul znovu do svého původního tvaru.

Kudrnaté folikuly znovu narůstají do vlnitého tvaru. Ale co reguluje toto pozoruhodné obnovení zakřivení folikulu, zůstává záhadou.

Jak to, že se vlasy vlní a stáčejí?

Kromě tvaru vlasového folikulu odborníci věří, že k tvaru vlasu přispívají i rozdíly v chování buněk během tvorby vlasového vlákna.

Při rovných vlasech působí všechny buňky ve folikulu koordinovaně. To vede k rovnoměrnému růstu z rovného folikulu. Takové vlasy jsou kulaté.

Při kudrnatých vlasech je způsob, jakým se buňky dělí a tvoří určité proteiny, asymetrický a souvisí i s ohyby v zkrouceném folikulu. Výsledkem je vlasové vlákno eliptického tvaru, a právě proto se vlas kroutí a stáčí.

Vědcům zatím uniká, jak přesně se různé typy kudrlinek, vln a vlnek z tohoto eliptického tvaru tvoří. Co ale tyto procesy kontroluje?

Kudrnatost vlasů je kontrolována geny

Odborníci vědí, že geny kontrolují tvar vlasů. Snaží se však stále identifikovat gen, který tvoří protein nazývané trichohyalin (TCHH), který posiluje rostoucí vlasy.

TCHH gen obsahuje různé variace nazývané malé jaderné polymorfismy, které jsou spojovány s různými tvary vlasů lidí po celém světě. Například u lidí východoasijského původu jsou spojovány variace v genu pro receptor EDAR s rovnými hrubými vlasy.

Existuje také množství doplňkových genů, které již byly identifikovány a mohou hrát roli při udávání tvaru vlasů.

Vědci předpokládají, že některé z nich jsou kontrolovány epigeneticky. To znamená, že jejich vyjádření může být zděděné po rodičích, dokonce může být ovlivněno prostředím.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy