Domů / / / Roztřepené konečky na vlasech...

Roztřepené konečky na vlasech - existuje jen jediné řešení!

Poslední úprava 13.04.2023
Sdílet článek

Roztřepené konečky na vlasech! Kvůli nim mnohé hlavy vypadají nezdravě a mohou jistou mírou za pomalejší růst vlasů milionů lidí. Lze dokonce říci, že jsou úhlavním nepřítelem růstu vlasů. Dokud budete mít na hlavě vlasy, budou se v určitém bodě růstu lámat a třepit, protože to vlasy prostě dělají. Čím většímu chemickému, fyzickému a teplotnímu stresu jsou vystavovány, tím rychleji se budou třepit. Čím více si budete své vlasy chránit a čím jemněji se o ně budete starat, tím pomaleji se vám budou štěpit.

Pokud již roztřepené konečky máte, měli byste se o ně začít okamžitě zajímat a starat. Čím déle je necháte roztřepené, tím více se budou tyto narušené konečky šířit nahoru po vlasu, až se možná propracujete k extrémně poškozeným a polámaným vlasům, které nezachrání už ani zázrak. Pokud ale použijete to jedno jediné řešení na velmi roztřepené konce, můžete změnit stav svých vlasů a dosáhnete svůj sen o dlouhých vlasech mnohem rychleji, než kdybyste roztřepené konce vůbec neřešili.

Co je tedy tím zázračným řešením? Zastřihování vlasů a zastřižení roztřepených konečků! Než ale skočíte po nůžky, pojďme spolu zjistit, jestli vůbec máte roztřepené konečky na vlasech.

Jak zjistím, jestli mám roztřepené konečky na vlasech?

Roztřepené konečky jsou jako prach ve větru. Ne vždy je vidíme, ale přesto víme, že tam jsou. Dokud vám na hlavě budou růst vlasy, do té doby se budou lámat a třepit. Konečky se začínají štěpit v takovém malém měřítku, že je pouhým okem ani nezpozorujete. Když se rozštěpí natolik, že je je už vidět, jsou již vlasy výrazně poškozené a je třeba je okamžitě podstřihnout. Vážně, jděte si hned vzít nůžky a stříhejte! Dokonce pokud vaše vlasy ani nejsou natolik dlouhé, že byste viděli na konce, na vlasech to fyzicky vidět bude.

Vlasy, které jsou zdravé a mají minimum roztřepených konečků, jsou stejně husté a plné od kořínků až po konečky. Směrem ke konci se mírně zužují do kužele. Tak, jak vlasy rostou, jejich konce se přirozeně ztenčují a zužují. Je to důsledek běžného opotřebení. Je prostě fakt, že konečky vlasů jsou v každém okamžiku tou nejstarší částí vlasů, jakou máme. S běžným opotřebením toho moc nenaděláte. Pokud však máte roztřepené konečky, stanou se konce vlasů po čase extrémně řídké.

Zřídnutí a zúžení vlasů, které je způsobeno roztřepenými konečky, nepostupuje pozvolna. Můžete si ho naopak velmi výrazně všimnout. Pokud jsou vaše vlasy u kořínků relativně husté, ale ke konci se drasticky zužují a řídnou, viníkem jsou pravděpodobně roztřepené konečky. Takovou výraznou změnu hustoty volají odborníci "prosvítající konce". Pojem ani netřeba moc vysvětlovat, protože roztřepené konce vlasů natolik prořídly, že přes konce vlasů vidíte až na tričko či halenku, případně přes ně vidíte, pokud vlasy držíte proti světlu.

Je třeba poznamenat, že pokud se o vlasy staráte správně, můžete si všimnout, že se vám štěpí mnohem pomaleji, než jindy. Pokud s vlasy špatně zacházíte a vystavujete je zbytečné zátěži, při které se ničí, zjistíte, že se štěpí více a výrazněji, než je běžné.

Jak podstřihnout roztřepené konečky

Když jde o roztřepené konečky vlasů, měli byste zvolit způsobit jejich zastřihování podle toho, jaký typ vlasů máte. Pokud máte rovné vlasy bez rozpoznatelného vzorce vln nebo kadeří, víte snadněji rozeznat, kde se vlasy na koncích drasticky lámou, takže jednoduše odstřihnete půl centimetru nebo o něco více nad místem, kde se začínají zužovat, abyste se roztřepených konečků zbavili.

Pokud máte vlnité vlasy, doporučuje se udělat si jednoduchý cop a na místě, kde se výrazně zužuje ho odstřihněte. Pokud ale máte vlasy prostříhané po vrstvách a chcete si je zachovat, nebude u vás tato metoda fungovat. V takovém případě je lepší podstřihnout si vlasy za mokra a použít metodu pro rovnější vlasy. Pokud máte vlasy střižené do postupná a nevadí vám, že si účes porušíte, volte na zastřihování roztřepených konečků raději copánkovou metodu.

Pokud máte kudrnaté nebo velmi texturované vlasy, bude poslední věcí, kterou byste měli udělat, vlasy uměle narovnat a zastřihnout. Existují i lepší metody, jak v takovém případě vlasy podstřihnout a nemusíte si přitom vlasy ještě více poškozovat. V tomto případě je tedy vhodné rozdělit si vlasy z celé hlavy na dvě části a stočit je do twistu (nebo obtočit kolem vařečky). Měly by být přibližně stejně velké a tlusté. Prameny jeden po druhém postupně uvolňujte a zastřihněte vlasy v bodě, kde se vlasy výrazně zužují.

Jak zabránit třepení konečků na vlasech

Jak jsme již zmínili výše, zcela zabránit třepení vlasů možné není. To, co můžete udělat pro zdraví a růst vlasů je zpomalení rychlosti, jakou se vaše vlasy budou na koncích štěpit. Dokonce až do té míry, že už kvůli tomu vlasy pocitově nebudou růst a neudržíte si svou délku.

Pokud máte normální až husté pevné vlasy, můžete zvolit pravidelné hloubkové ošetřování, udržování hydratace, minimální užívání tepla a chemických přípravků na úpravu účesu, občasná volba jednoduchých účesů chránících vlasy - to jsou vlastně všechno techniky péče o vlasy, které můžete zvolit k tomu, aby jste co nejvíce snížili výskyt roztřepených konečků. Pokud zkombinujete všechny techniky současně, může se vám podařit výrazně zpomalit rychlost štěpení konečků.

Pokud máte řidší tenčí vlasy, budete mít více roboty s tím, jak zabránit roztřepeným konečkům, aby vám zpomalovaly růst vlasů. Klíčem ke zmírnění štěpení konečků je spíše prostříhávání vlasů, a nikoli pravidelné zastřihávání. Prostřihávání je jednoduchá metoda, kdy odstřihnete pouze malou část konců. A protože tenké vlasy nejsou natolik husté jako pevnější prameny vlasů, přirozeně se štěpí mnohem rychleji než ostatní typy vlasů. Prostřihávání vám pomůže odstranit jakékoliv poškození vlasů, takže se bude zdát, že se vás tento problém vůbec netýká.

Ano, naštve to, pokud si uvědomíte, že jediný způsob jak se zbavit roztřepených konců je odstřihnout je, ale můžete nám věřit. Budete mnohem šťastnější, pokud se poškozených vlasů zbavíte hned teď a do budoucna podniknete kroky, aby se neštěpili tak rychle, než byste teď neudělali nic a vlasy by se vám nadále třepily a lámaly. Takže byste nikdy nemohli dosáhnout svůj sen o zdravých a dlouhých vlasech.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy