Androgenní alopecie

Poslední úprava 17.03.2023
Sdílet článek

Androgenní alopecie je nejčastější formou alopecie. Postihuje až 80% všech mužů a 50% žen. (Won-Soo, 2012; Birnbaum, 2019) Při androgenní alopecii dochází k postupnému zmenšování průměru, délky i zbarvení vlasů. K řídnutí a tedy vypadávání vlasů dochází kvůli působení dihydrotestosteronu na vlasové folikuly, které jsou citlivé na androgeny.

DHT jako hlavní viník androgenní alopecie - dědičného vypadávání vlasů

Po mnoho let se vědci domnívali, že androgenní alopecie byla způsobena převahou mužského pohlavního hormonu, testosteronu, který je za normálních podmínek ve stopovém množství přítomen i u žen. A přestože testosteron hraje důležitou roli v procesu vypadávání vlasů, hlavním viníkem je právě dihydrotestosteron - DHT, derivát mužského hormonu testosteronu.

Vzhledem k tomu, že hormony pracují nejzdravějším způsobem, když jsou v rovnováze, hladina androgenů, mužských pohlavních hormonů, nemusí být zvýšena na to, aby způsobila problém. Když je hladina jejich protějšku, ženských hormonů, snížená, dává to výhodu androgenům jako je například DHT. Taková nerovnováha může způsobit různé problémy, včetně vypadávání vlasů.

Princip přeměny testosteronu na dihydrotestosteron

Testosteron se mění na DHT pomocí enzymu typu II, 5-alfa reduktázy, který je přítomen v mazových žlázách vlasového folikulu. Problém tedy není množství testosteronu v krevním oběhu, ale hladina DHT vážícího se na receptory ve folikulech. DHT zmenšuje vlasové folikuly, což způsobí, že zdravé vlasy nemohou přežít.

DHT a dospívání

Při sexuální zralosti DHT způsobuje, že pubické ochlupení se u dospívajících chlapců a dívek mění na delší, pevnější a tmavší terminální ochlupení. (Tedy dětské velusové chloupky, které jsou jemné a bez pigmentu, nahradí terminální pigmentované chloupky.) DHT způsobí i to, že se ochlupení na obličeji u mužů mění na delší, tlustší a tmavší terminální ochlupení, které známe jako bradu.

Ironií je, že při androgenní alopecii, ke které dojde později v životě, to jisté DHT způsobí miniaturizaci terminálních vlasů na vlasové pokožce a mění je na velusové vlasy. Současně DHT stimuluje velusové vlasy na zbytku těla, a z nich se stávají terminální vlasy, resp. chlupy, které jsou tlustší, delší a tmavší. Jde hlavně o oblast ramen a zad.

Průběh androgenní alopecie podle pohlaví

U žen vyvolává androgenní alopecie difúzní řídnutí na oblasti temene, vlasová linie zůstává zachována. U žen před menopauzou může jít o příznak hyperandrogenizmu spolu s hirsuitizmem a akné. (Piraccini, 2014)

U mužů je pro androgenní alopecii typický ústup vlasové linie, výrazně v oblasti spánků. Následně dochází i k řídnutí a vypadávání vlasů na temeni.

Diagnostika androgenní alopecie

Na diagnostiku, stanovení závažnosti a postupu AGA, či reagování na léčbu, se využívá dermatoskopie a klinické testy. (Piraccini, 2014)

Léčba androgenní alopecie

Androgenní alopecie je progresivní onemocnění, které se postupem času zhoršuje. Léčba AGA spočívá v zastavení působení DHT - slouží k tomu volně dostupné přípravky i léky na předpis. Nejvyužívanější je minoxidil, má však mnoho nežádoucích účinků. Novší, volně prodejnou alternativou bez nežádoucích účinků minoxidilu, je účinná látka nanoxidil. Léčba vypadávání vlasů způsobena androgeny využívá různé blokátory DHT a inhibitory 5-alfa reduktázy, například saw palmetto.

Zdroje

  • BIRNBAUM, M.R. a kol., 2018. Evaluation of Hair Density in Different Ethnicities in a Healthy American Population Using Quantitative Trichoscopic Analysis. Skin Appendage Disorders [online]. Oct, 4 (4) , 304–307 [cit. 15.12.2018]. Dostupné z: https://doi.org/10.1159/000485522
  • PIRACCINI, B.M. a ALLESANDRINI, A., 2014. Androgenetic alopecia. Giornale italiano di dermatologia e venereologia [online]. August, 31 (4), 207-215 [cit. 15.10.2015]. Abstrakt dostupný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24566563
  • WON-SOO, L. a HAE-JIN,L., 2012. Characteristics of Androgenetic Alopecia in Asian. Annals of Dermatology [online]. Aug, 24 (3) , 243–252 [cit. 15.10.2015]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3412231/
Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy