Domů / / / / 5 věcí, které je dobré vědět o...

5 věcí, které je dobré vědět o Saw Palmetto a prevenci vypadávání vlasů

Poslední úprava 18.09.2018
Sdílet článek

1. Rostlina s historií

Saw palmetto - známé také jako serenoa repens je malá křovitá palma s velkými listy. Má velké tmavě červené bobule a roste v jihovýchodní části Spojených států. Bobule saw palmetta jsou používány již stovky let americkými Indiány. Vědci nevědí přesně jak saw palmetto účinkuje, ale vědí, že je to anti-androgen a nadměrné množství androgenu způsobuje vypadávání vlasů.

2. Nejprve doporučené pro starší muže

Bobule saw palmetto obsahují fytonutrienty, které přeruší hormonální proces, který často způsobuje zvětšenou prostatu u starších mužů a extrakt z nich se proto prodává jako prevence nebo lék na problémy s prostatou. V období od 1926 - 1950 byly bobule saw palmetto zapsány jako lék na zvětšenou prostatu u starých mužů. Dnes jsou doporučovány lékaři v Evropě. Protože saw palmetto je tak efektivní, bylo provedeno mnoho klinických studií, které ho srovnávali s lékem na předpis Finasterid. Výsledky byly příznivé. V článku, který porovnával 18 těchto studií autoři přišli k závěru, že saw palmetto bylo stejně účinné jako Finasterid při léčení močových symptomů a nezpůsoboval žádné příznaky erektilní dysfunkce jako u užívání Finasteridu.

3. Od problémů s prostatou k vypadávání vlasů

Jak se výzkumníci dostali od problémů s prostatou k vypadávání vlasů? Nejprve bylo zjištěno, že Finasterid zpomaloval nebo zastavoval vypadávání vlasů. Jelikož saw palmetto funguje podobně, vědci předpokládali, že může mít i podobný účinek. Zjistili, že lidé, kteří trpí androgenní (androgenetickou) alopecií, což je vypadávání vlasů způsobeno nadprodukcí hormonu známého jako dihydrotestosteron, měli úspěch s užíváním saw palmetta.

4. Bez vedlejších účinků

Na rozdíl od ostatních přírodních doplňků bylo provedeno několik experimentů se saw palmetto. U pacientů užívajících extrakt nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky. Pokud se bere na prázdný žaludek, občas způsobuje bolest hlavy nebo břicha. Neměl by se ale používat u těhotných nebo kojících žen, protože účinkuje hormonálně.

5. Trpělivost růže přináší

Doporučené dávkování je 160mg dva krát denně. Obvykle trvá zhruba 6 týdnů dokud se dostaví výsledky.

5 věcí, které je dobré vědět o Saw Palmetto a prevenci vypadávání vlasů Průměrné hodnocení: 4.8 (4 hodnocení­)

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy