Domů / / / Co způsobuje řídnutí vlasů u m...

Co způsobuje řídnutí vlasů u mladých žen?

Poslední úprava 18.09.2019
Sdílet článek

Řídnutí či ztráta vlasů se nazývá alopecie a postihuje muže a ženy v každém věku. Podle odborníků je normální ztratit asi 25 až 100 vlasů denně. Ztráta většího množství vlasů než je normální u mladých žen může být znakem zdravotního problému, dočasné změny hladiny hormonů nebo postranních znaků některých chorob. (Women and...)

Hormony

Změna hladiny hormonů může způsobit, že vlasy vypadávají více než je obvyklé, což způsobuje, že vypadají řídké. Hormonální změny se mohou vyskytnout během puberty, krátce po porodu (čtěte také vypadávání vlasů po porodu), nebo při užívání antikoncepce. Některé nemoci mohou také způsobit hormonální nerovnováhu, například syndrom polycystických vaječníků a poruchy štítné žlázy.

Starostlivost o vlasy

Některé druhy ošetřování vlasů jako například časté barvení, trvalá a chemické ošetřování můžou způsobit vypadávání vlasů nazvané trakční alopecia. Ta nastane pokud jsou vlasy napnuté tahem příliš často, čímž se zlomí. Příliš mnoho slunce a ztuha utaženy copy mohou také způsobit tento typ alopecie.

Dědičnost

Androgenní alopecie je genetická ztráta vlasů, kterou mohou ženy zdědit z matčiny i otcovy strany. Může být odpovědná za řídnutí, avšak ne úplnou ztrátu vlasů. Řídnutí vlasů způsobeno geneticky může nastat již v pubertě. Ačkoli neexistuje lék na tento typ řídnutí vlasů některé léky dokáží pomoci zpomalit tento proces.

Léčba

Řídnutí vlasů způsobené léky se nazývá anagen effluvium. Nastává když léky nebo chemoterapie náhle naruší buňky vlasových folikulů. Vlasy se vrátí do původní hustoty zhruba šest měsíců po skončení užívání léků.

Stres

Extrémní stres vyplývající z vážného onemocnění nebo emocionální poruchy mohou způsobit řídnutí vlasů nazvané telogen effluvium. Toto vypadávání nastane, když je normální cyklus růstu vlasů narušen, čímž se vlasy rychle dostanou do fáze vypadávání. Tento typ řídnutí vlasů je jen dočasný.

Trhání vlasů

Řídnutí vlasů může být způsobeno psychologickou poruchou nazvanou trichotillomania, kterou charakterizuje obsesivní trhání vlasů. Opakované trhání pramenů vlasů způsobuje řídnutí vlasů celé hlavy. Tento problém je možné vyřešit pod dozorem specializovaného lékaře.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy