Domů / / / 5 mýtů o rychlém růstu dlouhýc...

5 mýtů o rychlém růstu dlouhých vlasů

Poslední úprava 14.04.2021
Sdílet článek

Dlouhé a záříčí vlasy byly vždy symbolem krásy a půvabu. Bohužel, ne každý se narodí se záviděníhodnými vlasy. Díky kosmetickému průmyslu se však můžete vyrovnat s nezdravými kudrlinami, vyhladit nezvedné kudrlinky nebo odbarvit nevýrazné prameny či natupírovat své přirozené vlasy. Ale pak vámi otřese fakt, že vaše vlasy přestaly růst. Proč? Jak rozpoznáte mýty a fakta? Představíme si 5 mylných představ o dlouhých vlasech.

Vaše vlasy přestanou růst po dosažení určitého věku

Mylnou představou je, že vlasy rostou jen během dospívání nebo do dvacítky. Faktem je, že neexistuje specifické časové rozpětí růstu vlasů. Totiž jak dlouho vám budou růst vlasy záleží na vašich genech. Typický cyklus růstu vlasů má 3 fáze - anagenovou nebo růstovou fázi vlasů, katagenovou nebo intermediální fázi a fázi telogenu, fázi padání vlasů. Anagenní fáze trvá přibližně 2 až 6 let, u některých lidí i 7 let, a právě tato fáze určí do jaké maximální délky mohou vaše vlasy dorůst. Anagenová fáze je obecně delší u Asijců (délka vlasů může dosáhnout až jeden metr), ale mnohem kratší u Afričanů.

Katagenová fáze je relaxační fáze, která nastává na konci anagenní fáze. Tato fáze trvá přibližně 2 až 3 týdny. U některých lidí může trvat déle, a právě tehdy můžete vidět, že vlasy přestanou růst.

Telogenová fáze nastává, když je buněčné dělení zastaveno ve vlasovém folikulu. Vlasy přestanou růst a začínají padat. Tato fáze trvá 3 měsíce, ale může to trvat déle, v závislosti na vašich genech. V této fázi vlasy nerostou. Pak opět dochází k anagenní fázi a růst vlasů začíná znovu.

Vlasy díky zastřihování porostou rychleji

Další mylná představa! Vlasy rostou z kořínků, tak jak může podstřihnutí konečků urychlit jejich růst? Podstřihnutí vlasů však není špatná volba, protože můžete zmírnit vznik zlomených konců, které poškozují vaše vlasy, takže rychlý růst vlasů ovlivní. Normální vlasy mají pH 4,5 až 5,5. Vyšší pH již způsobuje poškození kutikuly, což způsobuje poškození kortexu vlasů, což má za následek poškození a zlomení konečků. Navíc je růst vlasů zastaven. Zastřihování je opravdu potřeba, protože roztřepené konce nelze odvrátit.

Otázkou je nyní, jak často je třeba podstřihnout konečky a kolik? Vlasy pravidelně rostou asi o 2,5 cm za měsíc, někdy ještě více. Zkuste si proto zastřihávat konečky každý 6. až 10. týden, o délku přibližně 0,5 cm až 1 cm.

Česání vlasů každý večer před spaním podpoří rychlý růst vlasů

Tento mýtus pochází ještě z Viktoriánské éry, ale jeho účelem bylo spíše zbavit vlasů vší než podpořit jejich lesk a sílu. Nadměrné česání vlasů může poškodit vlasy, což vede k suchým a slabým vlasům. Jak vlasy u žen rostou během dlouhých anagenní fází, jsou vystaveny několika rokem kumulativních poškození způsobených vnějšími faktory. Faktory přispívající k poškození zahrnují například chronickou expozici UV záření, časté mytí, opakované drsné chemické postupy, žehlení vlasů, fénování vlasů a dokonce i další menší neškodné procedury, které se pravidelně opakují, jako je hrubé kartáčování, tvrdí odborníci. Suché a poškozené vlasy ztrácejí vlhkost rychleji než normální vlasy, vypadají matné a mrtvé a jsou náchylnější k křehkosti. Takže znovu žádný růst pro vaše vlasy!

Každodenní aplikace vlasového oleje podpoří růst zdravých vlasů

Použitím oleje, nebo v tomto případě čehokoliv, nemůžete růst podporovat ani vlasy vyživovat. Ale masáží hlavy prováděnou přibližně jednou týdně pomůžete cirkulaci krve na vlasové pokožce, čímž podpoříte lepší funkci vlasového folikulu a mazových žláz a tím podpoříte celkový vzhled a zdraví vlasů. Zvýšenou cirkulací krve totiž zlepšíte příjem živin a lepší příjem živin se rovná zdravým vlasům. Pravidelná olejová masáž také odstraňuje roztřepené konce a křehkost či lámavost vlasových pramenů.

Masáž vlasové pokožky má další výhodu. Podporuje relaxaci a pomáhá zmírnit stres. Stres údajně podporuje stárnutí pokožky a vlasů a potlačuje růst vlasů. Masáž je proto pro vlasy opravdu dobrá, ale nenechávejte příliš dlouho působit vlasový olej a nepoužívejte hodně oleje. Olej může blokovat póry a způsobit ztrátu vlasů.

Konzumace některých potravin podpoří rychlý růst vlasů

Není to docela tak. Nic, co uděláte, nezrychlí radikálně růst vlasů. Avšak konzumací potravin bohatých na bílkoviny, omega 3 mastné kyseliny, omega 6 mastné kyseliny, zinek, vitaminy A, D, E, K a biotin, podpoříte zdraví vašich vlasů, a to minimalizací lámavosti a vypadávání.

Geny sice nezměníte. Ale jíst vyváženou stravu, pravidelně cvičit a dodržovat důkladnou péči o vlasy, to je to, co můžete udělat pro bohatou a zdravou korunu krásy!

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy