Domů / / Nespavost - mýty a skutečnost

Nespavost - mýty a skutečnost

Poslední úprava 22.09.2022
Sdílet článek

Drink vám pomůže usnout

Mýtus. Nespavost, čili chronický problém usnout nebo zůstat spát, vám může bránit v kvalitním nočním odpočinku. Myslíte si, že koktejl před spaním vám nabídne úlevu? Zamyslete se ještě jednou. Tento mýtus pravděpodobně přetrvává, protože vám alkohol zpočátku skutečně může pomoci usnout. Ale tak, jak prochází tělem, spánek nakonec narušuje, případně se kvůli alkoholu můžete dříve budit.

Nespavost je čistě psychická záležitost

Mýtus. Je pravdou, že se za nespavostí mohou skrývat psychické problémy. Faktem je, že právě stres je důvodem číslo jedna, který lidé udávají jako původce nedostatku spánku. Není však jediným spouštěčem nespavosti. Nespavost mohou vyvolat různé okolnosti, například nesprávná spánková hygiena, nemoc, vedlejší účinky léků, chronická bolest, syndrom neklidných nohou nebo spánková apnoe.

Cvičení vám pomůže usnout

Skutečnost. Pravidelné cvičení může být výborný způsob na podporu lepšího spánku. Pokud ale máte problémy se spánkem, necvičte příliš pozdě. Namáhavé cvičení vás může ještě více nabudit a probrat. Také vám stoupne tělesná teplota, která může zůstat zvýšená až šest hodin. Vyhněte se proto cvičení krátce před spaním. Dotrénujte dvě až tři hodiny předtím, než se chystáte jít do postele.

Koukání do monitoru vás uspí

Mýtus. Zní to lákavě, před spaním si něco přečíst na počítači či mobilu nebo se podívat na televizi. Obě věci vás ale mohou spíše stimulovat. Světlo a hluk z televizoru a počítače mohou být "dobíjející" a mohou snížit hodnoty hladiny melatoninu v mozku. Pokud je čas na spaní, měli byste se naopak snažit, aby se vaše hladiny melatoninu zvýšily, a tím vám pomohli usnout. Pokud přece jen potřebujete při usínání vnímat nějaké zvuky, zkuste relaxační hudbu nebo si stáhněte nějakou relaxační aplikaci.

Léky na spaní jsou bez rizika

Mýtus. Je pravda, že dnešní léky na spaní jsou bezpečnější a účinnější než mnohé starší léky. Ale každý lék přináší potenciální rizika, včetně rizika vzniku závislosti. Před užíváním léků na spaní se o svém záměru vždy poraďte s lékařem. Některé pomůcky na spaní potlačují příznaky nespavosti pouze dočasně. Samotnou nespavost však vyléčit nedokážou. Nejlepším přístupem k problémům se spánkem je vyřešení skrytých zdravotních problémů a zaměření se na zlepšení podmínek a vytvoření pohodlí tam, kde spíte.

Zameškaný spánek můžete dohnat

Mýtus. Je dost nepravděpodobné, že dokážete zcela dohnat zameškaný spánek. Pokud prospíte jeden, dva dny v týdnu, nebo si déle pospíte o víkendu, můžete si akorát ještě více rozhodit vaše vnitřní hodiny. Takové narušení vám zaručeně ztíží další usínání. Jediný způsob, jak dohnat zameškaný spánek je ten, že se vrátíte k pravidelnému spánkovému režimu.

Zdřímnutí vám pomůže zbavit se nespavosti

Mýtus. Zdřímnutí během dne má na každého jiný účinek. Někoho 10-20 minutový odpolední spánek osvěží. Mnozí lidé trpící na nespavost si však odpoledním schrupnutím pouze zhoršují situaci, protože ubírají mozku "hnací sílu" pro pozdější spánek. Takže večer se jim bude usínat ještě hůře.

Naučíte se nemuset tolik spát

Mýtus. Tento mýtus může mít vážné následky. Každý člověk se už rodí s přednastavenou potřebou spánku. Většina dospělých potřebuje 7 až 8 hodin. Můžete se naučit fungovat s menším množstvím spánku, ale nedokážete natrénovat tělo, aby méně spánku i potřebovalo. Pokud trpíte nedostatkem spánku, je složité udržet pozornost a zapamatovat si různé věci. Chronická únava může mít vážné důsledky, včetně slabého pracovního výkonu, zvýšeného rizika nehod a dokonce i špatného zdravotního stavu.

Pokud nemůžete spát, vstaňte z postele

Skutečnost. Pokud se půl hodinu v posteli pouze přehazujete a převalujete ze strany na stranu, vstaňte a pusťte si relaxační hudbu nebo si chvilku čtěte. Tichá, klidná činnost vám může pomoci uklidnit se a brzy se začnete cítit ospale. Pokud byste zůstali v posteli, akorát by vás chytala frustrace a začali byste sledovat hodiny. Časem by jste si začali postel asociovat se stavem bdělosti a ne odpočinku. Těžký, chronický nedostatek spánku se spojuje se závažnými zdravotními problémy jako je obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka, srdeční infarkt a mozková mrtvice.

Usínání se můžete naučit

Skutečnost. Tělo můžete natrénovat, aby si spojovalo určité oddechové aktivity se spánkem. Klíčem je samozřejmě důslednost. Hodinku před spaním si čtěte nebo si napusťte horkou vanu. Možná vám při usínání pomůže meditace nebo snění s otevřenýma očima. Zjistěte, co u vás bude fungovat a pak z tohoto rituálu udělejte pravidelnou součást každovečerného chystání se do postele.

Nespavost a problémy se spánkem zmizí samy od sebe

Mýtus. Pokud nezjistíte, co vaši nespavost zapříčiňuje, zda je to stres, užívané léky, nemoc či jiný problém, nemůžete čekat, že se problémy se spánkem najednou vypaří. Pokud máte problémy s usínáním nebo s udržením spánku, případně jste po probuzení stále unavený, pravděpodobně trpíte některou z poruch spánku. A je nejvyšší čas, abyste si promluvili o možné léčbě s lékařem.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc