Domů / / 15 mýtů a faktů o celulitidě

15 mýtů a faktů o celulitidě

Poslední úprava 27.02.2018
Sdílet článek

Máte celulitidu? Nejste sama. Celulitida postihuje téměř 90% žen v určitém okamžiku v průběhu jejich života a dokonce i ženy, které jsou jinak štíhlé a fit. Stejně běžné jako samotná celulitida, jsou i mnohé dezinformace o tom, co vlastně celulitida je, co ji způsobuje a jak se jí zbavit. Takže před plánováním kosmetických procedur nebo útratou celého majetku na produkty, které koupíte v drogeriích bez předpisu, si přečtěte skutečný příběh o celulitidě.

1. Celulitida je způsobena toxiny ve vašem těle - mýtus

Některé celulitidní produkty, které se dají koupit i bez předpisu, mohou tvrdit, že pomáhají odstranit nečistoty a toxiny z těla. Ale ani jejich účinnost, ani jejich tvrzení o tom, co způsobuje celulitidu, nejsou podporovány vědou. K celulitidě dochází, když se podkladové vrstvy tuku začínají protlačovat přes vrstvy kolagenových vláken, nebo pojivové tkáně, pod kůži (často v oblasti hýždí a stehenních oblastech, ale také na rukou, břiše a jiných běžně problematických oblastech). Pojivová tkáň může být oslabeny hormony, nedostatkem pohybu a svalového tonu, přebytečného tuku, a špatného krevního oběhu, říkají odborníci v dané oblasti.Tento stav ale není způsoben "toxiny."

2. Ženy mají více celulitidy než muži - skutečnost

Ženy mají tendenci nést více tuku kolem svých boků a stehen. Mají také méně podpůrné pojivové tkáně, které mají za úkol udržet vše na svém místě. Odhaduje se však, že asi 10% mužů také trpí celulitidou.

3. Celulitida se zhoršuje s věkem - skutečnost

Zdá se, že hormony také hrají svou roli ve vzhledu celulitidy: těla žen ve vyšším věku produkují méně estrogenu - hormon, který pomáhá udržovat hladké závodění krevních ciev.Menej estrogenu může znamenat horší krevní oběh, což může také znamenat pokles v nové tvorbě kolagenu a rozpad staršího pojivové tkáně.

4. Celulitida může být ve Vašich genech - skutečnost

Je pravda, že celulitida se objevuje v rodinách; pokud Vaše matka a babička měli celulitidu, budete mít vyšší šanci, že se u Vás také vyvine. Na trhu je také genetický test, který Vám umí říct, jestli máte genovou variantu, která vám dává vyšší riziko pro středně těžkou až těžkou celulitidu - ale třeba brát v úvahu, že u většiny žen se bude vyvíjet celulitida v průběhu života (a fakt, že o ní budete vědět, když ji uvidíte) - a proto vlastně výsledky tohoto testu pravděpodobně nestojí za jeho horentní sumu. Pokud nejste jedna z těch šťastných s příbuznými s hladkou pokožkou, nezoufejte: genetika je jen jedna malá část skládačky; faktory, jako je dieta, cvičení a udržení zdravé hmotnosti hrají také svou roli.

5. Celulitidu mají jen lidé bez kondice - mýtus

Nadváha přece dělá vzhled celulitidy více patrný; čím více tuku budete mít pod vaší pokožkou, tím větší je pravděpodobnost kladení důrazu na své pojivovou tkáň a na vyboulení v jeho slabých místech. Jenže celulitida může postihnout ženy všech tvarů a velikostí, říkají odborníci. Dokonce jsou známy i případy, kdy celulitidou trpěli i modelky Victoria Secret. Sice jsou velmi hubené, cvičí a starají se o svůj jídelníček, dělají všechno správně, ale i tak mají stále celulitidu.

6. Cvičení může snížit výskyt celulitidy - skutečnost

Pravidelné cvičení nemůže vyléčit celulitidu, ale v mnoha případech jí může pomoci předejít nebo zmírnit její vzhled. Celulitida nastane, když se pojivová vlákna pod kůží stávají slabými nebo když ztratí svou pružnost. Protahování a posilování daných oblastí může pomoct (navíc tím spaluje celkově přebytečný tuk). Zpevnění svalů zase stáhne kůži, čímž nám vzniká iluze, že celulitida je méně nápadná. Jógové cvičení, které se zaměřují na zadek a stehna, mohou pomoci. Stejně i silové cvičení, které budují svalovou hmotu a zvyšuje krevní oběh.

7. Pokožku-zpevňující krémy mohou vyléčit celulitidu - mýtus

Přesto, co si můžete přečíst na etiketách bylo prokázáno, že žádné současné krémy na předpis nebo krémy bez předpisu nemohou natrvalo snížit výskyt celulitidy. Studie však zjistili, že výrobky obsahující retinoidy mohou poskytnout určitý dočasný efekt tím, že vytvoří silnější kožní kryt, který může pomoci v maskovaní hrbolků. Existují pouze omezené důkazy o tom, že krémy s povzbuzujícími přísadami, jako je kofein, zázvor a zelený nebo černý čaj, mohou také pomoci tím, že zlepší krevní oběh a poškodí tukové zásoby, ale tyto jsou méně prokázány.

8. Pomoci dokáží kožní výplně - skutečnost

Injekční kožní výplně, jako Restylane a Radiesse, používané především na povislé lícní kosti a na odstranění vrásek na obličeji, se ukázaly jako prospěšné (alespoň dočasně), na celulitidou sužované části kůže. Nicméně tato procedura může stát stovky či dokonce tisíce eur a výsledky mají tendenci trvat jen několik měsíců.

9. Neinvazívne procedury na celulitidu opravdu fungují - skutečnost

Laser, radio-frekvence, a masážní techniky jsou používány několik let pro snížení výskytu celulitidy, a zatímco jejich výsledky nejsou trvalé, jsou účinné v krátkodobém horizontu, tvrdí odborníci. Některé procedury (jako laserové ošetření) vyžadují 10-15 sezení, po kterých se výrazně zlepší vzhled a vyžadují měsíční setkání a údržbu. Jiné (jako je radiofrekvenční léčba) jsou dražší, ale výsledky trvají po dobu 6 měsíců až 1 rok.

10. Liposukcí ke krásnějším nohám, ramenům nebo břichu - mýtus

Pokud je celulitida Vaším problémem, liposukce by neměla být řešením. Ve skutečnosti by dokonce mohla tato kosmetická procedura rozložit tuk ještě nerovnoměrněji, takže jeho vnější vzhled by byl ještě horší. Jiná procedura, nikoliv však chirurgická (známá jako Endermologie), byla prokázána jako nápomocná: během Endermologie technik pracuje s odsávacím zařízením, a je obklopen válci na pacientovy kůži. Stahuje a stlačuje problémová místa po dobu asi 30 minut. Výsledky jsou viditelné již po cca 10 návštěvách (2 za týden), přičemž každá z nich může stát v rozmezí 80 až 150 eur.

11. Některé potraviny mohou pomoci v boji proti celulitidě - skutečnost

Pouze Vaše strava sama o sobě nemůže určit, zda budete nebo nebudete mít celulitidu. I když jíst vyváženou, na zeleninu bohatou stravu, Vám pomůže snížit zánět v celém těle a také Vám pomůže udržet si zdravou váhu, říká odborník na výživu. Zůstat hydratovaná - pít vodu a jíst dostatek potravin s vysokým obsahem vody, je také důležité pro to, aby se Vaše pojivová tkáň stala silnou a pružnou. Může vám dokonce pomoci zhubnout. Snažte se jíst více okurky, ředkvičky, rajčata a papriky, které (spolu s mnoha jinými druhy ovoce a zeleniny), obsahují více než 90% vody.

12. Pouze dermatolog by měl provádět léčbu celulitidy - mýtus

Mnozí dermatologové provádějí ošetření v jejich klinikách. Ale celulitida není zdravotní problém a zdravotník není povinen ji léčit. Léčebné lázně mohou také provádět procedury, jako Endermologie a neinvazivní laserové zákroky, ale vždy se nejprve ujistěte, zda je technik licencován a zda získal správný trénink na kterémkoliv zařízení, které si vyberete. (Pokud chcete chirurgický zákrok, budete muset zajít k dermatologovi nebo kosmetickému chirurgovi).

13. Oblečení může mít vliv na celulitidu - mýtus

Nošení legín stahovacího stylu při cvičení může snížit natřásání stehen při pohybu, ale je to jen dočasný efekt. a vy pravděpodobně neuvidíte žádnou změnu po svlečení se po cvičení. Každý oděv, který tvrdí, že má mít trvalé výsledky, je jen marketingový trik, který není pravdou. Ve skutečnosti může ale pro některé těsné oblečení platit, že dané tvrzení je pravdou: elastické pásy na spodní prádlo, například, mohou skutečně ovlivnit vzhled celulitidy, pokud sníží cirkulaci a omezí průtok krve.

14. Kouření může mít vliv na vzhled celulitidy - skutečnost

Je prokázáno, že cigaretový kouř způsobuje snížení krevního průtoku cév a vede k oslabení a narušování tvorby kolagenu, což umožňuje větší roztažení a snadněji poškození pojivové tkáně a prosvítání podkožního tuku. Plus, kouření na Vás může vypadat špatně (doslova) i mnoha jinými způsoby, a to například v podobe předčasných vrásek a stárnutí, v podobě suché pokožky a strií.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc