Domů / / Vrásky na obličeji a na tváříc...

Vrásky na obličeji a na tvářích - co proti nim můžete udělat

Poslední úprava 20.02.2019
Sdílet článek

Věděli jste, že se ženy začínají zabývat příznaky stárnutí přibližně ve věku 29 let? Největšími problémy jsou přitom vrásky na obličeji a povislé části těla ... To znamená, že přibližně v tomto věku si začínají všímat, že pružnost pokožky a pevnost těla pomalu upadá. Jako první se začínají objevovat drobné linie ...

Ne všechny vrásky vznikají stejně

Původně se věřilo, že vrásky na tváři spadají do dvou kategorií - dynamické a statické vrásky. Dynamické vrásky jsou ty, které vznikají opakovaným pohybem na obličeji. To jsou vlastně mimické vrásky, které vznikají při úsměvu nebo zamračení. Statické vrásky jsou ty, které vznikají kvůli ztrátě pružnosti pleti, úbytku kolagenu, kvůli povadání pokožky.

Nejnověji se však již vrásky dělí do čtyř kategorií. Každá má přitom vlastní vnitřní a vnější příčiny vzniku.

Atrofické vrásky

Atrofické vrásky jsou drobné paralelní linie, které se při napnutí pokožky ztratí. Mohou se objevit na tváři ale i všude na těle - například jako drobné vrásky na hrudi.

Tyto linie jsou důsledkem úbytku kolagenu, a tedy pružnosti pleti. Ta postupně povadá. Hlavním viníkem je v tomto případě poškození slunečním zářením. UV záření uvolňuje volné radikály, ty v kůži ničí kolagen a elastin, což jsou stavební bloky pevné, strukturované pleti. Proto je třeba si obličej, krk a hruď, spolu s ostatními odhalenými částmi těla, chránit krémem proti slunci.

Trvalé pružné záhyby

Jde o záhyby a linie, které se s přibývajícím věkem mění na trvalé vrásky. Objevují se právě na tvářích, na horním rtu, i na krku. Zhoršují se při opakovaném vystavování slunci. Prohlubují se i kvůli kouření (mluvíme o liniích a vráskách kolem rtů, které vznikají kvůli opakovanému špulení úst). Kouření však zhoršuje vrásky i zevnitř - vdechujete cigaretový kouř, brzdíte přísun kyslíku k pleti. Jednoduše, celé špatně.

Dynamické mimické vrásky

Jsou to právě ty, které vznikají díky opakovaným pohybům svalů na obličeji. Na kůži vznikají záhyby, které na ní časem trvale zůstávají. Objevují se hlavně v okolí úst, očí a na čele. Tyto vrásky vznikají, protože jste lidskou bytostí a žijete. Je to sbírka vzpomínek na každé zasmání při šťastném dni, nebo na zatažené čelo při trápení.

Gravitační kožní záhyby

To jsou ty vrásky, které se objevují s přibývajícím věkem. Kůže postupně ztrácí strukturu, začíná se "krčit". Vznikají kvůli kombinaci času a gravitace ... jednoduše, je to běžný proces stárnutí. Na hubené tváři jsou tyto vrásky mnohem výraznější než na obličeji plnějším.

Co dělat proti vráskám na tvářích

Kam můžeme zařadit vrásky na tvářích? Jedny vznikají jako reakce na poškození od slunce, na tvářích se však objevují i mimické vrásky smíchu a na stará kolena přichází na řadu vrásčitost kvůli úbytku kolagenu a elastinu v pokožce. Možná už tušíte, že na takovou kombinaci vzniku musíte podniknout několik protiútoků.

Jako první, záleží na hloubce a závažnosti vzniklých vrásek a na věku, kdy se objeví. A záleží na genetice.

Nejlepší obranou proti vráskám je prevence. Nečekejte, až se objeví. Pečujte o sebe už předem. Navíc je důležité i to, co od léčby či ošetření očekáváte. Chcete-li vrásky pouze zmírnit, postačí krémy v mládí, pleťové masky či látkové masky ve zralém věku a séra ve vyšším věku. Pokud chcete, aby vrásky zmizely úplně, je již nutný zásah v podobě výplní - HA nebo botox.

Krémy a pleťové séra dokáží zmírnit vzhled linií a drobných vrásek. Potřebují určitý čas, aby začaly působit. Vrásky však dokonale eliminovat nedokážou. Různé výplně na druhou stranu vrásky sice vyhladí, přicházíte však na čas o mimiku a výsledky působení výplně se časem, přibližně po půl roce, vytratí.

Existují také chemické peelingy, jejichž efekt však rovněž není trvalý a nepomohou každému. Od určité koncentrace je třeba absolvovat peeling u profesionála. Existuje však i peeling s kyselinou glykolovou na domácí použití.

Použití laseru a chirurgického zákroku již zvažují pouze ty největší odpůrkyně vrásek a stárnutí. Nesou s sebou totiž nejvíce možných komplikací a nežádoucích účinků.

Tak či onak, starejte se o svou pleť a celkové zdraví, k dispozici jsou domácí recepty proti vráskám i volně prodejné kosmeceutika. Nezapomínejte, že prevence je lepší než dodatečná léčba.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc