Domů / / Co způsobuje vrásky

Co způsobuje vrásky

Poslední úprava 10.10.2017
Sdílet článek

Vrstvy kůže

Kůže se skládá z 3 vrstev - pokožky, škáry a podkoží.

Pokožka - vnější vrstva (epidermis)

Pokožka je vnější vrstva a funguje jako bariéra proti vnějšímu prostředí. Buňky pokožky, keratinocyty, se přesouvají ze spodní vrstvy pokožky do horní vrstvy, čím nahromadí velké množství keratinu a vytvoří tvrdou vnější skořápku. Jakmile tyto buňky dosáhnou vrchní vrstvu, odloupnou se. Pokud se tento proces stane abnormálním, kůže může mít šupinatý vzhled.

Zamše (dermis)

Druhá vrstva kůže je škára, která obsahuje konstrukční prvky kůže, pojivovou tkáň. Existují různé typy pojivové tkáně s různými funkcemi. Například kolagen dává kůži její pevnost, bílkoviny tzv.. glykosaminoglykany dodávají kůži její napnutí. Elastinová vlákna jí dodávají elasticitu.

Spoj pokožky a zamše

Spojení mezi pokožkou a škárou je důležitá struktura. Pokožka a škára jsou spojeny prstovitých výběžky. Buňky epidermis dostávají živiny z krevních cév v pokožce. Prstové výběžky zvětšují plochu škáry, která je tak lépe vyživována cévami a potřebnými živinami.

Podkožní tkáň

Spodní vrstva kůže je podkožní tkáň obsahující tukové buňky. Tyto tukové buňky poskytují tělu izolaci a způsobují plný, baculatý a napnutý vzhled kůže.

Postupné stárnutí a vrásky

Jak člověk stárne, buňky škáry se stávají tenčí a méně lepkavé. Tenčí buňky způsobí, že kůže vypadá výrazně tenčí. Snížená lepivost buněk snižuje účinnost bariérové ​​funkce kůže a umožňuje uvolnění vlhkosti, která má zůstat v kůži, což zapříčiní její vysušení. Počet buněk ve škáře se v každém desetiletí sníží o 10%, a jak stárneme, buňky se také rozdělují pomaleji, což způsobí, že kůže se nedokáže sama rychle opravit.

Účinky stárnutí na pokožku jsou významné. Nejen, že se ztenčuje, ale vyrábí se i méně kolagenu a elastinových vláken, což má za následek ztrátu pružnosti. Tyto změny vrstev kůže způsobí tvorbu vrásek a její povislá. Mazové žlázy se zvětší, ale produkují méně mazu a počet potních žláz se sníží. Obě tyto změny vedou k vysušování kůže.

Prstové výběžky ve spoji pokožky a škáry se vyrovnají, což způsobí, že kůže je křehčí a snadněji se posouvá. Tento proces také snižuje množství živin k dispozici pro škáru snížením povrchu, který je ve styku s pokožkou, což také zasahuje do normálních procesů opravy kůže.

Tukové buňky v podkožní vrstvě se s věkem zmenšují. To vede k nápadnějším vráskám a ochablé kůži, protože tukové buňky nemohou "vyplnit" poškození ostatních vrstev.

Stárnutí působením slunce a vytváření vrásek

Vystavení ultrafialovému záření UVA nebo UVB, ze slunečního záření je příčinou 90% příznaků předčasného stárnutí pleti. Většina účinků fotostárnutí se objeví před dvacítkou. Stupeň poškození kůže způsobený sluncem je určen celkovým časem vystavení slunečnímu záření a ochranou člověka pigmentem.

Účinky slunečního světla na epidermis

Mezi změny ve škáře způsobené sluncem patří její ztenčení a růst kožních lézí, jako jsou aktinická keratóza, bazocelulární karcinomy, a skvamózní buněčný karcinom.

Účinky slunečního světla na dermis - škáru

Slunce způsobuje, že se kolagen v kůži rozkládá vyšší rychlostí jako při běžném stárnutí. Sluneční světlo poškozuje kolagenová vlákna a způsobuje hromadění abnormálního elastinu. Když se nahromadí, enzymy nazvané metaloproteinázy jsou vyráběny ve velkých množstvích. Za normálních okolností metaloproteinázy preformy sluncem poškozenou kůži výrobou a přetvářením kolagenu. Tento proces však nemusí vždy fungovat dobře a některé z metaloproteinázy dokonce rozkládají kolagen. To má za následek tvorbu neuspořádaných kolagenových vláken známých jako sluneční jizvy. Když kůže opakuje tento nedokonalý proces obnovy znovu a znovu - mohou se rozvinout vrásky.

Volné radikály a vrásky

Volné radikály jsou nestabilní molekuly kyslíku, které mají pouze jeden elektron namísto dvou. Vzhledem k tomu, že elektrony se nacházejí v párech, taková molekula musí odebrat elektron jiným molekulám. Když druhá molekula ztratí elektron, musí si najít další elektron, čímž se proces opakuje. Tento proces může poškodit buněčnou funkci a pozměnit genetický materiál. Poškození volnými radikály způsobuje vrásky aktivací metaloproteinázy, které rozkládají kolagen. Existuje několik faktorů, které spouštějí tento kaskádový procesu jako například vystavení se i malému množství UV záření na slunci, kouření, a vystavení se znečištěnému ovzduší.

Účinky hormonů a vrásky

Je pravděpodobné, že kožní změny nastávají v důsledku hormonálních účinků menopauzy nebo snížené produkce estrogenu. Nicméně, studie na lidech zdokumentovány, které kožní změny jsou specifické pro sníženou hladinu estrogenu a které kožní změny nastaly důsledkem slunečního záření, nebo jen normálního procesu stárnutí. Při pokusech na zvířatech bylo zjištěno, že nedostatek estrogenu může způsobit snížení úrovně o 2% ročně a snížení tloušťky kůže o 1% za rok.

Používání svalů obličeje - mimika a vrásky

Obvyklé výrazy obličeje způsobí, že pokožka svraštělé, protože ztrácí pružnost. Vrásky mezi obočím a kolem očí se vytvoří, když se malé svaly v těchto oblastech trvale stáhnou.

Gravitace a vrásky

Účinky gravitace způsobí, že volná převislá kůže je více viditelná. To zapříčiňuje povislou kůži pod bradou a očními víčky.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Kolagen v tabletách CollageniQ

    Tablety se 100% kolagenem doplňují potřebné zásoby kolagenu do organismu, čímž podporují zdraví a pružnost pokožky, funkci kloubů a pojivové tkáně.

  • Kyselina Hyaluronová pilulky HyaluroniQ

    Kyselina hyaluronová je relativně nová látka používaná v estetické kosmetice na omlazení pokožky / vyhlazení vrásek.

Čtěte víc