Domů / / Nezoufejte! Vše o tom, jak se...

Nezoufejte! Vše o tom, jak se zbavit vrásek na krku

Poslední úprava 15.03.2023
Sdílet článek

Nic neprozrazuje věk ženy rychleji, než zanedbaná, povislá pokožka na krku a dekoltu. Na této jemné oblasti pokožky se vrásky rozvíjejí rychleji než na obličeji, ale i tak je častokrát péče o ni zanedbaná. Krk je nejsložitější část lidského těla, na které se projevují vrásky. Léčba a ošetření je zde mnohokrát méně efektivní, proto často vidíme celebrity, jejichž tváře vypadají díky chirurgickým zákrokům mladší, ale krk prozrazuje jejich skutečný věk.

Geny a hormonální výkyvy ovlivňují tvorbu kolagenu a elastinu po celém těle, a tedy i na krku. Všechny tyto faktory nakonec způsobí to, že se začne struktura krku měnit - a nemusí jít pouze o vrásky na krku. Tady se objeví drobná čára, tam pokožka poklesne a nakonec krk vypadá jako krepový papír.

Existuje řada způsobů jak zvrátit příznaky stárnutí a zkrotit vrásky na krku a vrásky na dekoltu.

Změny na pokožce na krku a dekoltu

Jemné linie a tmavé skvrny

UV záření poškozuje strukturální kolagen, vytvářejí se vrásky, kůže je tenčí, barva se mění (například se tvoří tmavé skvrny).

Chcete-li zpomalit tento proces, použijte širokospektrální opalovací krém s SPF 30 nebo více na krku. Nezapomeňte se po dlouhém pobytu na slunci opakovaně natřít. Pečovat musíte i o strany krku, i ty jsou vystaveny slunci, například při jízdě autem.

Zvážit můžete i navýšení příjmu omega mastných kyselin. Omega-3 i omega-6 mastné kyseliny jsou velmi důležité pro tvorbu kolagenu v těle. Pokud je sníte večer (například po 18. hodině), je menší pravděpodobnost, že se rozštěpí na palivo pro jiné tělesné funkce, protože se brzy budete chystat spát. Tělo je může použít k opravě pokožky. Vytěžte z přínosů jídla bohatého na omega-3 mastné kyseliny a denně si dopřejte studenovodní ryby či avokádo.

Poikilodermie - ztenčení kůže

Pokud máte hrubou krepovou kůži, tmavé skvrny, zarudnutí v důsledku popraskaných žil, může to být poikilodermie. Je to zdravotní problém, který se může objevit po neustálém vystavování se slunečním paprskům. Pro toto onemocnění neexistuje specifická léčba, přesto je k dipozici několik prostředků, které dokáží pomoci.

Je velmi důležité chovat se ke krku stejně jako k obličeji. Ráno je třeba natřít se opalovacím krémem, aby se předešlo dalšímu poškození. Večer je vhodné nanést produkt obsahující přísady stimulující tvorbu kolagenu, například retinol, peptidy či růstové faktory.

V rámci léčby může být efektivním řešením ošetření kůže laserem. Laser rozděluje svou energii na malé paprsky, vytváří mikrokanálky v kůži, čímž jí vlastně poškozuje. Tělo pak najednou spěchá, aby opravilo tyto traumatizované oblasti. Vyplní je novým, čerstvým kolagenem. Výsledkem je zdokonalená struktura a zmírnění nežádoucího zbarvení. K dosažení optimálních výsledků je zapotřebí dvou nebo tří ošetření.

Záhyby na kůži a vrásky na krku

Mnoho lidí má uvolněnou kůži na krku, která tvoří různé záhyby. S přibývajícím věkem se však objevují nové vrásky. Je to kvůli úbytku kolagenu a pojivových tkání, které jsou zodpovědné za pružnost a pevnost.

Abyste předešli do budoucna dalšímu poškození, chraňte se krémy proti slunečnímu záření, zvykněte si na správné držení těla, na mobil koukejte ve výšce očí, používejte krémy či ošetření proti vráskám s obsahem palmitoyl oligopeptidů, směsi mastných kyselin, které podporují tvorbu kolagenu.

Injekčně aplikované výplně kyseliny hyaluronové jsou pak další možností. Mohou být vstřikovány přímo do vodorovné linie krku, aby je pomohli naplnit. Bonusem je, že výplň vydrží až šest měsíců. Také podporují tělo při vytváření vlastního kolagenu, takže účinek trvá déle.

Výrazné vertikální pruhy kůže

Tak, jak se postupně krční svaly oslabují, začínají povadat a přehýbat se, čímž se začínají tvořit na krku různé linie.

Výrazné vertikální pruhy (plochý sval krku - platyzma) jsou častou genetickou záležitostí a nelze je zcela odstranit bez chirurgického zákroku na krku. Nicméně, je možné aplikovat malé množství botoxu do svalů, aby se uvolnily. To zjemní jejich vzhled a vytvoří se lepší kontury.

Vrásčitá, ochablá kůže

Ovisající pleť kolem čelisti, krku a dekoltu se objevuje tehdy, když se začne odbourávat kolagen a elastin. A s přibývajícím věkem se pokožka nedokáže stáhnout zpět tak jako kdysi, čím se vytváří neželaná uvolněná kůže na krku.

Když si na krk a na obličej nanesete krém na opalování, je vhodné krk ještě hydratovat, aby se množství kolagenu v pokožce maximalizovalo. Je jedno jaký hydratační přípravek použijete, naneste jej směrem od spodku krku až po linii čelisti, abyste zabránili ještě výraznějšímu poklesu pokožky na krku.

Existuje také cílené ošetření ultrazvukem, které stimuluje tvorbu nového kolagenu hluboko pod kůží. Slouží jako nechirurgický facelift. Ve většině případů je zapotřebí pouze jedno ošetření a pokožka se postupně zpevní.

Jak zabránit vzniku vrásek na krku

Perfektní držení těla

Zkuste spát s vyrovnaným krkem. Cokoliv, co tlačí vaši bradu směrem k hrudníku vám může přidat horizontální vrásky na krku. Spaní na zádech je nejlepší způsob, jak minimalizovat vrásky na obličeji a krku. Pokud preferujete spánek na boku, je velmi důležité podpořit krk, zejména část mezi rameny a hlavou.

Pokud spíte s dvěma polštáři, druhý polštář zahoďte, abyste minimalizovali úhel mezi obličejem a krkem. Hedvábné povlečení také pomáhá minimalizovat vrásky, tím že nenatahuje pokožku, zatímco spíte. Sedět s tzv. "počítačovým krkem" také není dobrý návyk. Hrbit se při vašem pracovním stole, či počítači celý den se svěšenými rameny může přispět k vráskám na krku. Místo toho si zkuste sednout s rovnými zády, uvolněte ramena a držte hlavu výše.

Vyzkoušejte peeling

Problém se stárnoucí pokožkou na krku je, že s ní nemůžete hrubě zacházet, protože pokožka je jemná a jizvy se špatně hojí. Pokožka je tenčí a nepomáhá, pokud je pravidelně vystavena různým elementům.

Udělejte si doma lehký peeling. Smíchejte jemně mleté ovesné vločky a jogurt na pastu a jemně vetřete do pokožky na krku. Následně se umyjte. Udělejte tak jednou nebo dvakrát za týden na podporu obnovy buněk. Pokud používáte kupované peelingy, vyhněte se takovým, které obsahují ostřejší částice. Středně jemný peeling je také vhodný.

Vyrovnejte krk

Nadšenci obličejových cvičení slibují, že procvičováním série bizarně vyhlížejících výrazů obličeje udržíte vaši pokožku mladistvejší. Vhodný je cvik zvaný "žirafa" na zpevnění povadlé pokožky na krku.

Položte konečky prstů na vrchní část krku a jemně masírujte pokožku směrem dolů a zároveň pomalu zakláňajte hlavu. Zakloňte hlavu na maximum a opakujte ještě dvakrát. Pak vystrčte svůj spodní ret, nejvíce jak můžete, položte prsty na klíční kosti a bradu tlačte nahoru, přičemž koutky úst táhněte dolů. Vydržte v této poloze alespoň čtyři hluboké nádechy. Pokud budete dělat tento cvik denně, už po třech týdnech uvidíte výsledky.

Krémy na obličej

V pokožce krku je méně mazových žláz než na obličeji, takže pokožka je tenčí, rychleji se vysuší a vrásky se tvoří jednodušeji. Také obsahuje méně melanocytů - buněk, které vytvářejí pigment, který chrání pokožku před poškozením od slunce. Dostatečnou pozorností a péčí o oblast krku, stejně jako váš obličej, je nejlepší a nejzákladnější cesta jak udržet pokožku mladší. Čistěte a tonizujte krk ráno a večer, a masážní krémy natírejte pohyby nahoru na zrychlení cirkulace v pokožce.

Rovněž můžete použít mnohem dražší, mastnější krémy, které ale neucpávají póry a pokožka nepůsobí mastně. Pokud váš denní hydratační krém není nejlepší kvality, tak použijte alespoň takový, který je navržen pro konkrétní oblast krku, jemný a zpevňující.

A samozřejmě nezapomeňte používat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem, a to v jakémkoliv počasí.

Vyzkoušejte módní triky

Uchylte se ke klasickému převleku, a zakryjte tím pár nedokonalostí (proč si asi myslíte, že svetry a trička s rolákem jsou u starších žen tak oblíbené?). Je jasné, že na večírek si takový rolák asi nevemete, ale tento problém řeší kupříkladu komplikované náhrdelníky, které nejenže zakryjí nehezký krk, ale napomáhají vám držet hlavu vzpřímeně.

Odvážíte se na botox?

Obvykle se používá k zmrazení vrásek od mračení, ale botox může také pomoci stárnoucímu krku vypadat mnohem mladší. Většinou je to 15 minutová procedura, která zahrnuje 40 malých injekcí botoxu do oblasti krku a dolní čelisti. Platysma je sval, který umožňuje vytvářet výrazy obličeje. Začíná na hrudi, pokračuje nad klíční kost a pak se táhne po stranách krku na bradě. Když stárnete, rozděluje se na několik lan, čímž vytváří svěšený krk. Botox uvolňuje některé z těchto svalů, plus zbylé svaly vytvářejí pevnější čelist a hladší krk.

Chirurgický zákrok

Neexistuje dobrý zákrok pouze pro lifting krku. Pro co nejlepší výsledky potřebujete absolvovat lifting krku a zároveň dolní obličejový lifting. Vysají vám přebytečný tuk z krku a rovněž se zpevní svaly.

Chytrý make-up

Možná máte pokušení nanést make-up i na váš krk, ale nemuselo by to být nejšťastnějším řešením. Zkuste použít podkladovou bázi pod make-up, která pomůže zamaskovat vrásky a obsahuje zjemňující částice, díky kterým povrch pokožky vypadá zdravěji.

Pokud jste dostatečně sebevědomá a umíte používat konturovací štětce, naneste bronzer rovnou pod úhel brady (kde dopadá stín), zdůrazníte tím bradu. Zkuste také přidat třpytivý krém podél hrdla, aby krk působil ještě štíhlejším dojmem.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc