Domů / / 7 příznaků dehydratované pleti...

7 příznaků dehydratované pleti. Rozdíl mezi dehydratovanou pletí a suchou pletí

Poslední úprava 18.05.2017
Sdílet článek

Dehydratovaná pleť je žíznivá pleť. Symptomy se sice překrývají s příznaky suché pleti, která je obvykle napjatá, svědivá a podrážděná. Dehydratovaná pleť je citlivá, šupinatá a matná. Řešením jsou produkty péče o pleť, k tomu správná strava a životní styl, které podpoří množství vláhy v pokožce, případně podpoří její schopnost navázat více vody.

Dehydratovaná pleť versus suchá pleť

U každého se může objevit dehydratovaná pleť, i u lidí se suchou pletí. Dehydratovaná pleť může vzniknout kvůli stravě, životnímu stylu, nesprávnému používání produktů péče o pleť i kvůli faktorům životního prostředí. Znamená to, že můžete mít pokožku, které chybí přirozeně jako maz, tak i voda. Dokonce i dehydratovaná pleť může být na pocit mastná a napnutá.

Na rozdíl od suché kůže, což je typ pleti definován jako pleť s nedostatkem mazu nebo oleje, je dehydratovaná pleť stav způsobený nedostatkem vláhy. Celkově platí, že má suchá pleť malé póry, protože folikuly nejsou roztažené, protože z nich uniká jen velmi málo mazu. Na rozdíl od toho, dehydratovaná pleť má pod lupou drobné trojúhelníkové jemné linie. Je to fenomén podobný praskání půdy v důsledku dlouhodobého sucha. Znamená to, že jemné linie na čele nejsou nutně příznakem dehydratované kůže.

Abyste si zkontrolovali, jestli máte dehydratovanou pleť, zkuste test kousnutím. Pokud se štípne na hřbetu ruky, dehydratovaná kůže zůstane na několik sekund v této pozici, než se znovu vrátí zpět. Naopak dobře hydratovaná pleť se vrátí okamžitě do původního stavu.

Jak vypadá dehydratovaná pleť?

Nejsvrchnější vrstva pokožky, stratum corneum, je tvořena keratinocytů. Keratinizované buňky tvoří nerozpustnou bariéru, která udržuje vodu uzamčenou v pleti a dráždidla odstraňující vlhkost mimo kůže. Když je kůže dehydratovaná, začíná se jí normální funkce narušovat, což dále vede ke ztrátě vlhkosti. V důsledku toho se externí dráždivé látky mohou snadno dostat do epidermy. Tam způsobují svědění a zvýšenou citlivost. Nedostatek vlhkosti zabraňuje normální přeměně kožních buněk. Vaše pokožka pak zůstane matná a šupinatá.

Dehydratovaná pleť může vypadat podobně jako suchá pleť, když se to ale všechno sečte dohromady, jsou příznaky dehydratované pleti trochu rozdílné. Dehydratovaná pleť je:

  1. svědivá
  2. matná
  3. napnutá
  4. citlivá
  5. šupinatá
  6. mohou se objevovat vyrážky
  7. může být mastná a suchá současně

Co dělat se "žíznivou" pletí

Protože je dehydratovaná pleť žíznivá, měla by se vaše péče o dehydrovanou pleť zaměřit na nahrazení vláhy a ne olejů. Pokud používáte přípravky na čištění pleti, vyhýbejte se druhem na základě mýdla. Ty mají tendenci vytahovat z pokožky vlhkost. Místo toho používejte produkty, které zvyšují hladinu hydratace pokožky.

Dehydratovaná pokožka je také náchylná na tvorbu vrásek. Ženy používají pak jakékoliv sérum na zmírnění vrásek, někdy tak zhoršují problém s pletí, který je způsoben pouze nedostatkem vody. Pleť může být dehydrovaná kvůli nesprávnému používání produktů péče o pleť. Proto dbejte na to, aby vaše sérum proti příznakům stárnutí obsahovalo složky, které podpoří hydrataci pleti či schopnost kůže zadržovat vlhkost.

Vitamin B, hlavně B3 a B5, má prokázaný účinek na hydrataci pleti. Vitamín y C, B a E bojují proti dehydrataci, stejně proti vráskám a hyperpigmentaci.

Čtěte dál
B komplex vitamíny
Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc