Domů / / Dokážeme zpomalit stárnutí?

Dokážeme zpomalit stárnutí?

Poslední úprava 15.06.2018
Sdílet článek

Nikdo nedokáže zpomalit stárnutí, zamávat kouzelným proutkem a ze dne na den přestat stárnout. Určitě to nepůjde žádnou zázračnou pilulí. Přesto někteří lidé věří, že to bude možné již brzy. Ale jak by se to mělo podařit? A jaké budou následky?

Vědci se údajně snaží oklamat nejen čas, ale i smrt samotnou. Ale stárnutí je jednoduše nevratné. Nelze se mu vyhnout z logického, teoretického ani matematického hlediska.

S přibývajícím věkem přechází většina buněk do útlumu. Některé se naopak vymknou kontrole. Proliferovat budou dysfunkční, pomalé a rakovinné buňky. Pokud se vám podaří odstranit buňky rakovinné, hromadit se budou buňky utlumené a pomalé. Každopádně, jedna i druhá možnost znamená problémy.

A ačkoli někteří zanícení vědci zkoumají možnosti jak zpomalit stárnutí, případně, jak ho úplně zastavit, čelí velké překážce. Lidé jednoduše vycházejí z toho, že stárnutí je přirozená věc, snaha zastavit ho je cosi jako rouhání. Inu, je to přirozený princip přijetí a smíření se s něčím, co nedokážete ovlivnit.

Momentálně jedinou reálnou šancí, jak "zpomalit stárnutí", je "stárnout se ctí". Po fyzické stránce se tělo scvrkává, bolí, libido klesá. Z psychického hlediska se může dostavit deprese, strach a osamělost.

Co znamená stárnutí?

Jako první je třeba rozlišovat mezi biologickým a chronologickým věkem. Představte si 60 roční dvojčata. Jejich chronologický věk je naprosto stejný. Ale jeden z nich byl celý život alkoholik, hýřící, holdující orgiím. A samozřejmě nikdy necvičil. Druhý je instruktor fitnesu, který denně běhá a správně, zdravě se stravuje. Takže, ačkoliv je jejich chronologický věk stejný, z biologického hlediska je první z nich starší než ten druhý. Jinak řečeno, jeho tělo stárne mnohem rychleji, protože se o něj vůbec nestaral.

Stárnutí je důsledkem změn, které se dějí s tělem. Ty se dějí celý život, a jsou to změny k horšímu. Dokonce i mladí lidé v pubertě přicházejí o schopnost malých dětí, slyšet zvuky nad 20 kHz. Ženám po 25 zase začíná klesat plodnost. Ve středním věku začínáme přicházet o energii a svalovou hmotu, a přibližně polovina mužů přijde kolem 50 o vlasy.

Děje se tak každému. A nejen u lidí. Ale stárnou i zvířata či rostliny. No ne všechny! Druh medúzy nazývaný Turritopsis, nestárne. Proces stárnutí dokonce dokáže zvrátit! Nestárnou ani některé druhy želv, jejich orgány se totiž postupně nerozkládají.

Stárnutí znamená postupné zhoršování a úpadek kvality. Ale proč to tak je? Lidské bytosti jsou složeny z buněk. Tak jako atom je základním stavebním blokem hmoty, buňka je základním stavebním kamenem života. K stárnutí dochází na úrovni buňky. Jak roky plynou, v buňkách se tvoří látky známé jako věkové pigmenty. Tím zasahují do jejich metabolismu, postupně je vyčerpávají a způsobují poruchy fungování orgánů.

Jak zpomalit stárnutí?

Je třeba říci, že někteří lidé stárnou rychleji než druzí. Svou roli hraje jistě i stres, stejně obezita, kouření, nesprávné stravování, nedostatek spánku či nedostatek pohybu. Přesto v současnosti proces stárnutí zastavit nelze. Přestože byste šli žít do klína přírody, bez stresu, jedli pouze raw zeleninu a ryby, cvičili jógu a denně meditovali. I tak budete stárnout.

Jak blízko jsme tedy k radikálnímu zpomalení procesu stárnutí? To ve skutečnosti nikdo neví. Ale můžeme říci, že odborníci na tom už začínají dělat. Ještě nedávno bylo zastavení stárnutí pouze snem, slibovali jej pouze blázni a šarlatáni. Dnes se do takových projektů investují miliony.

V některých jde o terapie kmenovými buňkami, v některých o genové terapie. Někteří vkládají svou víru a čas do nanotechnologií nebo odstraňování stárnoucích buněk, jiní do tkáňového inženýrství a pokročilé robotiky. Ve hře je i umělá inteligence. Určitě budou některé z výzkumů zklamáním, pravděpodobně ale ne všechny.

Pokud to shrneme, mnozí nadšenci si myslí, že stárnutí dokážeme kontrolovat už po roce 2030. Samozřejmě, nejde o nesmrtelnost. Ani "léčbu stárnutí". Znamená to, že budeme schopni opravit nahromaděné poškození a stárnutí jako proces zpomalit.

Znamená to také zvyšující se nepoměr mezi biologickým a chronologickým věkem. Ano, někteří lidé si představují budoucnost, kdy bude 150 letý člověk vzhledově stejný jako člověk ve středním věku.

Důsledky snah zastavit stárnutí

Nyní nahlédneme trochu do science fiction, problematiky demografie a udržitelnosti zdrojů ...

Prvním důsledkem "zastavení stárnutí" a zpomalení degradace organismu je přelidnění. I za dnešních podmínek se množství lidí žijících na zemi zvyšuje. Oblasti s nízkou porodností jsou vyrovnávány oblastmi s velmi vysokou porodností.

V úvahu je třeba brát i vliv na společnost. Představme si znovu výše zvolen rok 2030 a roky později. Díky medicínskému pokroku je průměrná délka života v rozvinutém světě kolem 120 let. Sedmdesátníci mají energii a vzhled zdravého čtyřicátníka. Co to znamená pro zaměstnanost a kariérní rozvoj? Manažeři a průmysloví lídři či akademici odstupují ze svých postů po 60 či 70, uvolňují místo nové mladší generaci. Ale co když setrvají na postech dalších 30 let?

A co dopad na rodiny a vztahy? Bude manželství skutečně trvat 100 let? V imaginární představě vypadá 70 letý člověk jako dnešní 30 letý. Znamená to i větší pokušení. Pokud budou lidé atraktivní a sexuálně aktivní i v devadesátce, budou věrní tak dlouho jednomu partnerovi?

Zatímco budeme čekat na zázraky vědy a techniky ...

Stále jde o hypotetické zamyšlení. Medicína v současnosti nedokáže příliš zpomalit stárnutí. I ten nejzdravější obyvatel té nejbohatší země bude mít jednoduše štěstí, pokud se dožije více než 90 let. Pokud se tak stane, budou ho určitě trápit nějaké chronické zdravotní problémy.

Navíc mnohé lidi život do 150 neláká. Nechtějí tak dlouho žít, považovali by to za neúnosně jednotvárné a vzhledem k povážlivému zdravotnímu stavu i neúnosné.

Najdou se samozřejmě i tací, kteří by takový pokrok uvítali a žili by rádi mnohem déle. Samozřejmě, také s ohledem na kvalitu života. Co ale můžete už dnes proti stárnutí udělat? Jak si prodloužit a zkvalitnit život? V současnosti lze ovlivnit příjem cukru. Protože právě cukr je z hlediska stárnutí velmi špatná věc. Sušenky, koláče, bílý chléb, jednoduše rafinované sacharidy.

Stárnutí urychlují i zánětlivé procesy. Znovu, pokud omezíte příjem cukru a rafinovaných sacharidů, můžete zánět zmírnit. Protizánětlivé vlastnosti má například kurkuma. Protizánětlivě působí také mastné ryby jako je tuňák, losos či sardinky. Pokud ryby neoblibujete, můžete užívat olej v kapslích.

Velmi důležité je i cvičení. Vyhýbejte se ale drsným kontaktním sportům jako box, rugby a podobně. Zkuste plavání, pilates, jógu či pěší turistiku. A nezanedbávejte se ani po psychické stránce. Pokud máte rádi literaturu, dopřejte si kvalitní knihy. Pocvičit však třeba i další části mozku, dejte se na kroužek keramiky, nebo dělejte pokusy na kurzech fyziky.

Zdůraznit je třeba i potřebu pestře se stravovat, dopřát si "barvu na talíři". Znamená to hodně čerstvého ovoce a zeleniny, snížit množství zkonzumovaných nezdravých jídel a alkoholu. Nestačí však jíst každý den totéž, ačkoli zdravé jídlo. Strava musí být skutečně pestrá - co do barevnosti i různorodosti.

A nakonec, omezení kalorií. Čím více jíte, tím rychleji stárnete. Jeden problém je, že lidé se nestravují správné, vhodně. Druhý problém je, že prostě jedí příliš mnoho. V současnosti poprvé v lidské historii lidé častěji umírají kvůli tomu, že příliš mnoho jedí než kvůli tomu, že by jedli příliš málo.

Zda někdy stárnutí "pokoříme", předvídat nelze. Také těžko předpovědět, kdy budou k dispozici první objevy jak zastavit stárnutí. Momentálně dokážeme zpomalit objevování se některých příznaků stárnutí. Každý může udělat co-to proti objevování se vrásek, proti šedinám ve vlasech, udržovat se fit a mít správnou hmotnost, snažit se "vyspat do krásy". Jednoduše, snažit se dodržovat co nejzdravější životosprávu podle možností každého jednoho člověka. Nejde přece o to, abychom žili extrémně dlouho, ale abychom přežili svůj život kvalitně ...

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc