Domů / / Vrásky u mužů

Vrásky u mužů

Poslední úprava 08.02.2022
Sdílet článek

Kůže tvoří asi 16% celkové hmotnosti průměrného muže a má rozlohu asi 61 m²! Úkolem kůže je chránit tělo před bakteriemi, poškozením, vystavením škodlivému slunečnímu záření a ochrana tělních tekutin před odpařováním. V průběhu času kůže prochází řadou změn, z nichž jednou jsou vrásky. Vrásky jsou považovány za něco, co postihuje jen starší lidi, ale vrásky se u mnoha mužů objeví již v dvacítce. Nová kůže roste stále, ale jak postupem času tělo začne vykazovat známky toho, že stárneme, kůže nám začne povadat a vrásčit se. Což způsobuje vrásky? Můžete se jim vyhnout nebo jejich nástup alespoň oddálit?

Muži, ženy a vrásky

Mají muži méně vrásek než ženy? Odpověď zní ne. Muži však mají tendenci mít vrásky v životě později než ženy. Má to částečně do činění s jejich typem pleti, protože vlasové folikuly poskytují tváři určitou ochranu, také s mastnější kůží a podle některých, vyššími hladinami testosteronu.

Slunce: příčina vrásek číslo jedna

Ultrafialové UVA a UVB paprsky jsou pro kůži nejškodlivější. Nadměrná expozice slunečnímu záření má stejný účinek jako povrchové popáleniny. Někteří lidé utrpí v určitém čase více poškození než ostatní, protože velikost poškození, které sluneční záření zapříčiňuje je ovlivněno věkem, barvou pleti a celkovou dobou expozice.

Pokud opakovaně vystavíte kůži nadměrnému slunečnímu záření, vlákna kolagenu pod kůží se rozloží, což způsobuje zvýšenou tvorbu vrásek. Jedním z hlavních způsobů, jak oddálit vrásky, je používání krémů a mlék na opalování. Krém na opalování obsahuje i zvlhčovač, který pomáhá zaoblit povrchové kožní buňky a minimalizovat jemné vrásky.

Hormony a vrásky

Přestože literatura uvádí, že hormony mají vliv na kůži a tvorbu vrásek, je jen málo důkazů, které by udávaly, které kožní změny jsou hormonální a které ne. Byl proveden jen omezený počet studií o vlivu testosteronu na vrásky u mužů.

Kouření způsobuje vrásky

Tabákový průmysl má zájem propagovat cigarety s obrázky krásy, mládí a dobrého životního stylu na krabičkách. Cigaretový průmysl jasně ignoruje vliv kouření na kůži. Škody způsobené kouřením jsou zjevně viditelné při srovnání kuřáků s nekuřáky. Existují definitivně důkazy, že kouření poškozuje pokožku a způsobuje zvýšené stárnutí obličeje, nelichotivou změnu kůže a vrásčitost.

Barva pleti a vrásky

Nejdůležitější pigment dodávající kůži barvu je melanin. Melanin pomáhá chránit pokožku před škodlivými slunečními paprsky. Méně škod způsobených slunečním zářením se rovná méně vrásek.

Výkyvy hmotnosti a vrásky

Jak stárneme často ztrácíme více podkožního tuku. Tato ztráta tuku je zjevná zejména na obličeji. Jejím výsledkem jsou viditelné vrásky. Logickým řešením je přibrat na váze a zvýšit množství tuku v obličeji, což má za následek napnutí kůže, která vypadá méně pomačkané. Konečně jedna z mála dobrých věcí při nadváze!

Používání svalů, gravitace a vrásky

Gravitace a používání svalů zvyšuje množství linek a laloků. Stačí se jen podívat na oblast kolem úst a čelo staršího člověka abyste viděli výsledky. Není mnoho, co s těmito vráskami můžete udělat s výjimkou několika radikálních prostředků jako je plastická chirurgie nebo léčba povrchu kůže.

Zdá se, že vrásky mezi obočím a v koutcích očí se vyvinou jako následek malých svalových kontrakcí. Obvyklé výrazy obličeje také vytvářejí charakteristické vrásky. Gravitace zhoršuje situaci, přispívá k tvorbě laloků a převislých očních víček. (Obočí se překvapivě posouvá směrem vzhůru, jako člověk stárne, možná kvůli vráskám na čele.)

Dědičné vrásky

To jak vypadáme a jak jsou vrásky rozmístněny po naší tváři má hodně do činění s tím, co zdědíme. Na své vrásky se můžete dívat jako na své dědictví, které můžete minimalizovat, ale které bude vždy s vámi!

Vrásky u mužů Průměrné hodnocení: 1 (2 hodnocení­)

Doporučené produkty

  • Kolagen v tabletách CollageniQ

    Tablety se 100% kolagenem doplňují potřebné zásoby kolagenu do organismu, čímž podporují zdraví a pružnost pokožky, funkci kloubů a pojivové tkáně.

Čtěte víc