Domů / / 23 způsobů jak redukovat vrásk...

23 způsobů jak redukovat vrásky

Poslední úprava 13.11.2017
Sdílet článek

Ať už máte 35 a začínáte si všímat první známky stárnutí, nebo je vám 55 a vaše pokožka už o vás co to řekne, hledání způsobů jak redukovat vrásky by mělo být na vašem denním programu. Odborníci ale říkají, že mnozí z nás boj s vráskami prohrávají, bezmocně sledujíc jak kouzlo mládí pomalu mizí.

Mnoho žen stejně jako mužů věří, že stárnutí pokožky je nevyhnutelný proces, ale s informacemi a technologiemi, která máme dnes, můžete vypadat tak mladě jak se cítíte. Abychom vám pomohli dostat se na správnou cestu, popíšeme vám, co skutečně funguje na vrásky. Podle odborníků, existuje alespoň 23 způsobů, v čem můžete udělat rozdíl. Zatímco některé vyžadují návštěvu dermatologa, mnoho z nich si můžete udělat sami doma.

Co můžete udělat

1) Vyhněte se slunci

Je to příčina číslo 1 vzniku vrásek, spolu s tuctem studií dokazujících jeho dopad na pokožku. V jedné studii, kde zkoumali identická dvojčata, plastičtí chirurgové zjistili, že slunce má větší vliv než dědičnost. Sourozenci, kteří limitovali pobyt na slunci, měli méně vrásek a vypadaly mladší než jejich sourozenci, kteří se vystavovali slunci.

2) Natírejte se opalovacím krémem

Pokud musíte jít na slunce, dermatologové doporučují natírat na opalovacím krémem (viz také spálení od slunce). Ochrání vás před rakovinou kůže a zároveň pomáhá předcházet vzniku vrásek.

3) Nekuřte

Některé ze studií jsou stále kontroverzní, ale stále více a více studií potvrzuje, že kouření cigaret způsobuje stárnutí pokožky - uvolňováním enzymu, který ničí kolagen a elastin, důležité komponenty pokožky. Studie sourozenců uskutečněné v nemocnici sv. Thomase v Londýně zjistili, že jeden ze sourozenců, který kouřil, měl tendenci vráskatější pokožky a o 40% tenčí pokožku než nekuřák.

4) Dopřejte si adekvátní spánek

Odborníci tvrdí, že pokud nemáte dostatek spánku, tělo produkuje přebytek kortizolu, hormonu, který ničí kožní buňky. Mějte dostatek odpočinku a vaše tělo bude produkovat více HGH (lidského růstového hormonu), který pomáhá pokožce zůstat silnou, více elastickou a méně náchylnou na vznik vrásek.

5) Spěte na zádech

Dermatologové upozorňují, že spaní v určitých polohách každou noc, může vést ke vzniku tzv. "spánkových" vrásek - vrásky, které jsou vyryty do povrchu kůže a nezmizí, ani když vstanete. Spaní na boku zvyšuje riziko vzniku vrásek na tvářích a bradě, a zatímco spíte obličejem dolů, může být problém svraštělé čelo. Abyste tyto vrásky redukovali, odborníci doporučují spát na zádech.

6) Přestaňte mhouřit - noste brýle!

Odborníci tvrdí, že opakované pohyby tváře - jako mžourání - propracovává obličejové svaly, tvořením rýh pod povrchem pokožky. Tyto rýhy se postupně stávají vráskami. Rovněž důležité je nosit sluneční brýle. Ochrání vaši pokožku v okolí očí od poškození od slunce - a kromě toho přestanete mhouřit.

7) Jezte více ryb - zejména lososa

Nejen losos (stejně i jiné ryby) jsou skvělý zdroj bílkovin - jeden ze stavebních prvků skvělé pokožky - je také významným zdrojem esenciálních mastných kyselin známých také jako omega-3. Tyto mastné kyseliny pomáhají vyživovat pokožku a udržují ji mladistvou a zářivou, pomáhají také redukovat vrásky.

8) Jezte více sóji

Většina důkazů pochází ze studií zvířat, ale výzkumy ukazují, že některé vlastnosti sóji, mohou pomoci uzdravit některé z poškození pokožky ze slunce. V jedné nedávné lidské studii, bylo prohlášeno, že doplňky na sójovém základě (a ostatní ingredience včetně bílkovin z ryb a extrakty z bílého čaje, hroznů a rajčat, stejně jako i několik vitamínů), zlepšily strukturu a pevnost pokožky jen po 6 měsících užívání.

9) Vyměňte kávu za kakao

V rámci jedné studie výzkumníci zjistili, že kakao obsahuje vysoké hladiny dvou flavanolů, což je podtřída flavonoídů (epikatechínu a katechinu), které chrání pokožku před poškozením od slunce, zlepšují cirkulaci v kožních buňkách, ovlivňují hydrataci a dělají pokožku hladší a jemnější.

10) Jezte více ovoce a zeleniny

Klíčovou složkou je jejich obsah antioxidantů. Tyto složky ovoce a zeleniny, bojují proti poškozením způsobeným volnými radikály (nestabilním molekulám, které mohou poškodit buňky), které pomáhají pokožce vypadat mladší, zářivější, a chrání ji před účinky slunečního záření.

11) Používejte hydratační krémy

Obzvláště ženy jsou tak soustředné na produkty proti stárnutí, že často zapomínají na sílu obyčejného hydratačního krému. Hydratovaná pokožka vypadá lépe, takže jemné linie a vrásky jsou tak méně patrné.

12) Nepřehánějte to s mytím

Podle dermatologů z Merylandské univerzity, voda z vodovodu odstraňuje z pokožky všechnu její přirozenou mastnotu a hydrataci, která chrání pokožku před vznikem vrásek. Pokud si myjete obličej příliš často, smýváte i tyto ochranné prvky pokožky. Ačkoliv mýdlo může obsahovat hydratační složky, použijte raději odličovač.

Lokální léčba pro redukci vrás​ek

Studie ukazují, že následující ingredience mohou redukovat vrásky. Většina jich byla nalezena v různých produktech v péči o pokožku.

13) Alfa-hydroxy kyseliny

Tyto přirozené ovocné kyseliny odstraňují nejvrchnější vrstvu pokožky mrtvých kožních buněk, redukují vzhled jemných linií a vrásek, zejména v okolí očí. Nové důkazy ukazují, že ve vyšší koncentraci, alfa-hydroxy kyseliny mohou pomoci stimulovat tvorbu kolagenu.

14) Retinoidy (včetně Retin-A)

Jediné lokální ošetření o vrásky povolené organizací FDA (potravinářský a nápojový průmysl) je tretinoin, veřejně známý jako Retin-A. Tento krém na předpis redukuje jemné linie i velké vrásky, a opravuje pokožku poškozenou od slunce. Retinol je přirozená forma vitaminu A, nalezená v mnoha volně prodejných lécích. Studie ukazují, že ve vysoké koncentraci, může být stejně efektivní jako Retin-A, bez vedlejších účinků jako je spálená či citlivá pokožka.

15) Vitamín C

Vitamin C může zvýšit produkci kolagenu, ochránit před poškozením od UVA a UVB paprsky, opravovat problémy s pigmentací a zlepšovat zánětlivé procesy pokožky. Klíčem však může být typ použitého vitaminu C. Většina studií, poukazuje na kyselinu l-askorbovou, jak na nejlepší prvek na úlevu od vrásek.

16) Idebenon

Tato chemická směs je příbuzná živinám koenzymu Q10 a je zároveň super silný antioxidant. V jedné studii doktoři zjistili, že při 6 týdenním užívání, se drsnost a suchost pokožky snížila o 26%, hydratace pokožky se zvýšila o 37%, o 29% se snížily jemné vrásky, a nastalo 33% celkové zlepšení pokožky poškozené sluncem. Ostatní studie ukázaly podobné výsledky.

17) Růstové faktory

Studie ukázaly, že při aplikaci těchto složek je odpovědí organismu při přirozeném hojení ran, redukce slunečního poškození a snížení jemných linií a vrásek, zatímco se obnovuje produkce kolagenu.

18) Pentapeptid

Výsledky studie podpořené Národním Institutem zdraví tvrdí, že Pentapeptidy mohou zvýšit tvorbu kolagenu v sluncem poškozené pokožce. Několik dalších výzkumů ukázalo, že při lokální aplikaci pentapeptidy stimulují produkci kolagenu a zmenšují linie a první vrásky.

Medicínské prostředky na redukci vrásek

19) Botox

Injekce této čisté verze botulotoxinu A, uvolňuje svaly právě pod vráskami, což umožňuje pokožce navrchu "předstírat", že je hladká a jemná.

20) Výplně

Doktoři dokáží vyplnit vrásky s různými látkami, včetně kolagenu, kyseliny hyaluronové a ostatních syntetických složek. Populární ošetření je Restylane (injekční výplňový materiál na bázi kyseliny hyaluronové), Juvéderm (řada obličejových výplní na bázi kyseliny hyaluronové), a ArteFill, stejně i další jiné.

21) Ošetření laserem

Energie ze světelného zdroje - ať už jde o laser nebo pulzní diodu - odstraňuje vrchní část pokožky a mírné, ale zřetelně "zraňuje" pokožku. To "nakopne" přirozený systém tvorby kolagenu na vysokou úroveň, a výsledkem je hladší pokožka bez vrásek.

22) Chemický peeling

V tomto ošetření, jsou používány různé chemické látky na "spálení" vrchní části pokožky a vytvořením poškození, které způsobí, že tělo začne vyrábět více kolagenu. Na konci pokožka vypadá mladší a jemnější. Viz například peelingy s kyselinou glykolovou.

23) Dermabraze

Je to mechanický peeling s jemnými chemickými krystaly. Dermabraze pomáhá odstraňovat vrchní část kožních buněk a přináší novou, mnohem rovnoměrnější texturu pleti. V tomto procesu mizí vrásky a jemné linie.

23 způsobů jak redukovat vrásky Průměrné hodnocení: 5 (1 hodnoceníe)

Doporučené produkty

Čtěte víc