Účinky botoxu

Poslední úprava 02.05.2023
Sdílet článek

Botulotoxin se využívá v medicíně k léčbě různých svalových problémů. V kosmetice se využívá k odstranění vrásek, a to dočasnou paralýzou svalů. Botox je vyráběn z neurotoxinu nazývaného botulotoxin, který vytváří bakterie Clostridium botulinum. Označení "Botox" je už vlastně komerční název botulinového neurotoxinu typu A.

Přestože je botulotoxin silný jed, má při správném použití velmi mnoho možností využití. Samotná bakterie Clostridium botulinum se nachází volně v přírodě, v půdě, jezerech, lesích. Také ve střevech cicavců a ryb, v žábrech a orgánech krabů a jiných měkkýšů. Takové přirozeně se vyskytující bakterie a spóry Clostridium botulinum jsou obecně neškodné. Problémy vznikají tehdy, když se spóry dostanou do vegetativních buněk a začnou se množit. V jistém bodě začne bakterie produkovat botulinový toxin, což je smrtelný neurotoxin zodpovědný za botulismus.

Tyto neurotoxiny napadají nervový systém, narušují signalizační procesy, které umožňují neuronům efektivně komunikovat.

Stejným způsobem lze popsat i účinky botoxu využívaného v kosmetice. Botox blokuje signály vysílané z nervů do svalů. Sval, do kterého byla látka vstříknuta, se nedokáže stáhnout. Výsledkem je uvolnění a zjemnění vrásek.

Působení a účinky botoxu při kosmetické aplikaci

Existují různé typy botulotoxinů - přesněji řečeno 8, označované A - H. V medicíně a kosmetice se používá toxin A a toxin B a produkty z nich, které mají různé využití. Botulotoxin dokáže pomoci při problémech s očima (šilhání nebo nekontrolovatelné mrkání), při svalové ztuhlosti, migrénách, při hyperaktivním močovém měchýři. Používá se i při nadměrném pocení v podpaží a samozřejmě v kosmetickém průmyslu k odstranění určitých typů vrásek.

Účinky botoxu však nejsou trvalé. Když se botox vyčerpá, symptomy se postupně vrátí.

Botulotoxin se v extrémně malé koncentraci injekčně aplikuje na dané místo. Zde paralyzuje svaly, protože nedovolí signálům z nervových buněk dostat se ke svalům.

Přestože jsou všechny komerční produkty tvořeny na stejném principu - může jít o proteiny buď produkované bakterií Clostridium botulinum nebo vyráběny synteticky, může být rozdíl ve velikosti molekul. Lékaři obvykle upřednostňují produkty s většími molekulami, protože je dokážou přesněji dostat na danou pozici (což je výhodou zejména při aplikaci v oblasti očí). Menší molekuly se snadněji rozptýlí a přesunou do oblastí, kde produkt mít nechcete. Také doba působení a trvání účinku je u některých delší a při některých značek kratší.

Jak to funguje?

Aby se sval mohl stáhnout, uvolňují nervy "chemického posla", neurotransmiter acetylcholin. Ten se přes nervová zakončení dostává ke svalovým buňkám. Acetylcholin se připojí k receptorům na svalových buňkách, čímž způsobí kontrakci (zkrácení) svalu.

Injekčně podávaný botulotoxin zabraňuje právě uvolňování acetylcholinu, tím brání na daném místě svalovým kontrakcím. Jinak řečeno, botox účinkuje tak, že snižuje (i abnormální) svalové kontrakce, čímž se svaly uvolní a nejsou natolik tuhé (ať už jde o šilhání, nechtěné mrkání nebo uvolnění vrásek).

Účinky botoxu a vrásky

Botox se používá hlavně ke zmírnění obličejových vrásek a jemných linií. Nejčastěji se využívá na linie na čele, vějířky kolem očí a na vrásky z mračení. Vrásky způsobené poškozením od slunce a gravitací botox odstranit nedokáže.

Aplikace botoxu zabere pouze několik minut, anestezie není nutná. Botox se jemnou jehlou vstříkne do daného svalu. Obecně trvá tři až sedm dní, aby se účinky projevily naplno. Minimálně týden před zákrokem je vhodné nepít alkohol. Dva týdny před ošetřením by se neměly užívat protizánětlivé léky ani acylpyrin ... důvodem je snížení pravděpodobnosti vzniku modřin po zákroku.

Jak dlouho botok působí?

Účinky botoxu vydrží čtyři až šest měsíců. Když se svalová činnost začne postupně navracet, jemné linie a vrásky se znovu objeví. Ošetření je proto třeba opakovat. Linie a vrásky se na ošetřovaném místo mohou časem objevovat jemnější, protože sval bývá uvolněný.

Nežádoucí účinky botoxu a možné komplikace

Při ošetření Botoxem můžete mít pocit dočasného pálení, píchání nebo pulzování v místě vpichu injekce. Mezi nejběžnější nežádoucí účinky botoxu patří podlitiny a modřiny, které postupně vymizí. Do 24 až 48 hodin se mohou objevit bolesti hlavy. U malého procenta pacientů může dojít k poklesu očních víček. Obvykle se to vrátí do normálu do tří týdnů.

Po aplikaci Botoxu může dojít k otoku. Do hodiny by měl největší otok ustoupit. Po několika hodinách by měly zmizet i ostatní zbytky otoku. Další možností nepříjemného vedlejšího účinku po aplikaci je vznik podlitin či modřin. Pokud však Botox aplikuje zkušený odborník, riziko je minimální. Jestli po injekci máte nebo nemáte modřinu, je někdy věcí obyčejného štěstí. Možnost se však minimalizuje správnou technikou aplikace. Pokud se injekce vpíchne příliš hluboko, může se dostat až k žíle a způsobit modřinu či podlitinu.

Záleží také na tom, co dělá pacient po injekci. K problémům dochází obvykle proto, že se botox dostane i do širšího okolí vpichu. Proto bývá pacient upozorněn, aby si ošetřovanou oblast netřel 12 hodin po aplikování injekce, ani neležel tři až čtyři hodiny po zákroku. Tehdy si toxin přesouváte na jiné místo.

Mezi hlášené komplikace patří také příznaky podobné chřipce, bolest hlavy, infekce dýchacích cest a nevolnost, která může trvat od několika hodin do týdne nebo dvou po léčbě. Pacienti, kteří užívají Botox k léčbě vrásek kolem očí také hlásil "pokleslé" oko, což znamená, že nemohly pohybovat spodním víčkem a proto nemohly správně zavřít oči.

Pro koho botox není vhodný?

Těhotné a kojící ženy by botox používat neměli. Totéž platí pro pacienty s neurologickým onemocněním. Jelikož botox neúčinkuje na všechny druhy vrásek, měli byste svůj záměr a očekávání řádně konzultovat.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy