Domů / / / Komplikace při léčbě Botoxem

Komplikace při léčbě Botoxem

Poslední úprava 28.10.2017
Sdílet článek

V roce 1989 byl botox schválen k léčbě křečí očních svalů. Jeho popularita od té doby vzrostla - spolu s jeho kontroverzí - jako kosmetické řešení proti vráskám a stárnutí. V roce 2009 je Botox nejčastěji spojován s opravou a zabráněním viditelným známkám stárnutí, obvykle jemným linkám a vráskám, vůči nimž botoxové injekce působí jako "výplně". Ošetření Botoxem, však s sebou nese i riziko komplikací.

Botox z vědeckého hlediska

Technickým názvem botulotoxin, Botox je silný jed získaný ze vzácných, toxických bakterií. Bakterie Clostridium botulinum, může růst a množit se i v nedovařených nebo nesprávně uskladněných potravinách v chladničce, infikovaných ranách nebo střevech kojenců a může potenciálně způsobit smrtelné nebo téměř-smrtelné onemocnění. Toxin blokuje nervy, které řídí žlázy a svaly, což způsobí kompletní zastavení sekrece a - což je ještě horší - celkovou svalovou paralýzu.

Použití Botoxu

Při běžném kosmetickém použití jsou do oblastí obličeje s nežádoucími linkami a záhyby aplikovány injekce obsahující průhledný gel. Používá se také k léčbě onemocnění jako je nadměrné pocení (nebo hyperhidróza), protože Botox může zastavit sekreci z potních žláz. Díky tomuto paralyzující účinku, se používá také k léčbě poruch močového měchýře au dětí s dětskou mozkovou obrnou, které mají potíže kontrolovat náhlé kontrakce svalů. Kromě toho, i když důvody jsou neznámé a tento objev byl náhodný, Botox zmírňuje i migrény.

Komplikace

Počet žádostí o provedení procedury, po níž vrásky "zmizí" se prudce zvýšil poté, co byl schválen pro kosmetické použití v roce 2002. Pokud proceduru provádí kvalifikovaný lékař nebo chirurg, komplikací by mělo být málo.

Po aplikaci Botoxu může dojít k otoku. Do hodiny by měl největší otok ustoupit. Po několika hodinách by měly zmizet i ostatní zbytky otoku. Další možností nepříjemného vedlejšího účinku po aplikaci je vznik podlitin či modřin. Pokud však Botox aplikuje zkušený odborník, riziko je minimální. Jestli po injekci máte nebo nemáte modřinu, je někdy věcí obyčejného štěstí. Možnost se však minimalizuje správnou technikou aplikace. Pokud se injekce vpíchne příliš hluboko, může se dostat až k žíle a způsobit modřinu či podlitinu. Záleží také na tom, co dělá pacient po injekci. Není vhodné třít ani masírovat ošetřené místo, protože tehdy si toxin přesouváte na jiné místo.

Mezi hlášené komplikace patří také příznaky podobné chřipce, bolest hlavy, infekce dýchacích cest a nevolnost, která může trvat od několika hodin do týdne nebo dvou po léčbě. Pacienti, kteří užívají Botox k léčbě vrásek kolem očí také hlásil "pokleslé" oko, což znamená, že nemohly pohybovat spodním víčkem a proto nemohly správně zavřít oči.

Varování

Největším nebezpečím Botoxu je možnost, že by se mohl rozšířit z místa, kde byla injekce podána do svalů, které ovlivňují dýchání.

Nelegální podávání

Léčba Botoxem by měla být prováděna pouze dermatologem, plastickým chirurgem nebo jiným specializovaným lékařem, aby se zabránilo rizikům a komplikacím. Vysoká poptávka po Botoxu například v USA vedla k nárůstu jeho nelegálního podávání a množství padělaných botoxových výrobků. Spotřebitelé se musí mít na pozoru před příliš nízkými cenami za injekci a procedurami, které nabízejí nemedicínský pracovníci.

Pro více informací čtěte také Co se stane s Botoxem v těle.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Kyselina Hyaluronová pilulky HyaluroniQ

    Kyselina hyaluronová je relativně nová látka používaná v estetické kosmetice na omlazení pokožky / vyhlazení vrásek.

  • Kolagen v tabletách CollageniQ

    Tablety se 100% kolagenem doplňují potřebné zásoby kolagenu do organismu, čímž podporují zdraví a pružnost pokožky, funkci kloubů a pojivové tkáně.

Čtěte víc

Blízke témy