Domů / / Co způsobuje vrásky na čele?

Co způsobuje vrásky na čele?

Poslední úprava 26.01.2023
Sdílet článek

Vrásky na čele, jakož i různé druhy vrásek na obličeji, jsou součástí přirozeného procesu stárnutí a jsou do značné míry určeny geneticky. Nicméně, vnější faktory, jako je sluneční záření, kouření a dokonce způsob jak spíte, mohou také hrát roli ve vytváření vrásek na čele.

Dědičnost a proces stárnutí

Vnitřní proces stárnutí může začínat už po dvacítce. Kůže produkuje méně kolagenu a elastinu, které dávají pokožce pružnost a elastičnost. Výsledek? Jemné vrásky a linky a sušší, tenčí a průhlednější kůže. Někteří lidé si všimnou známky stárnutí kolem dvacítky, zatímco jiní nezaznamenají žádné změny na kůži až do čtyřicítky… (viz také předčasné objevování vrásek)

Vrásky způsobené slunečními paprsky

Pokud se zdá, že se vrásky na čele objevily předčasně, viníkem může být vystavení ultrafialovému záření. Vystavení se slunci urychluje vnitřní proces stárnutí, poškozením kolagenových a elastinových vláken hluboko ve škáře. Tento typ stárnutí pokožky je nezvratný a probíhá obvykle dlouhou dobu. Ti, kteří mají světlou pleť a v minulosti se vystavovali slunci, mají více vrásek - známek fotostárnutí než jednotlivci s tmavší pletí. V jejich případě může být tento proces omezen na několik jemných vrásek a nerovnou pleť například v oblasti čela.

Výrazy obličeje - krčení čela

Pokud jste se spoléhali na cvičení obličeje, abyste zabránili vráskám na čele, nyní je čas přestat, protože tato cvičení skutečnosti vráskám na čele přidávají. Obličejové - mimické svaly pracují na tvoření výrazů obličeje, což je důvod, proč se na naší tváři objevuje mnoho linek a drážek s každým úsměvem, zamračených či zachmuřený. Pokud kůže začíná ztrácet svou elasticitu, drážky, které se objeví při určitém výrazu obličeje, se stanou trvalými vráskami a linkami.

Poloha ve spánku

Stisknutí obličeje oproti téže části polštáře nebo matrace může také v průběhu času způsobit vrásky. Muži mají větší šanci, že se u nich objeví vrásky na čele ze spaní tváří dolů (ženy mají tendenci spát na boku a místo toho mít ve spánku linky na tvářích a na bradě). Nicméně u lidí, kteří spí na zádech a nedochází u nich ke kontaktu obličeje s polštářem se tyto typy vrásek nevytvářejí.

Kouření

Kouření způsobuje, že v těle nastanou změny, které urychlují proces stárnutí. Existuje výzkum, který naznačuje, že ti, kteří kouří 10 cigaret denně po dobu 10 let, jsou náchylnější k rozvoji vrásek na čele a "kožené" kůže.

Vyhněte se vráskám na čele

Ačkoli není nic, co by zastavilo proces stárnutí úplně, existují jednoduché metody k zabránění předčasně se vyskytujících vrásek na čele. Jednoduché rady jsou vyhýbat se cvičení obličeje, přestat kouřit a zvolit vhodnou ochranu proti slunci, která zahrnuje výše uvedené opalování, používání opalovacích krémů, nošení ochranného oděvu a pobyt mimo slunce, kdy paprsky jsou nejsilnější - od 10 do 16 hodin.

Vrásky na čele podle věku

Pokud máte 20 až 30 let

Nemusíte shánět retinol, raději ho ani nepoužívejte. Protože pokud začnete s příliš vysokou koncentrací, těžko se vrátíte zpět. Raději se zamyslete nad svým chováním a fungováním - používáte opalovací krém? Máte hydratační krém? Používáte jednou týdně peeling? Jaký je váš životní styl?

Vnitřní i vnější stres může za tvorbu vrásek na pleti každého člověka. (Chen, 2014) Sem můžeme zařadit stres z očekávaného pohovoru na nové místo, i znečištění ovzduší v místě, kde žijete. Výsledkem je tvorba akné i vrásek ...

Co zkusit proti vráskám, pokud máte 20-30 let

Žádný stres, je třeba se o svou pleť starat. Najděte si něco proti stresu - meditujte, trénujte správné držení těla, zkuste změnit stravování. Také si můžete namíchat domácí pleťové masky, připravit nápoje proti vráskám. A hlavně nezapomeňte, péče o pleť je v každém věku jiná.

Pokud máte 30 až 40 let

Pokud máte 30, je stále dost časně na silné chemické přísady. Retinol je stále zbytečně silný, zvažte spíše používání jemných chemických peelingů s kyselinami určenými na pleť - například peeling s kyselinou glykolovou.

Odumřelé kožní buňky se mohou hromadit, i drobné vrásky pak působí mnohem tmavší a výraznější. Můžete zainvestovat i do pleťového séra s vitamínem C, pokud jej tedy již nemáte.

Pokud se blížíte už k 40, může být pleť mnohem hůře přirozeně hydratovaná. (Firooz, 2012) Kromě peelingu tedy zajistěte i hydrataci. Zajistí ji například noční krém. Pijte hodně vody, a to denně. Takto dokážete podpořit elasticitu a pružnost pokožky a tím zmírnit vzhled vrásek.

Co zkusit proti vráskám, pokud máte 30-40

Vypijte alespoň 8 sklenic vody denně. Pleti už nebude stačit pouze krém proti slunci, důležitým krokem je i hydratace. Tak pleti dokážete navrátit hebkost a jemnost.

Kromě kyseliny glykolové pro zralou pleť je vhodné pořídit si i výrobky s obsahem kyseliny hyaluronové - ať už sérum s HA, krém s HA nebo tablety s HA na vnitřní užívání.

Pokud máte 40, 50 a více let

Je čas skočit k dermatologovi nebo do kosmetického salonu. Nyní je čas na retinoid, ale začněte s nízkými koncentracemi.

Je také vhodné poohlédnout se kolem sebe, řídit se i podle změn prostředí či způsobu života. Pokud se změnilo počasí, pokud máte problematickou klimatizaci v kanceláři, pokud cestujete často letadlem ... to vše ovlivňuje i pleť.

Čtyřicátnice a padesátnice mívají mnohem slaběji hydratovanou pokožku, tvoří se jim méně mazu. Taková pleť pak mnohem výraznější reaguje na změny prostředí i na stres.

Ve věku 40-50 let nastává navíc období, kdy většina lidí začíná pociťovat hormonální změny na těle i fyzicky. Sem patří například přibývání na váze nebo omezená pohyblivost. V padesátce je také vhodné přehodnotit i jídelníček a samotné stravování, množství fyzické aktivity a návyky na cvičení. Stoupá totiž i riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Co zkusit proti vráskám, pokud máte 40 a více

Nejdříve si sedněte a zkuste se zamyslet, jaké změny můžete udělat, abyste pomohli svému tělu. Jezte více antioxidačních potravin. Zainvestujte do skutečně silného hydratačního přípravku a noste v kabelce růžovou vodu ve spreji.

Můžete zkusit i dermarolery (válečky) na podporu tvorby kolagenu. Pokud stále nebudete pozorovat žádné změny a chcete jít více do hloubky, zkuste se poptat kosmetičky nebo dermatologa na případné ošetření pleti laserem.

Pokud máte 50 až 60 let

V tomto věku už může docházet k problémům s tlakem ale i jiným zdravotním problémům - ztuhlé klouby, bolavá záda a podobně. Prevencí je aktivní životní styl, zdravé stravování, kontroly tlaku. Je dobré znát rodinnou anamnézu a podle ní dávat na tu kterou oblast zdraví větší pozor. S přicházejícím stářím se hlásí i vypadávání vlasů a výraznější vrásky či stařecké skvrny.

Co zkusit proti vráskám, pokud máte nad 50 let

V tomto věku už lokálně nanášené produkty nebudou působit tak dobře jako v dvacítce. Vyzkoušet můžete sérum na pleť, séra totiž obsahují nejvyšší koncentraci účinných látek. Používá se minimální množství přímo na postiženou oblast. Je také dobré obrátit se na odborníky a použít na boj proti vráskám buď výplně, laser nebo přímo přípravky na předpis.

Shrnutí - o čem všem mohou svědčit vrásky na čele?

  • Zrcadlí psychické zdraví člověka: jste ve velkém stresu, máte deprese, trpíte úzkostmi?
  • Svědčí o péči o pleť: je správná? Používáte peelingy, čistíte pokožku pravidelně, používáte opalovací krém, resp. krém proti slunci?
  • Odrážejí stupeň hydratace: pijete dostatečné množství vody, hydratujete pleť správně?
  • Hovoří o změně počasí: sčítají vám, zda se pohybujete ve vlhkém nebo suchém vzduchu.
  • Prozradí váš životní styl: stravujete se zdravě, pravidelně cvičíte, staráte se o sebe?

Jsou období v životě, kdy jsou pro ženu vrásky katastrofou. Potom však přijde čas, kdy vrásky odsunete na druhou kolej a vážíte si celkové zdraví a pohodu. Tak či onak, zdravý životní styl prospívá celkovému zdraví, i stavu vaší pleti. Nejdůležitější je být spokojen se svým životem a těšit se na každý nový den.

Zdroje

Co způsobuje vrásky na čele? Průměrné hodnocení: 2 (1 hodnoceníe)

Čtěte víc