Domů / / Zesvětlení pokožky pomocí vita...

Zesvětlení pokožky pomocí vitamínu C - 7 faktů, které musíte znát

Poslední úprava 24.01.2022
Sdílet článek

Vitamín C je jednou z nejhojněji se vyskytujících výživných látek v přírodě. Studie prokázaly jeho užitečnost při podpoře zdraví a boje proti infekcím. V posledních letech narostl i seznam výhod vitamínu C v péči o pleť. Od vyléčení běžného nachlazení se vitamin C propracoval až k vedoucí úloze jako jeden z nejdůležitějších postupů ošetřování pleti proti příznakům stárnutí. Pomáhá, pokud jde o zesvětlení pokožky i odstranění pigmentových skvrn.

7 rychlých faktů týkajících se pigmentace kůže

Abychom pochopili, jak fungují vitamíny, pokud jde o zesvětlení pleti, představíme si několik základních faktů, které byste měli vědět o pigmentaci pokožky.

  • Barva kůže pochází z pigmentu s názvem melanin. Tento pigment je tvořen melanocyty, typem buněk nacházejícím se hluboko v kůži.
  • Melanocyty mění aminokyselinu, nazývanou tyrosin, na melanin. Využívá k tomu enzym nazývaný tyrosináza.
  • Tyto pigmenty jsou pak přenášeny do vrchních vrstev pokožky, kde se ukládají.
  • Čím více melaninu se tvoří, tím je vaše pokožka tmavší.
  • Melanin se vyskytuje ve dvou formách. Může to být světlejší, nažloutlý pheomelanin nebo tmavší, hnědý eumelanin.
  • Zvýšit činnost melanocytů mohou mnohé věci. Vystavení se slunci, estrogenová nerovnováha, některé léky a pozánětlivá hyperpigmentace, to vše zvyšuje tvorbu melaninu.
  • UV záření, kouření a znečištění tvoří volné radikály, které poškozují a ničí pokožku a zvyšují pigmentaci. I proto může být odstranění pigmentových skvrn požadované.

Zesvětlení pokožky a úloha vitaminu C

Výrobky na zesvětlení pleti účinkují tak, že zpomalují tvorbu melaninu. Může jít o chemické látky, peelingy nebo vitamíny na zesvětlení pleti a odstranění pigmentových skvrn. V případě vitaminu C je několik způsobů, jak dochází k zesvětlení pokožky:

  • Vitamín C inhibuje enzym tyrosinázu. Takto se tvoří méně melaninových pigmentů. Podle studií působí vitamín C hlavně na pigmenty obklopující vlasové folikuly.
  • Vitamín C také působí jako antioxidant. Potlačuje volné radikály, které způsobují stárnutí a tmavnutí pokožky. Také zvyšuje hladiny glutathionu a vitamínu E v těle. I tyto dvě látky jsou silné antioxidanty. Glutathion podporuje pokožku při tvorbě pheomelanínu místo tmavšího eumelaninu.
  • Mnohé studie dokazují, že lokální (topicky) použitý vitamin C opravuje poškozenou pokožku, pokud se aplikuje po vystavení pleti slunci.
  • Vitamín C funguje i jako jemný exfoliant. Když se pokožka zbavuje odumřelých kožních buněk, které obsahují melanin, stává se následně hladší a světlejší.

Přínosy vitamínu C pro pokožku

Kromě toho, že máme díky němu světlejší a zářivější pokožku, má vitamín C i jiné plusy:

  • Vitamín C je potřebný při syntéze kolagenu. Kolagen je důležitá součást pokožky, dodává jí pružnost a kůže díky němu vypadá mladě a pevně. Vitamín C říká tělu, aby tvořilo více kolagenu. Je také jeho důležitým spolutvůrcem.
  • Vitamín C potlačuje zarudnutí a záněty. Dokáže odstranit červené skvrny a fleky na kůži, je účinný při léčbě akné a růžovky.
  • Vitamín C je důležitý při hojení ran. Pomáhá udržovat stěny žil a cév v neporušeném stavu. Stimuluje tvorbu nového kolagenu v ranách. Vitamín C také chrání rány před propuknutím infekce.

Podpořte a navyšte množství vitamínu C v těle

Jezte různorodé ovoce a zeleninu

Strava bohatá na ovoce a zeleninu je nejlepší způsob jak zvýšit hladiny vitaminu C v těle. Ovoce jako guava, papája, kiwi, pomeranče, lyči, jahody, ananas, ale i tradičnější maliny či angrešt, černý rybíz a hlavně šipky jsou plné vitamínu C. Obsažený je samozřejmě i v jablkách a hruškách, oproti takovým pomerančům, černému rybízu či šipkám však pouze v malém množství.

Mezi zeleninu bohatou na vitamin C řadíme papriku, brokolici, zelí (čerstvou i kvašenou), růžičkovou kapustu, hrách, květák, kapusta, rajčata i brambory. Mějte však na paměti, že nadměrné teplo při vaření může vitamín C zničit. Zeleninu proto nevařte příliš dlouho a vyhněte se jejímu opětovnému zahřívání.

Užívejte vitaminové výživové doplňky

Doporučená denní dávka vitamínu C se liší podle věku a pohlaví. Dospělí muži potřebují minimálně 90 mg denně a dospělé ženy 75 mg denně. Těhotné a kojící ženy potřebují vyšší hladiny vitamínu C. Maximální dávka je 2000 mg za den. Několik zdrojů uvádí, že ideální příjem vitamínu C leží mezi 1000 a 3000 mg za den.

Pravdou je, že tělo dokáže absorbovat pouze určité množství vitamínu C. Pokud užijete 1000 mg vitamínu C, do krevního oběhu se absorbuje pouze polovina. Tělo nadbytečné množství vyplaví. Pokud budete užívat výživové doplňky, rozdělte je na dvě části, aby tělo dokázalo vstřebat více. Nadbytek vitaminu C může být v některých případech škodlivý, proto je lepší poradit se s lékařem, pokud plánujete brát více než doporučené množství.

Vyhýbejte se cigaretovému kouři a znečištění

Kouř a nečistoty z ovzduší snižují množství vitaminu C, které se vstřebá do těla. Lidé, kteří kouří krabičku cigaret denně, mají o 40% méně vitamínu C než nekuřáci. Kouření navíc zvyšuje potřebu těla, pokud jde o vitamín C, protože kouření produkuje volné radikály.

Omezte příjem kofeinu a alkoholu

Alkoholické nápoje i potraviny a nápoje s obsahem kofeinu jako káva, čaj, kola či čokoláda brání přenosu vitamínu C.

Také snižují hladiny vitamínu C kvůli svému diuretickému, tedy močopudnému účinku. Vitamin C je rozpustný ve vodě a čím více močíte, tím více vitamínu C se z těla ztrácí.

Buďte opatrní při užívání určitých léků

Také některé léky mohou snížit hladiny vitaminu C v těle. Patří sem některé léky na tlumení bolesti, antibiotika a antikoncepční pilulky. Pokud tyto léky musíte užívat, zvyšte i příjem vitaminu C.

Vyhýbejte se stresu

Podle studií může i delší období stresu snížit množství vitamínu C v těle. Dopřejte si čas na relaxaci a dopřejte si každý den dostatečné množství spánku.

Vitamin C užívejte i lokálně

Pokud se aplikuje vitamin C na pleť, má na ni omlazující účinek. Zlepšuje totiž syntézu kolagenu v pokožce, čímž se zpomaluje stárnutí a omezuje poškození kůže volnými radikály. Kolagen je strukturální podpůrný protein, který je nezbytný pro pevnou a mladistvou pleť. Množství kolagenu v pokožce má tendenci s přibývajícím věkem klesat, jde o probíhající proces, který může řada faktorů urychlit. Například sluneční světlo, kouření, volné radikály i záněty. Když se syntéza nového kolagenu zpomalí, je jedním z nejúčinnějších způsobů jak zvýšit syntézu kolagenu a zpomalit jeho degradaci, právě topicky aplikovaný vitamín C.

Co dělá preparáty s topicky aplikovaným vitamínem C tak důležité? Lidem chybí schopnost tvořit vitamin C, který je tak důležitý pro krásnou a zdravou pokožku. Aby to bylo ještě těžší, je vitamin C rozpustný ve vodě. Důsledkem je, že velké množství vitamínu C, který strávíme, velmi rychle zase vyloučíme.

Zatímco je perorální podávání vitamínu C potřebné k udržení celkového zdraví, není velmi účinné při zvyšování koncentrace vitamínu C v kůži, protože jeho vstřebávání je omezeno aktivními mechanismy přenosu ve střevě. Nejúčinnější metoda doplňování vitamínu C v pokožce je proto aplikace přímo na kůži.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Sérum na pleť - vitamín C

    Antioxidační a zesvětlující sérum s vitamínem C brání předčasnému stárnutí buněk, rozzařuje a zesvětluje pleť

Čtěte víc