Domů / / Vývar z kostí a jeho vliv na t...

Vývar z kostí a jeho vliv na trávení, artritidu a celulitidu

Poslední úprava 22.11.2022
Sdílet článek

Již po tisíciletí jsou pro zdravotní přínosy oblibou různé tradiční potraviny jako kvašená zelenina, nebo kvašené mléčné výrobky. Jedním z jídel, které se dostalo pro jeho skvělé zdravotní přínosy do popředí, je vývar z kostí. Proč právě vývar z kostí? Protože jeho účinků na zdraví je velmi mnoho a jsou přímo ohromující.

Zde je pár starověkých tajemství, které dělají vývar z kostí tak výjimečným.

Přínosy vývaru z kostí

Vývar z kostí je číslem 1 na:

 • Léčbu "děravého střeva"
 • Zlepšení zdraví kloubů
 • Redukci celulitidy
 • Podpoření imunitního systému

Kuřecí polévka není výborná pouze kvůli své chuti. Na to, že ji doporučují lékaři i naše mámy, pokud se necítíme nejlépe, existuje důvod. Všechny kostní vývary, ať už z hověziny, drůbeže, ryb, jehněčího či jiného masa - jsou základem tradičních jídel v každé kultuře. Důvodem je, že vývary z kostí jsou plné živin, jsou lehce stravitelné, bohaté na chuť a podporují uzdravení.

Vařením kostní vývaru naši předkové využívali každou část zvířete. Kosti a kostní dřeň, kůže a nohy, šlachy a vazy, které nelze jíst přímo, ale které můžeme uvařit a pak vždy ohřát, vývar vydrží i několik dní. Toto vaření způsobuje uvolnění léčivých látek jako je kolagen, prolin, glycin a glutamin, které dokážou podpořit vaše zdraví.

Výzkumníci z oblasti výživy poukazují na to, že vývar z kostí obsahuje minerály ve formách, které tělo dokáže snadno absorbovat. Těmito minerály jsou: vápník, hořčík, fosfor, křemík, síra a jiné. Vývar z kostí také obsahuje chondroitin sulfát a glukosamin, sloučeniny, které se prodávají jako dražší výživové doplňky, které zmírňují zánět, artritidu a bolest kloubů.

Co tedy dělá tuto polévku tak účinnou při nachlazení a chřipce?

Aminokyseliny, které vznikají při vaření kuřecího vývaru, zmírnují zánět dýchacích cest a zlepšují trávení. Kuřecí vývar je účinný i při alergiích, astmatu, artritidě a posiluje imunitní systém.

Mnoho lidí se domnívá, že "masové vývary" které si můžeme zakoupit v potravinách jsou "opravdové". Potravinářské firmy však používají laboratorní vyrobené masové příchutě jako polévkové kostky, nebo polévkové a omáčkové směsi. Výrobci také začali používat glutaman sodný, který je známý jako masová příchuť, avšak ve skutečnosti je to neurotoxin.

Pokud byste si chtěli dopřát ten pravý kostní vývar s jeho blahodárnými účinky, můžete si ho udělat doma (postup je popsán na konci článku). K jeho přípravě potřebujete kosti (hovězí, drůbež).

Vývar z kostí je skvělým zdrojem aminokyselin, kolagenu, želatiny a stopových prvků.

Obsahuje mnoho živin, některé nelze získat z běžných jídel, které jíme. To je částečný důvod, proč je kostní vývar tak pozoruhodný.

Konzumací kostní vývaru dokážete podpořit zdraví vašich střev, zatímco zabráníte jejich propustnosti a zánětu. Zde je 6 největších zdravotních přínosů kostního vývaru.

Chrání klouby

Vývar z kostí je jedním z nejlepších zdrojů přírodního kolagenu, bílkoviny, kterou můžeme najít u obratlovců - v jejich kostech, kůži, chrupavce, vazech, šlachách a kostní dřeni. Jak stárneme, naše klouby se přirozeně opotřebovávají a stanou se méně flexibilními.

Proč je tedy kolagen tak důležitý? Jak stárneme, naše chrupavka se zmenšuje při napadení protilátkami (degradace chrupavky související s věkem). Jak se vývar z kostí vaří, kolagen z kostí se extrahuje do vývaru a stane se snadno vstřebatelným na pomoc obnovy chrupavek.

Jednou z nejvzácnějších složek kostního vývaru je želatina, která slouží jako měkká vložka mezi kostmi a pomáhá jim tak "klouzat" bez tření. Želatina nám také poskytuje stavební bloky, které jsou potřebné k vytvoření a udržení si silných kostí, pomáhá odstraňovat tlak ze starých kloubů a podporuje tak zdravou hustotu kostního minerálu.

Přínosy pro střeva

Želatina je nápomocná v obnovení pevnosti střevní sliznice a v boji proti potravinové intoleranci (jako je intolerance na pšenici nebo mléčné výrobky), pomáhají tak růstu probiotik (dobrých bakterií) ve střevech a podporuje zdravý trávicí trakt. Želatina efektivně podporuje zdravá střeva a jejich integritu.

Vývar z kostí je lehce stravitelný a má na rozdíl od některých jídel, které umí být těžko stravitelné, uklidňující účinek na trávicí systém. Koneckonců, jídlo je pro nás účinné pouze pokud víme jak z něj získat živiny.

U lidí se zažívacími potížemi jsou sérové koncentrace kolagenu sníženy. Důvodem je, že aminokyseliny v kolagenu budují tkáň, která lemuje tlusté střevo a celý gastrointestinální trakt, proto suplementace kolagenem dokáže podpořit zdravé trávení.

Udržuje zdravou pleť

Kolagen pomáhá k tvorbě elastinu a jiných sloučenin v pleti, které jsou odpovědné za její mladistvý vzhled a texturu. Kolagen je všeobecně známý tím, že pomáhá redukovat viditelné známky vrásek, zmírňuje otoky a bojuje proti dalším různým známkám stárnutí. Mnoho lidí potvrzuje při konzumaci jídel a výživových doplňků obsahujících kolagen schopnosť zmírnit celulitidu. K celulitidě totiž dochází při nedostatku pojivové tkáně, kdy pokožka ztrácí její pevnost.

Podporuje imunitní systém

Jedněmi z těch nejlepších vlastností vývaru z kostí jsou jeho blahodárné účinky na střeva, které jak již bylo zmíněno výše, mají holistický vliv na tělo a podporují zdravý imunitní systém.

K syndromu tzv. "ravého střeva" dochází, pokud nestrávené zbytky jídla pronikají drobnými otvory oslabené střevní výstelky a vstupují do krevního řečiště, kde je detekuje imunitní systém a stává se hyperaktivním. To zvyšuje riziko zánětu a vede k celkové dysfunkci, protože imunitní systém uvolní velké množství protilátek, které způsobují jakoby autoimunitní reakci a útočí na zdravé tkáně.

Vývar z kostí je jedním z nejúčinnějších jídel na obnovení střevního zdraví a tím pádem i na podporu imunitního systému a obranu proti zánětům. Kolagen / želatina a aminokyseliny prolinu, glutaminu a argininu pomáhají zatěsnit otvory v střevní výstelce a podpořit integritu střev. Tradičně udělaný vývar z kostí se pokládá za lék na záněty a zdravý imunitní systém.

Vývar z kostí dokáže dokonce podpořit zdravý spánek, nabudit energii během dne a podpořit dobrou náladu.

Podporuje detoxikaci organismu

V dnešním západním světě je průměrný člověk vystaven množství toxinů, pesticidů, umělým přísadám a chemikáliím všeho druhu. I přesto, že lidské tělo má schopnost vlastní detoxikace od těžkých kovů a jiných toxických látek, často to má při ohromujícím množství chemikálií těžké. Vývar z kostí se považuje za skvělý detoxikant, protože pomáhá trávicímu systému vyloučit odpadní látky, podporuje schopnost jater odstranit toxiny, pomáhá se zachováním integrity tkáně a zlepšuje využití antioxidantů v těle.

Vývar z kostí obsahuje draslík a glycin, které podporují detoxikaci buněk a jater.

Kostní vývar podporuje detoxikaci organismu zásobováním síry (zvláště pokud do vývaru přidáte zeleninu, česnek a bylinky) a glutathionu, což je 2. fáze detoxikace, v níž dochází ke zmírnění oxidačního stresu. Také pomáhá s absorpcí více živin, s využitím antioxidantů a čisticí funkcí jater. Vývar z kostí také zvyšuje příjem esenciálních minerálů, které se chovají jako chelátory, které zabraňují těžkým kovům připojit se k minerálním receptorům a tak odstraňují toxiny.

Pomáhá s metabolismem a podporuje anabolismus

Vývar z kostí je skvělým způsobem jak získat více glutathionu, který hraje důležitou roli v antioxidační obraně, metabolismu živin a regulaci buněčných procesů.

Aminokyseliny, které můžeme najít v kostním vývaru mají řadu metabolických funkcí, včetně budování a opravování svalových tkání, podporování hustoty kostního materiálu, vstřebávání živin a syntézy a udržování zdravých svalových a pojivových tkání. Glycin obsažený v kolagenu pomáhá k tvorbě svalové tkáně a to konverzí glukózy na využitelnou energii. Navíc zpomaluje poškození chrupavky, tkání a svalů, jejichž ztráta se spojuje se stárnutím, a to tak, že podporují využití antioxidantů v těle.Glycin chrání před poškozením kosterních svalů a zabraňuje expresi genů, která se spojuje s rozkladem svalových bílkovin spojených se stárnutím.

Glutamin je další aminokyselinou, která je důležitá pro zdravý metabolismus, protože nám posíláním živin, včetně dusíku, do našich buněk, pomáhá udržet si energii. Arginin také hraje roli v rozkladu oxidu dusnatého, který pomáhá v podpoře cirkulace a odvádí krev a živiny do buněk těla, zlepšuje integritu svalů a tkání a podporuje léčení ran.

Živiny ve vývaru z kostí

Vývar z kostí bychom mohli volat "přírodním multivitaminem." A proč? Je plný různých výživných látek:

 • Více než 19 lehce vstřebatelných, esenciálních a neesenciálních aminokyselin (stavební bloky).
 • Kolagenu / želatiny, které pomáhají v tvorbě pojivové tkáně.
 • Živin, které podporují trávicí funkce, imunitu a zdraví mozku.

Vidíte? Vývar z kostí má příznivé účinky na doslova každou část těla, přes střeva po váš mozek, od vašich svalů až po vazy.

Je dokonce relativně nízkokalorický a přece bohatý na minerály a jiné chemické sloučeniny, které chybí mnohým lidem. Není pochyb, že vývar z kostí je skvělou volbou, kterou můžete zahrnout do vašeho každodenního jídelníčku.

Zde je 6 klíčových výživných látek, které se nacházejí v kostním vývaru a činí jej tak zdraví prospěšným.

Glykosaminoglykany (GAG)

Glykosaminoglykany hrají primární roli v udržování a podpoře kolagenu a elastinu, které zabírají místa mezi kostmi a různými vlákny. GAG podporují zdravé trávení, protože pomáhají v obnově střevní výstelky, což je důvodem proč nedostatek těchto živin může vést k zažívacím potížím.

Mnoho důležitých GAG se nacházejí v kostním vývaru, jako například glukosamin, kyselina hyaluronová a chondroitin sulfát.

Glukosamin

Existují dva typy přírodně se vyskytujícího glukosaminu: hydrochlorid a sulfát. Obě pomáhají v udržení integrity chrupavky, gumovité látky nacházející se v kloubech. Glukosamin se může s přibývajícím věkem vyčerpat, takže jeho suplementace se často využívá na zdraví kloubů.

Lehkým a zároveň levným způsobem, jak přirozeně získat glukosamin, je konzumace kostního vývaru, která pomáhá podpořit ztrátu zdraví chrupavky a je skvělou alternativou drahých doplňků glukosaminu. Užívání glukosaminu dokáže podpořit zdraví kloubů, flexibilitu a pohodlí.

Kyselina hyaluronová

Vyskytující se v pojivových, epiteliálních (pokožka) a nervových tkáních, kyselina hyaluronová přispívá k buněčné proliferaci, diferenciaci, umožňující naším buňkám vykonávat různé potřebné funkce. Poskytuje podporu pro různé typy pleti a podporuje zdravé stárnutí, obnovení a pevnost pokožky.

Chondroitin sulfát

Chondroitin sulfát je blahodárný glykosaminoglykan, který se nachází v chrupavce uvnitř kloubů všech zvířat. Často se využívá na podporu zdravých kloubů, zejména v kombinaci s glukosaminem.

Suplementace chondroitinem podporuje obranu proti zánětům, tak i kardiovaskulární zdraví, zdraví kostí, pleti a zdravou hladinu cholesterolu.

Minerály a elektrolyty

Vývar z kostí poskytuje tělu mnohé minerály včetně elektrolytů, a to dostupných ve snadno vstřebatelné formě. Elektrolyty obsažené v kostním vývaru zahrnují vápník, hořčík a draslík (nemluvě o mnoha jiných minerálech jako je fosfor), které jsou důležité pro správnou cirkulaci, hustotu kostí, nervový systém, zdraví srdce a správné trávení. Pokud máte sníženou hladinu sodíku v krvi, právě vývar z kostí obsahuje ideální poměr sodíku a draslíku na podporu zdraví a účinnosti buněk.

Kolagen

Kolagen je hlavní strukturální bílkovinou v lidském těle, která dopomáhá k tvorbě pojivové tkáně a "utěsňuje" ochrannou výstelku gastrointestinálního traktu. Má také gelovitou, jemnou konzistenci, která pokrývá a udržuje kosti pohromadě, umožňující nám volný pohyb.

Syndrom, který způsobuje těžké trávení a způsobuje zvýšenou propustnost střeva, se nazývá syndrom děravého střeva.

Jako bohatý zdroj želatiny, vývar z kostí chrání a utěsňuje slizniční výstelku GI traktu, což znamená, že zlepšuje absorpci živin a pomáhá zabránit částicím proniknout na místa, kde nepatří.

Zdravotní přínosy vývaru z kostí: Kouzlo kolagenu a želatiny

Pravý kolagen je zdrojem mnoha vlastností podporujících imunitu. Pravděpodobně jste viděli tu pohyblivou vrstvu na povrchu vývaru a rychle jste se jí zbavili - avšak zbavili jste se toho, co je na kostním vývaru skvělé pro celkové zdraví.

Kolagen je bílkovina, kterou můžeme najít v pojivové tkáni obratlovců. Nachází se hojně v kostech, dřeni, chrupavkách, šlachách a vazech. Rozklad kolagenu v kostním vývaru je to, co vytváří želatinu.

Želatina (rozložený kolagen) byla jednou z prvních funkčních potravin, které se používaly jako lék. Želatina má různé zdravotní přínosy:

 • Pomáhá lidem s alergiemi a intolerancí k mnoha potraviny, jako je kravské mléko a lepek.
 • Kolagen chrání a zklidňuje výstelku trávicího traktu a může vést k léčbě syndromu dráždivého tračníku, Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy a refluxu.
 • Želatina udržuje rovnováhu probiotických bakterií a jejich růst.
 • Kostní vývar zvyšuje tvorbu kolagenu, zmírňuje příznaky vrásek a bojuje s celulitidou.
 • Jelikož želatina pomáhá rozkladu bílkovin a zklidňuje střevní výstelku, může být nápomocná i při syndromu děravého střeva a autoimunitních onemocnění, které jej doprovázejí.
 • Želatina poskytuje tělu minerály, které budují kosti a to v lehce vstřebatelných formách, zabraňující poškození kostí a tak snižují bolest kloubů.

Zde je další skvělý zdravotní přínos kolagenu v kostním vývaru: Dokáže zlepšit vzhled vaší pleti! Vývar z kostí má totiž příznivé účinky na pleť, protože podporuje její elasticitu a dokáže zmírnit celulitidu!

K celulitidě dochází z důvodu nedostatku pojivové tkáně, a když má někdo jemnou pokožku, je to z důvodu, že je jeho pokožka bohatá na pojivovou tkáň. Konzumací kostního vývaru, bohatého na kolagen, dokážete zmírnit celulitidu a zpevnit vaši pokožku - což je dalším zdravotním přínosem kostního vývaru.

Zdravotní přínosy kostního vývaru: Léčení aminokyselinami

Želatina v kostním vývaru obsahuje "podmínečné" aminokyseliny arginin, glycin, glutamin a prolin. Tyto aminokyseliny také přispívají k zdravotním přínosům kostního vývaru.

Podmíněně esenciální aminokyseliny jsou neesenciální aminokyseliny, které jsou esenciální za určitých podmínek. Jejich produkce je narušena pokud jste nemocní nebo ve stresu. Nezdravá strava západního světa, zatížena umělými sacharidy s nízkou kvalitou živočišných produktů a nedostatku domácích polévek a vývarů, je důvodem proč jsou tyto aminokyseliny chronicky esenciální.

Co tyto podmíněně esenciální aminokyseliny dělají?

Arginin

 • Nezbytný pro činnost imunitního systému a hojení ran
 • Potřebný pro produkci a uvolňování růstového hormonu
 • Pomáhá v regeneraci poškozených buněk jater
 • Potřebný pro produkci spermií

Glycin

 • Předchází rozkladu bílkovinných tkání jako je svalová tkáň
 • Používaný na tvorbu žlučových solí a glutathionu
 • Pomáhá detoxikaci těla od chemikálií a působí jako antioxidant
 • Je neurotransmiterem, který podporuje spánek, paměť a výkon

Prolin

 • Napomáhá regeneraci chrupavky a léčí klouby
 • Zmírňuje celulitidu a dělá pokožku elastičtější
 • Pomáhá léčit děravé střevo

Glutamin

 • Chrání střevní výstelku
 • Je metabolickým palivem pro buňky v tenkém střevě
 • Podporuje metabolismus a budování svalů

Právě pro tyto skvělé zdravotní přínosy se vývar z kostí konzumuje jako částečný, rychlý detox nebo jako součást oběda na pomoc léčby střev a detoxikaci buněk jater.

Jak si udělat vývar z kostí

Je tu pár důležitých věcí, které byste měli při vaření kostního vývaru zvážit. Můžete udělat vývar čistě ze zvířecích kostí nebo můžete přidat i zeleninu, čímž ho uděláte ještě efektivnějším.

Důležitými ingrediencemi jsou kosti, tuk, maso, zelenina a voda. Pokud si děláte hovězí vývar nebo jehněčí vývar, měli byste maso nejprve uvařit do hněda předtím, než ho přidáte do hrnce. Rybu nebo drůbež je v pořádku přidat do hrnce bez vaření. Přidejte do hrnce trochu jablečného octa pro lepší využití minerálů z kostí.

Návrh na přípravu

 1. Uložte kosti do velkého hrnce a zalijte vodou.
 2. Přidejte 2 lžíce jablečného octa. Jablečný ocet pomáhá vytížení všech důležitých živin z kostí.
 3. Naplňte hrnec vodou.
 4. Pomalu přidejte teplotu. Přiveďte vývar k varu a pak snižte teplotu a nechte vřít po dobu nejméně 6 hodin. Pěnu při nárůstu odstraňte.
 5. Vařte pomalu a při nízké teplotě. Kuřecí kosti můžete vařit po dobu 24 hodin. Hovězí kosti můžete vařit po dobu 48 hodin. Pomalé vaření při nízké teplotě je důležité právě pro získání všech živin z kostí.
 6. Můžete do vývaru také přidat zeleninu, jako je cibule, česnek, mrkev nebo celer pro větší nutriční hodnotu.
 7. Po uvaření se vývar ochladí a vrstva tuku na vrchu ztvrdne. Tato vrstva chrání vývar pod ní. Odstraňte tuto vrstvu až když se budete chystat vývar zkonzumovat.

Závěrečné myšlenky

Pamatujte, že vývar z kostí je bohatý na minerály, které podporují imunitní systém a obsahují léčivé sloučeniny jako je kolagen, glutamin, glycin a prolin.

Kolagen v kostním vývaru léčí střevní výstelku a zmírňuje střevní záněty. Kolagen navíc podporuje zdraví pokožky a zmírňuje příznaky celulitidy. Glycin v kostech také dokáže detoxikovat vaše buňky od chemikálií a podpořit činnost mozku.

Doporučených je přibližně 230 ml kostní vývaru jednou až dvakrát denně v podobě polévky, pro rychlé získání všech jeho blahodárných účinků.

Vývar z kostí a jeho vliv na trávení, artritidu a celulitidu Průměrné hodnocení: 4.3 (3 hodnocení­)

Doporučené produkty

 • Kolagen v tabletách CollageniQ

  Tablety se 100% kolagenem doplňují potřebné zásoby kolagenu do organismu, čímž podporují zdraví a pružnost pokožky, funkci kloubů a pojivové tkáně.

Čtěte víc