Domů / / Kokosový olej a účinky na poko...

Kokosový olej a účinky na pokožku

Poslední úprava 28.07.2023
Sdílet článek

Kokosový olej je známý po celém světě, a to nejen jako konzumní stolní olej či vlasové tonikum, ale také jako vynikající masážní olej a vyhlazovač pleti. V tropických oblastech, kde kokosové ořechy rostou, se oleje využívají různými způsoby. Domácí běžně vtírají kokosový olej do pokožky, protože věří, že je chrání před škodlivými slunečními paprsky. Dokáže tedy tento přirozený olej bez přidaných chemických látek a aditiv chránit pokožku na nejžhavějších a nejslunnějších místech na zemi lépe než zpracované a umělé opalovací krémy?

Otázkou je, co dělá kokosový olej tak přínosným pro pokožku? Než dokážeme pochopit, jak kokosový olej dosahuje všechny opravdu působivé benefity, o kterých mluví lidé po celém světě, podívejme se na složení kokosového oleje a příslušné vlastnosti jednotlivých složek, díky nimž může být přínosný při udržování zdravé pleti.

Složení kokosového oleje

Nasycené tuky: tyto nasycené tuky jsou převážně mastné kyseliny či triglyceridy se střední délkou řetězce. Pokud se aplikují na pokožku, zůstane vláčná a jemná na dotek. Kvůli přítomnosti těchto tuků udržuje kokosový olej vlhkost v pokožce, protože tuky eliminují ztrátu vlhkosti póry na pokožce. Pokud kokosový olej pravidelně konzumujeme, uchovávají se tyto tuky pod pokožkou, čímž ji udržují zdravou a hladkou. Pokožka získá jednotný tón a zmírní se výskyt pórů.

Kyselina kaprinová, kyselina kaprylová, kyselina laurová: neliší se příliš od mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem, je ale důležité zmínit je zvlášť, protože ke zdraví přispívají zvláštním způsobem. Tyto tři mastné kyseliny mají silné dezinfekční a antimikrobiální vlastnosti. Výsledkem je, že po nanesení na pleť ji kokosový olej chrání před mikrobiálními infekcemi, které by se mohly dostat do otevřených ran, dokonce by mohly proniknout do těla póry. Tento mikrobiální účinek je dosažitelný i v případě, že se kokosový olej užívá vnitřně, protože mastné kyseliny se mění na monokapríny a monolauríny a tyto posilují imunitu.

Navíc, kyseliny kaprinová, kaprylová a laurová se snadno štěpí, čímž vlastně přispívají k využívání energie rychlým a efektivním způsobem. Mohou tak být hlavní vzpruhou pro energetické hladiny před cvičením. I proto se tyto mocné kyseliny spojují s hubnutím a managementem hubnutí. Snížení hmotnosti je dobrý způsob, jak zlepšit kvalitu pokožky snížením nadbytečného množství tuku, vyhlazením strií a záhybů na kůži, které mohou být neatraktivní. Mít zdravé tělo znamená, že si pokožka udržuje své pevné uchycení kolem svalů a kostí.

Vitamin E: přínos vitaminu E s ohledem na péči o pokožku je dobře známý. Je podstatný pro zdravý růst kůže, opravu opotřebené a potrhané kůže, udržení hladké pokožky a ochraně proti vzniku trhlinek. Navíc, zabraňuje předčasnému stárnutí a vzniku vrásek, protože má dobré antioxidační vlastnosti. 100 gramů kokosového oleje obsahuje přibližně 0,1 mg vitaminu E. Takto vylepšuje vyživování pokožky.

Krém proti projevům stárnutí: kokosový olej byl již tradičně ceněn a popularizovaný kvůli jeho vlastnostem souvisejícím s potlačením projevů stárnutí.

Proteiny: tak jako samotné kokosové ořechy, i kokosový olej je bohatý na proteiny. Tyto proteiny udržují pokožku zdravou a omlazenou, a to zevnitř i zvenku. Proteiny také přispívají k buněčnému zdraví a obnově tkání, spolu s širokým záběrem jiných důležitých aktivit v rámci těla. Pro všechny poškozené buňky na pokožce nebo blízko pokožky garantuje zdravý tok proteinů jejich nahrazování normální rychlostí. Naopak u lidí, kteří dodržují dietu s deficitem proteinů, se poškozené buňky hojí pomaleji a často se vytvoří výrazněji jizvy právě kvůli prodloužené době hojení.

Nejlepší vlastností kokosového oleje, která ho činí tak přínosným pro pokožku je fakt, že nezatuchne a neožltne. Pokud ho aplikujete na pokožku, může na ní na rozdíl od jiných olejů působit déle. A nezatuchne. Kvůli těmto svým různorodým vlastnostem se kokosový olej používá jako důležitá složka různých pleťových krémů.

Použití kokosového oleje na pleť a péče o pleť

Balzám na rty: prasklinky na rtech mohou potrápit každého. Mohou se stát zdrojem obav, nepohodlí, dokonce až rozpaků. Pokud si na rty dáme chemicky zpracované balzámy, může dojít k jejich požití. A jsou přece jen mírně toxické. Některé gely a balzámy mohou být poživatelné, ale obsažené chemické složky určitě jíst nechcete.

V takových případech je ideální alternativou kokosový olej. Působí rychle a pokud se i dostane do žaludku, je to jen další benefit, takže nakonec jsou spokojeni všichni.

Prostředek na zjemnění pokožky: většina z nás používá různé krémy a pleťová mléka na zjemnění pokožky, obzvláště pokožky na obličeji a rukou. Kokosový olej je vynikající změkčovač kůže a pomáhá zbavit se suché a zatvrdlé pokožky. Jednoduše vezměte do dlaní trochu kokosového oleje, dlaně promněte a pak aplikujte kokosový olej na obličej či ruce, tedy všude tam, kde chcete dosáhnout hydratační efekt.

Kokosový olej je také dobrý na ztvrdlou a popraskanou kůži na nohou či patách. Může se to stát kvůli extrémnímu chladu nebo namáhavé práci, při které musíte stát. Popraskaná kůže nezmizí, ale pokožka na nohou bude po několika dnech aplikování kokosového oleje na postižená místa měkčí.

Jako exfoliant s přidáním exfoliačních či zrnitých látek jako například sůl a cukr, dokáže kokosový olej své účinky ještě vylepšit. Úspěšně odstraníte odumřelou pokožku a kůži zbavíte všech látek, které ucpávaly póry. A to bez pocitu podrážděné pokožky. Přirozeně uklidňující povaha oleje zkombinována se zrnitým, exfoliačním materiálem je úžasnou kombinací, která zanechá vaši pleť ve výborném stavu - s rovnoměrným zbarvením, uzavřenými póry a jemnou strukturou.

Odstraňovač make-upu: kokosový olej může být použit i jako odstraňovač make-upu. Není to běžný postup, ale ženy ho začali používat k odstranění make-upu z obličeje a očí. Bez starosti o to, že by se do pleti v její jemných a citlivých oblastech dostali chemikálie z jiných odstraňovačů make-upu.

Problematická pokožka: tvrdí se, že kokosový olej je dobrý na některé kožní problémy jako je akné, lupénka a ekzém. Vědecký výzkum se snaží tato tvrzení potvrdit nebo vyvrátit. Několik výzkumy hovoří pro, a to díky obsahu proteinu. Takto je možné nahradit poškozené nebo odumírající buňky novými a zdravými - děje se tak při některých kožních problémech. Kokosový olej tak nejenže ošetří zánět tím, že bojuje s mikroby. Zároveň léčí poškození nebo viditelné známky při problematické pokožce. Je to tedy takzvané řešení "dva v jednom".

Jak používat kokosový olej na pleť

Pro ty, kteří kokosový olej nikdy nepoužívali, může být jeho rozmanité využití matoucí. Je vhodnější zakoupit si kokosový olej v nádobě se širším hrdlem. V chladnějším podnebí může být kokosový olej v pevném skupenství, jako krém. Avšak při vyšších teplotách se topí. Pro potřeby péče o pleť naberte kokosový olej (tuhý nebo tekutý) do dlaně. Nejdříve ho rozetřete v dlaních a následně olej naneste na požadované místo. Kokosový olej také můžete dát na odličovací tampon nebo kousek bavlny a takto jej vetřete do pokožky. Není třeba aplikovat kokosový olej tak často jako jiné oleje využívané při péči o pleť. Stačí vám pouze malé množství, kterým vytvoříte ochrannou vrstvu na pokožce, která na ní zůstává delší dobu.

Mnozí lidé dělají tu chybu, že používají až příliš mnoho kokosového oleje. Pokožka však dokáže absorbovat pouze určité množství, takže ochranná vrstva, která vznikne z absorbovaného oleje, už žádný další olej k pokožce nepropustí. To znamená, že pokud ho použijete příliš mnoho, zůstane na vaší pokožce mastná hmota, pleť bude lesklá a mastná. Nemluvě o oblečení. Takže jděte si nabrat trochu kokosového oleje a vraťte své pleti její přirozenou krásu!

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc