Domů / / / Léčba vypadávání vlasů u žen

Léčba vypadávání vlasů u žen

Poslední úprava 22.03.2018
Sdílet článek

Když přijde na léčbu androgenetické alopecie léky, ženy jsou v prekérní pozici. Zatímco mnoho léků do jisté míry u některých žen funguje, lékaři je nejsou ochotni předepisovat a také farmaceutické firmy se nejdou přetrhnout v testování stávajících nebo nových léků specifických pro jejich schopnost předcházet a léčit ženské ložiskové vypadávání vlasů.

Lékaři se zdráhají používat systémovou léčbu (pilulky nebo jinou formu vnitřní léčby, která ovlivňuje celý Váš systém) dokud není jisté, že je ztráta vlasů způsobena nadbytkem androgenů v systému nebo přecitlivělou odpovědí na tak tzv. "normální" množství androgenů v systému. Je to proto, že tato systémová léčba může snížit hladinu androgenů v těle. Lékaři proto často volí lokální léčbu (takovou, která je aplikována přímo na pokožku hlavy).
Nejlepší výsledky léčby jsou dosaženy pokud začnete s léčbou co nejdříve po zahájení vypadávání vlasů, protože dlouhotrvající androgenní alopecie může zničit mnoho vlasových folikulů. Použití anti-androgenů po dlouhodobém vypadávání vlasů alespoň zabrání dalšímu vypadávání vlasů a podpoří opětovný růst vlasů z těch folikulů, které byly nečinné, ale jsou stále životaschopné. Ukončení léčby bude mít za následek opětovné vypadávání vlasů pokud nejsou androgeny drženy na uzdě nějakým jiným způsobem. Pokud jste na anti-androgenních lécích pomůže Vám i udržování si správné hladiny vitamínů a minerálů.

Jako vždy, léčba má nejlepší šanci být efektivní pokud je zaměřena na příčiny vypadávání vlasů a na podporu opětovného růstu vlasů.
V předchozích článcích jste se dočetli o hlavních příčinách vypadávání vlasů. Podle současných vědeckých poznatků je genetické vypadávání vlasů způsobeno hlavně přeměnou mužského pohlavního hormonu, který mají i ženy - testosteronu na dihydrotestosteron (DHT), působením enzymu 5-alfa reduktáza. DHT se naváže na vlasové folikuly a zapříčiňuje jejich zmenšování.

Pokud to s léčbou vypadávání vlasů myslíte opravdu vážně, věnujte zvýšenou pozornost následujícím řádkům. Následující informace jsou založeny na vědeckých poznatcích o vypadávání vlasů, doporučeních dermatologů i zkušenostech pacientů s léčbou mužského vypadávání vlasů. Tato doporučení se považují za úspěšně pro většinu pacientů trpících genetickým vypadáváním vlasů. Při sestavování léčby mějte vždy na paměti následující kroky. Z čeho by tedy měla sestávat opravdu účinná léčba vypadávání vlasů?

1. Blokovat v těle DHT​
Účinný šampon
  • Kofeín
  • Saw Palmetto
  • Emu Olej
  • Ketokonazol
+ DHT blokátor tablety (antiandrogeny)
  • Saw Palmetto extrakt
  • Finasterid
  • Dutasterid
2. Aktivovat folikuly k opětovnému růstu​
  • Minoxidil
  • Nanoxidil
  • Laserová terapie
3. Doplnit chybějící vitamíny/minerály​

Aminokyseliny, vitamíny a minerálne látky.

4. Zahuštění vlasů​

Tento krok není nutný. Pacienti však často během léčby sahají po zahušťovačech vlasů, protože kvalitně překryjí řídké vlasy a tak jim pomohou překonat období léčby
Doporúčený zahusťovač: Toppik

Doporúčená léčba na základě stupně vypadávání vlasů

Podle následující tabulky, znázorňující jednotlivé fáze dědičného vypadávání vlasů u žen, si můžete zvolit nejvhodnější léčbu.

Při prvních příznacích dědičného vypadávání vlasů začněte léčbu následovně. Léčba sestávající ze všech složek má větší šanci být úspěšná.
Doporučená léčba:
Šampon: šampon Revita alebo šampon Revivogen.
3-4x do týdňe
DHT blokátor: saw palmetto extrakt 320
1 kapsule denně
Vlasový aktivátor: Spectral RS s aminexilom nebo léčba laserovým aktivátorem
Vitamíny na vlasy: Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO
1 kapsle denně
Zahuštění vlasů: Zahušťovač Toppik (není nutné)

V tomto stádiu je zřejmé, že se jedná o difuzní vypadávání vlasů po celém povrchu hlavy typické pro dědičné vypadávání vlasů. Pravděpodobnost, že se vlasy vrátí na původní úroveň je velká, ale pouze při důsledném dodržování všech kroků léčby.
Doporučená léčba:
Šampon: šampon Revita nebo šampon Revivogen.
3-4x do týdne
DHT blokátor: saw palmetto extrakt 320
1 kapsula ráno 1 kapsula večer
Vlasový aktivátor: Spectral DNC-N s nanoxidilem a léčba laserovým aktivátorem
Vitamíny na vlasy: Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO
1 kapsula denně
Zahuštění vlasů: Zahušťovač Toppik (není nutné)

Pokročilé dědičné vypadávání, vlasy jsou na temeni hlavy prakticky kompletně prořídlé. Pokud jste dosud nepodstoupily žádnou léčbu, doporučujeme co nejdříve začít s kompletním složením léčby pro II. stupeň.
V případě, že ani po 9-12 měsících léčba nezabírá, doporučujeme zvážit:
Zahuštění vlasů: Zahušťovač Toppik - v případě, ak na povrchu hlavy zůstaly ještě alespoň jemné chloupky
Transplantaci vlasů

1. DHT blokátory / Antiandrogeny

Následuje seznam látek, které mohou pomoci ženám zastavit vypadávání vlasů avšak jedině v případě, že se jedná o androgenní alopecii - tedy vypadávání vlasů způsobené přebytkem / citlivostí na mužský pohlavní hormon.

Estrogen / progesteron

Estrogenní a progesteronní tabletky a krémy jsou také známé jako hormonální substituční terapie a běžně se předepisují ženám trpícím androgenní alopecií během menopauzy, nebo ženám kterým estrogen a / nebo progesteron chybí z jiných důvodů.

Perorální antikoncepce

Vzhledem k tomu, že antikoncepční pilulky snižují produkci ovariálních androgenů, mohou být použity k léčbě androgenní alopecie u žen. Mějte však na paměti, že musíte být stejně obezřetní ať už antikoncepční pilulky užíváte pouze k zabránění těhotenství nebo léčbu ženského ložiskového vypadávání vlasů. Například kuřáci starší než pětatřicet let, kteří užívají antikoncepci mají větší riziko vzniku krevních sraženin a jiných závažných onemocnění. Důkladně prodiskutujte Váš zdravotní stav a životní styl se svým lékařem. Existují různé druhy antikoncepčních pilulek a lékař může změnou léků určit, která je pro Vás ta nejlepší dokud nenajde tu, která nejlépe odpovídá Vašim fyzickým i emocionálním potřebám.
Poznámka: Na léčbu vypadávání vlasů by měly být použity antikoncepční pilulky s nízkým indexem androgenů. Antikoncepční pilulky s vysokým indexem androgenů ve skutečnosti přispívají k vypadávání vlasů buď tak, že ho spustí nebo tak, že umožní jeho průběh pokud jej již vyvolalo něco jiného.

Ketokonazol

Ketokozanol se v současnosti používá jako antifungální činidlo při léčbě plísňových infekcí a je k dispozici i pro lokální použití. Má také anti-androgenní účinky a může způsobit snížení produkce testosteronu a jiných androgenů v nadledvinách a mužských a ženských reprodukčních orgánech (u žen ve vaječnících). Pro tuto svou vlastnost může být použit k léčbě vypadávání vlasů. Šampony s obsahem ketokonazolu jsou například šampon Revita nebo šampon Nizoral. Ketokonazol je vhodný pro léčbu androgenní alopecie i v kombinaci s dalšími léky / doplňky stravy a vitamíny. Nejsou přítomny žádné významné vedlejší účinky.

Finasterid

Lék finasterid inhibuje enzym 5-alfa reduktázy, čímž inhibuje produkci prostatu-poškozující a folikuly-ničící DHT. U většiny mužů účinkuje docela dobře na prevenci vypadávání vlasů a podporu jejich opětovného růstu. Může fungovat u některých žen, ale ženy ho nesmí užívat, pokud jsou těhotné a nesmějí během užívání tohoto léku otěhotnět kvůli riziku vrozených vad v mužském plodu. Méně než 2 procenta mužů trpí přechodnými sexuálními nežádoucími účinky včetně problémů s erekcí a libidem. U žen se tyto nežádoucí účinky nevyskytují.

Saw palmetto extrakt

Extrakt z plodů Saw palmetta se používá jako přírodní léčba hlavně mužských potíží s prostatou. Tyto jsou však úzce spjaty s působením mužských pohlavních hormonů a proto se extrakt používá i jako přírodní léčba vypadávání vlasů u mužů i u žen trpících androgenní alopecií. Extrakt účinkuje podobným způsobem jako finasterid - blokuje účinky DHT. Výtažky z této rostliny se používají také k léčbě nadměrného ochlupení na obličeji u žen. Bez vedlejších účinků.

Diane 35 - Cyproterónacetát a Etinylestradiol

Tato antikoncepční tableta se předepisuje v Evropě na androgenní alopecii žen a je prodávána pod značkou Diane 35. Lék funguje tak, že blokuje některé účinky mužských hormonů běžně se vyskytujících u žen. Ačkoli je možné, že tento lék zastaví další vypadávání vlasů a spustí opětovný růst vlasů přímo v průběhu asi jednoho roku, je třeba jej užívat dlouhodoběji s cílem zachovat opětovný růst a zastavit vypadávání vlasů. Možné nežádoucí účinky zahrnují citlivé prsa, bolesti hlavy a snížené libido. Tento přípravek má však i jeden pozitivní účinek - pomáhá předcházet osteoporóze. Je kombinací cyproteónu a estradiolu, který je estrogen. Diane 35 obsahuje 2 mg cyproterónu a 0,035 mg estradiolu.
Upozornění: V současné době se tento přípravek nedoporučuje pro léčbu kvůli probíhajícímu vyšetřování jeho vedlejších účinků.

Cyproteronacetát

Cyproteronacetát se používá ke snížení sexuální touhy u mužů, které mají nadměrné libido a k léčbě výrazné sexuální agrese. Předepisuje se i ženám v plodném věku k léčbě závažného hirsutismu a také androgenní alopecie u žen. Cyproteronacetát působí tak, že blokuje navázání DHT (dihydrotestosteronu) na jeho receptory. Cyproteronacetát se považuje za jedno z posledních východisek v léčbě ženského ložiskového vypadávání vlasů pro svou možnou toxicity a dlouhodobé nežádoucí účinky.
Stejně jako při jakémkoliv jiném léku, nastat mohou i jiné nežádoucí účinky než ty, které jsou uvedeny. Pokud se u Vás objevil nežádoucí účinek, který je neobvyklý nebo Vás zvlášť obtěžuje, obraťte se na svého lékaře.

2. Vlasové aktivátory

Vlasové aktivátory jsou dalším doporučovaným krokem v léčbě vypadávání vlasů. Vlasový folikul ničen účinky DHT potřebuje energii aby se "probral" a začal opět produkovat silný a zabarvený vlas. Existuje několik druhů vlasových aktivátorů s mnoha účinnými látkami, které fungují například na principu zabezpečení většího přísunu krve k folikulům a tak zajistí větší přísun výživných látek nebo přímé dodání účinných látek a vitamínů přes pokožku.

Minoxidil

Přípravek s obsahem minoxidilu byl první lék schválen pro léčbu mužské plešatosti. Po mnoho let byl minoxidil ve formě tablet, užívaný k léčbě vysokého krevního tlaku. Stejně jako u finasteridu, výzkumníci objevili velmi zajímavý vedlejší účinek tohoto přípravku. Lidem, kteří užívali tento přípravek, rostly vlasy na nečekaných místech, jako na tvářích a na zadní straně jejich rukou, některým z nich dokonce na čele.
Někteří podnikaví výzkumníci měli představu, že použití minoxidilu lokálně (jeho aplikace přímo na hlavu) může podnítit růst vlasů na holých místech. Bylo to tak v různé míře v závislosti na rozsahu vypadávání vlasů. Na svou dobu byla tato léčba revoluční. Zatímco minoxidil byl klinicky prokázán, že zpomaluje progresi vypadávání vlasů a podněcuje růst vlasů, nejinformovanější odborníci ho vidí jako poměrně málo účinný lék v boji proti vypadávání vlasů. Vzhledem k tomu, že minoxidil nemá žádný vliv na hormonální proces vypadávání vlasů jeho pozitivní účinky jsou v nejlepším případě dočasné a obvykle přinesou trochu neuspokojivé dlouhodobé výsledky.
Dostupnost: Volně dostupný v lékárnách

Riziko nežádoucích účinků: Léčba minoxidilem však stejně jako finasterid nese možné vedlejší účinky. Alergické reakce v podobě vyrážky, potíží s dýcháním, úzkost na prsou, otoky na tváři. Často se vyskytující bolesti na hrudi nebo zrychlený tlukot srdce. Pocení dlaní a chodidel i rychlý nárůst tělesné hmotnosti jsou méně časté příznaky.

Nanoxidil 5%

Tato účinná látka (nanoxidil) je modernější verze minoxidilu. Podle výrobce má však lepší vlastnosti díky nižší molekulové hmotnosti. Dokáže proniknout hlouběji k vlasovým folikulům.
Dostupnost: Zatím volně dostupný ve vlasovém aktivátoru Spectral DNC-N
Riziko nežádoucích účinků: Nebyly zjištěny vedlejší účinky

Laserová terapie

Laserové světlo aplikované na skalp je jednou z nejnovějších terapií v boji proti vypadávání vlasů. Laserová terapie (LLLT) je dostupná díky ručním laserovým zařízením a může být prováděna doma nebo pod dohledem doktora.
Tzv. fotobiomodulácia je nejnovější metoda stimulace růstu nových vlasů. Vědci se domnívají, že LLLT zprostředkovává růst nových vlasů skrz přímé nebo nepřímé zvýšení proliferační aktivity ve vlasovém folikulu. Znamená to, že buňky se "probouzejí" a rýchleji se dělí. Důkazy také ukazují na fakt, že laserová energie odvrací folikulární apoptózu (programovanou buněčnou smrt) a z pozorování stimulace optimálního vlasového růstu a z ex-vivo studie bylo přesně zjištěno, jaká vlnová délka, síla a intenzita jsou potřebné pro stimulaci nového růstu vlasů. Experti se také shodují v tom, že LLLT by měla být zvolena pouze jako léčba androgenní alopecie - dědičného vypadávání vlasů.
Dostupnost: volně dostupná
Vedlejší účinky: Nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky

3. Doplnění vitamínů/minerálů

Vlasy potřebují pro správný růst určité aminokyseliny, vitamíny a minerály ve vhodných množstvích. V případě, že jsou hladiny nižší, může to negativně ovlivnit kvalitu vlasů nebo způsobit i jejich vypadávání. Ke každé léčbě vypadávání vlasů se proto doporučuje doplnit vitamíny proti padání vlasů aby se eliminovala možnost vypadávání vlasů z nedostatku vitamínů. Doplnění vitamínů a minerálů může navíc posílit vlasy a způsobit, že budou vypadat zdravější a lesklejší. Jako vedlejší efekt užívání vitamínů na vlasy je i zlepšení kvality nehtů.

4. Zahušťovač vlasů

Zahušťovač není lék. Neléčí vypadávání vlasů. Je to v podstatě přípravek na překrytí prosvítající pokožky přes část hlavy s prořídlými vlasy. Hlavní složkou zahušťovače vlasů jsou tzv. mikrovlákna, které se nanesou nasypáním nebo nasprejování na prořídlé vlasy. Hojně se využívá na zahuštění jemných, řídkých vlasů nebo po transplantaci vlasů na překrytí dárcovských ran. Více informací se dozvíte z článku o zahušťovači vlasů.

Často používané léky

Následuje seznam látek, které se používají nejčastěji k léčbě vypadávání vlasů u žen. Účinnost těchto látek a metod se liší od člověka k člověku, ale mnoho žen zjistilo, že tato léčba měla pozitivní vliv na jejich vlasy a odrazilo se to i na jejich sebevědomí.

Minoxidil 2% na lokální použití

Minoxidil byl nejprve používán ve formě tablet jako lék k léčbě vysokého krevního tlaku (antihypertenzivum). Lékaři si ale všimli, že u pacientů, kteří byli léčeni minoxidilem se objevil nadměrný růst vlasů (hypertrichóza) jako vedlejší účinek. Další výzkumy prokázaly, že použití roztoku minoxidil přímo na pokožku může také stimulovat růst vlasů. Léčba minoxidilem však nese riziko velajších účinků jako: nadměrný nárůst ochlupení na tváři, alergické reakce v podobě vyrážky, potíží s dýcháním, úzkost na prsou, otoky na tváři. Často se vyskytující bolesti na hrudi nebo zrychlený tlukot srdce. Pocení dlaní a chodidel i rychlý nárůst tělesné hmotnosti jsou méně časté příznaky.

Nanoxidil 5%

Relativně nová látka, vytvořená podle vzoru látky minoxidil. Složení je však modernější a díky menšímu molekulárnímu složení látka proniká hlouběji přes pokožku ke vlasovým folikulům. Vedlejší účinky nejsou známy.

Saw palmetto extrakt

Extrakt z plodů Saw palmetta se používá jako přírodní léčba hlavně mužských potíží s prostatou. Tyto jsou však úzce spjaty s působením mužských pohlavních hormonů a proto se extrakt používá i jako přírodní léčba vypadávání vlasů u mužů i u žen trpících androgenní alopecií. Extrakt účinkuje podobným způsobem jako finasterid - blokuje účinky DHT. Výtažky z této rostliny se používají také k léčbě nadměrného ochlupení na obličeji u žen. Bez vedlejších účinků.

Ketokonazol

Ketokozanol se v současnosti používá jako antifungální činidlo při léčbě plísňových infekcí a je k dispozici i pro lokální použití. Má také anti-androgenní účinky a může způsobit snížení produkce testosteronu a jiných androgenů v nadledvinách a mužských a ženských reprodukčních orgánech (u žen ve vaječnících). Pro tuto svou vlastnost může být použit k léčbě vypadávání vlasů. Šampony s obsahem ketokonazolu jsou například šampon Revita nebo šampon Nizoral. Ketokonazol je vhodný pro léčbu androgenní alopecie i v kombinaci s dalšími léky / doplňky stravy a vitamíny. Nejsou přítomny žádné významné vedlejší účinky.
Dále existuje celá řada látek, které se prokázaly jako příznivě působící na zpomalení vypadávání vlasů, zastavení nebo dokonce i růst nových vlasů. Nacházejí se v přípravcích a vitamínových doplňcích proti vypadávání vlasů.

Na závěr

Léčba vypadávání vlasů i samotné vypadávání vlasů je velmi komplexní problém, který bohužel není ani v současné době ještě dostatečně prozkoumán. Úspěšnost léčby vypadávání vlasů se liší od člověka k člověku a důvodem je i složitost samotného problému vypadávání vlasů. Může se proto stát, že přesně stejná léčba vypadávání vlasů u některých pacientů zabere perfektně, u některých pouze trochu a někdo bohužel nepocítí žádné výsledky. Důležité je pro léčbu nezanevřít a dodržovat pravidelnost, protože u někoho se mohou dostavit výsledky i později. Pokud zjistíte, že Vám léčba nezabírá, naštěstí existuje řada účinných látek, jejichž kombinace může mít právě na Vaše vlasy výrazné účinky. V sekci účinné látky proti vypadávání vlasů se dozvíte více o dalších látkách vhodných pro boj proti vypadávání vlasů.

Léčba vypadávání vlasů u žen Průměrné hodnocení: 3.8 (4 hodnocení­)

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy