Příčiny vypadávání vlasů u žen

Poslední úprava 21.09.2018
Sdílet článek

Toto jsou nejčastější příčiny vypadávání vlasů u žen:

Androgenetická alopecie

Většina žen s androgenní alopecií trpí rozptýleným vypadáváním vlasů na celé hlavě. Naopak mužům jen zřídka vypadávají vlasy difúzně. Na některých místech hlavy je jejich řídnutí vlasů více zřetelné. Některé ženy mohou trpět kombinací obou typů vypadávání vlasů. Androgenní alopecie u žen je způsobena působením androgenů, mužských hormonů, které jsou u nich typicky přítomny jen v malých množstvích.
Androgenní alopecie může být způsobena různými faktory souvisejícími s účinky hormonů jako například cystami na vaječnících, užíváním antikoncepčních pilulek s vysokým indexem androgenů, těhotenstvím nebo menopauzou. Stejně jako u mužů, hormon DHT se u žen trpících ložiskovým vypadáváním vlasů zdá být alespoň částečně vinen za miniaturizaci vlasových folikulů. Dědičnost hraje v tomto onemocnění hlavní roli. Více o androgenní alopecii.

Symptomy: u žen s tímto rysem obvykle dochází k řídnutí vlasů za ofinou. Tento stav se rozvíjí pomalu, může se spustit už v dvacítce. Můžete být na androgenní alopecii náchylná, pokud tímto způsobem vypadávaly vlasy i vaší matce. V některých případech může jít o rozptýlené vypadávání vlasů u žen. Tehdy se šíří po celé pokožce hlavy.

Testy: lékař prohlédne vzorec vypadávání vlasů, aby mohl určit, zda jde o dědičné padání. Na vyloučení jiných příčin může ještě provést krevní testy. Někdy nařídí i biopsii vlasové pokožky, aby se zjistilo, jestli došlo ke zmenšení (miniaturizaci) vlasových folikulů. To je jednoznačný příznak dědičného vypadávání vlasů u žen.

Co můžete dělat: na zastavení či zpomalení vypadávání vlasů u žen je nutná léčba ženského vypadávání vlasů.

Telogen effluvium

Když Vaše tělo prochází něčím traumatizujícím jako je narození dítěte, podvýživa, těžké infekce, velký chirurgický zákrok, nebo extrémní stres, velké množství ze zhruba 90 procent vlasů v anagenní (růstové) fázi nebo katagenní (klidové) fáze se může přesunout do telogenní fáze v jejíž vlasy vypadávají. Fenomén zvaný telogenu effluvium může začít asi 6 týdnů až tři měsíce po stresující události. V období kdy telogenu effluvium propukne je možné přijít až o hrst vlasů.
Pro většinu lidí, kteří trpí TE je pravděpodobná kompletní remise pokud se vyhnou stresujícím událostem. U některých žen je však telogen effluvium tajemné chronické onemocnění a bez skutečného porozumění všech spouštěcích faktorů nebo stresu může přetrvávat i několik měsíců nebo dokonce let. Více o telogen effluvium.

Symptomy: ženy trpící na telogen effluvium začínají pozorovat vypadávání vlasů 6 týdnů až 3 měsíce po stresující události. Když TE vrcholí, mohou přicházet o chuchvalce vlasů.

Testy: na telogen effluvium neexistují testy, lékař se může ptát na události ve vašem životě. Na kořínkách vypadaných vlasů může hledat kořínky ve tvaru žárovky či obušku. Znamená to, že vlas prošel celým růstovým cyklem, akorát se cyklus urychlil kvůli stresu.

Co můžete dělat: v některých případech, jako je těhotenství nebo velký chirurgický zákrok, musíte prostě počkat, dokud se vypadávání vlasů zpomalí. Pokud je viníkem užívání léků, můžete se poradit s lékařem o snížení dávky či změně léků. Pokud toto vypadávání vlasů souvisí se stresem, udělejte co nejvíce proto, abyste zmírnili svou úzkost.

Anagen effluvium

K anagen effluvium dochází po každém poškození vlasového folikulu, které narušuje jeho mitotickou nebo metabolickou aktivitu. Tato ztráta vlasů je často spojena s chemoterapií. Vzhledem k tomu, že chemoterapie se zaměřuje na rychle se dělící nádorové buňky těla, značně ovlivněny jsou i jiné rychle se dělící buňky jako například vlasové folikuly v rostoucí (anagenní) fázi. Krátce po zahájení chemoterapie může vypadnout přibližně 90 procent nebo více chlupů a vlasů stále v anagenní fázi.
Typickým nálezem při anagen effluvium je kuželovitá zlomenina z vlasových vláken. Vlasové vlákno se zužuje v důsledku poškození vlasové matrix. Vlasové vlákno se nakonec zlomí v místě zúžení, což způsobí ztrátu vlasů. Více o anagen effluvium.

Trakční alopecie

Tento stav je způsoben lokalizovaným poraněním vlasových folikulů těsnými účesy, které po čase vytáhnou vlasy z vlasových folikulů. Pokud se tento problém zachytí včas, vlasy dorostou. Nejčastějšími příčinami trakční alopecie jsou copánky, francouzské copánky (tzv. "rybičky"), těsné copy a prodlužování vlasů. Více o trakční alopecii.

Symptomy: pokud k vypadávání vlasů dochází kvůli externímu poškození způsobenému nevhodným česáním a upravováním, vlasy se jednoduše odlomí. Na jejich koncích neuvidíte hruškovité kořínky.

Testy: lze provést test tahem. Vezmete pramen vlasů, potáhnete a zkontrolujete, jestli vlasy, které vám zůstaly v ruce, mají kořínky.

Co můžete dělat: vyhýbejte se úpravě vlasů teplem. Fény nastavte na chladnější stupeň. Minimalizujte používání žehliček a kulem na vlasy. Neměňte barvu vlasů o více než jeden, dva odstíny. Čím je změna barvy výraznější, tím více chemických látek potřebujete. Vlasy se pak mohou lámat. Pokud používáte gel nebo lak na vlasy, nenechávejte je před pročesáním zaschnout. Vlasy totiž zatvrdnou a budou náchylnější k lámání.

Alopecia areata

Alopecia areata je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém útočí na vlasové folikuly. Vyskytuje se stejně u mužů a žen. Příčina je neznámá, může však být vyvolána stresem nebo nemocí.

Symptomy: onemocnění se může objevit ve třech formách. Alopecia areata obvykle způsobuje kulaté, hladké skvrny plešatých míst na vlasové pokožce, obočí nebo na nohách. Úplná ztráta vlasů na hlavě je známá jako alopecia totalis. Ztráta vlasů, která se vyskytuje po celém těle, se nazývá alopecia universalis. Někteří pacienti tvrdí, že ještě před objevením plešatého místa cítili v dané oblasti jakési brnění nebo podráždění.

Testy: pozorováním vzorce vypadávání vlasů lze obvykle určit, jestli jde o alepecia areata. Také se dělají krevní testy sledující zásoby železa, ANA a hormonů. Tím se vyloučí jiné onemocnění, které by mohlo způsobovat vypadávání vlasů.

Co můžete dělat: Na zastavení či zpomalení vypadávání vlasů je nutná léčba ženského vypadávání vlasů.

Hypotyreóza

Miliony lidí, většinou přitom jde o ženy, trpí na toto onemocnění štítné žlázy. Pokud tělo vytváří příliš málo hormonů štítné žlázy, což jsou hormony odpovědné za metabolismus, srdeční tep a náladu, hovoří se o hypotyreóze, tedy nedostatečné činnosti štítné žlázy. Pokud tělo vytváří příliš mnoho tohoto hormonu, hovoří se o hypertyreóze, tedy nadměrně aktivní štítné žláze. Hormony štítné žlázy jsou odpovědné za všechno, od základní rychlosti metabolismu (což je rychlost, kterou tělo využívá kyslík a energii na fungování), až po růst vlasů, kůže a nehtů. Pokud však nemáte ty správné množství, můžete pozorovat změny v tělesných funkcích.

Symptomy: hypotyreóza (příliš málo hormonů) může vyvolat řadu symptomů, včetně nežádoucího přibírání, únavy, zácpy, depresí a problémů s koncentrací. Vlasy, nehty a kůže se stávají křehké a snadno se lámou a třepí. Mnohem běžnější je u žen po 50.

Hypertyreóza (příliš mnoho hormonů) může způsobit nevysvětlitelnou ztrátu hmotnosti, bušení srdce, nervozitu, podrážděnost, průjem, vlhkou kůži, svalovou slabost a vypoulení očí. Může také dojít k vypadávání vlasů, protože se zrychlí metabolismus. Hypertyreóza je vzácnější než hypotyreóza.

Testy: krevní test měří hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu, který se tvoří v hypofýze ve snaze přimět štítnou žlázu, aby produkovala hormony. Nadměrné TSH obvykle indikuje hypotyreózu. Na druhou stranu, abnormálně nízké hladiny hovoří o hypertyreóze.

Co můžete dělat: lékař vám může předepsat léčbu hormony štítné žlázy, aby dostali hladiny na normál. Adekvátní dávka se stanoví rutinními testy TSH.

Lupus

Lupus je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém napadá vlastní imunitní systém člověka zdravé tkáně. Toto onemocnění může propuknout u žen v plodných letech.

Symptomy: lupus častokrát způsobuje extrémní únavu, bolesti hlavy, vředy v ústech a bolestivé, oteklé klouby. U mnoha lidí se vytvoří kolem nosu vyrážka ve tvaru motýla. Tato oblast je mnohem citlivější na slunce. Mezi další příznaky patří horečka, otok v oblasti nohou a rukou, i v oblasti očí. Také bolest na hrudi a anémie. U mnoha lidí dochází i ke ztrátě vlasů, může být mírná, vlasy padají obvykle při šamponování nebo česání. Vypadávání může být i mnohem závažnější, v chuchvalcích. Bývá doprovázeno i vyrážkou na pokožce hlavy. A protože tyto symptomy se objevují i při mnoha jiných onemocněních, je lupus často nazýván i velký imitátor.

Testy: revmatolog prohlédne klouby a jiné tkáně na příznaky zánětu. Například teplo, bolest, otok a zarudnutí. Krevní test pro měření hladin protijaderných autoprotilátek (ANA) může ukázat na lupus. Také se určí, které diagnostická kritéria splňujete. Diagnostiku lze podpořit i biopsií.

Anémie - nedostatek železa

Ženy, které mívají silné menstruace, nebo nejedí dostatečné množství potravin bohatých na železo, mohou být náchylné na nedostatek železa. Tehdy krev nemá dostatek červených krvinek. Červené krvinky přesouvají kyslík do buněk v těle. Tím získáváte potřebnou energii.

Symptomy: anémie způsobená nedostatkem železa způsobuje extrémní únavu, slabost a bledou pleť. Můžete také pociťovat bolesti hlavy, potíže s koncentrací, studené ruce a nohy a vypadávání vlasů. Jakýkoliv druh námahy může mít za následek zadýchání.

Testy: na diagnostikování anémie je nutný krevní test pro měření feritinu, což je protein, který uchovává železo ve vašem těle. Lékař může zkontrolovat i hladiny hematokritu v krvi. Tím se změří, kolik z krve tvoří červené krvinky.

Co můžete dělat: jezte potraviny bohaté na železo, například hovězí maso, vepřové maso, ryby, listovou zeleninu, obiloviny a fazole. Nejlepší spolu s potravinami bohatými na vitamin C, který zvyšuje vstřebávání železa. Ženy potřebují 18 mg železa denně, po menopauze 8 mg železa.

Syndrom polycystických vaječníků

Onemocnění, které může začít již ve věku 11 let, je způsobeno hormonální nerovnováhou. Vaječníky tehdy tvoří příliš mnoho mužských hormonů. PCOS častokrát způsobuje neplodnost.

Symptomy: PCOS může způsobit růst ochlupení na tváři, nepravidelné periody, akné a cysty na vaječnících. A přestože vám mohou začít výrazněji vypadávat vlasy, na zbytku těla se tělesné ochlupení zesílí.

Testy: lékař pravděpodobně nařídí testy, aby potvrdil zvýšené hladiny testosteronu a DHEAS (dehydroepiandrosteron), což je vedlejší produkt testosteronu.

Co můžete dělat: ve většině případů se PCOS léčí pomocí antikoncepčních tablet, které obsahují silné antiandrogeny, které blokují testosteron. Pro snížení účinku mužských hormonů je také vhodné zhubnout.

Onemocnění vlasové pokožky

Na nezdravé vlasové pokožce vzniká zánět, kvůli kterému je růst vlasů ztížený. Mezi onemocnění vlasové pokožky, které vedou k vypadávání vlasů, patří seboroická dermatitida (lupy), psoriáza a plísňové infekce jako dermatofytóza (tinea).

Symptomy: seboroická dermatitida způsobí, že se z vlasové pokožky slupuje kůže. Na ramenou a ve vlasech pak máte mastné, nažloutlé šupinky. Může jít o výsledek kvasinkové infekce zvané Malassezia, hormonálních změn nebo přebytečného oleje v kůži. Psoriáza, autoimunitní onemocnění, které způsobuje nadměrnou obnovu kožních buněk, vytváří velmi pevný bílý povlak na vlasové pokožce. Pokud se odloupne, může krvácet. Dermatofytóza, plíseň přenášející se přímým kontaktem s infikovanou osobou nebo zvířetem, se projevuje jako červené skvrny na hlavě. Mohou být rozptýleny.

Testy: při určení, o které onemocnění se jedná, pomáhá fyzická kontrola vlasové pokožky. Kultivací a případnou biopsií vlasové pokožky lze prokázat dermatofytózu.

Co můžete dělat: každé z těchto onemocnění vyžaduje léčbu pomocí léků na předpis. Šampon na seboroickou dermatitidu, léky nebo světelnou terapii při psoriáze a perorální antimykotika při dermatofytóze.

Stav vlasů nemá vliv pouze na váš vzhled. Je také důležitým indikátorem vašeho zdraví. Pokud zažíváte výrazné či neobvyklé padání vlasů, navštivte lékaře.

Příčiny vypadávání vlasů u žen Průměrné hodnocení: 5 (1 hodnoceníe)

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy