Domů / / / Hormony ovlivňující růst a zvě...

Hormony ovlivňující růst a zvětšení prsou

Poslední úprava 09.08.2023
Sdílet článek

Většina výrobků na zvětšení poprsí na trhu se soustřeďuje pouze na jeden hormon, který má být zodpovědný za zvětšení prsou. Tento hormon je obvykle estrogen nebo méně často progesteron. Růst prsou ale obvykle závisí na kombinaci hormonů a způsobu, jakým spolu v těle komunikují. Chcete-li pochopit úlohu těchto různých hormonů v těle, je důležité pochopit něco o hormonech obecně. Hormony jsou životně důležité chemické látky přítomné u lidí a zvířat. Jsou často označovány jako "chemičtí poslové", protože přenášejí informace a instrukce od jedné skupiny buněk ke druhé.

Hormony v lidském těle ovlivňují téměř každou funkci orgánů a buněk. Regulují náš růst, vývoj, metabolismus, sexuální funkce, funkce tkání, reprodukce, způsob, jakým naše těla využívají potraviny, naši náladu a samozřejmě růst prsou. Přečtěte si tento seznam důležitých hormonů pro růst prsu, abyste se blíže seznámili s různými hormony přirozeně přítomnými ve Vašem těle a tím, jak přispívají k růstu prsou.

Estrogen

Estrogen je nepochybně jedním z nejdůležitějších hormonů pro růst prsou. Pilulky na zvětšení poprsí ho často vzpomínají a to z dobrého důvodu - je to hormon nejvíce zodpovědný za velikost prsou.

Je to hlavní pohlavní hormon u žen a je nezbytný pro menstruační cyklus, a je také zodpovědný za růst a vývoj sekundárních pohlavních znaků, včetně prsou, rozšíření pánve a zvýšeného množství tělesného tuku v oblasti hýždí, stehen a kyčlí. Estrogen také přispívá k menšímu množství ochlupení u žen ve srovnání s muži. (What is Estrogen?...)

Estrogen je přítomen u mužů i žen, ale bylo zjištěno, že u žen, zejména těch v reprodukčním věku je přítomen ve vyšších množstvích.

Estrogen ale není jediný hormon; je to spíše termín, který zahrnuje skupinu chemicky podobných hormonů, včetně estronu, estradiolu a estriolu. Estradiol, který je přítomen v nejvyšším množství u žen v reprodukčním věku, je nejsilnější ze skupiny hormonů estrogenů a je nejvíce zodpovědný za vývoj prsů. Je to hormon, který se nachází v kořeni rostliny Pueraria Mirifica ve formě miroestrolu a deoxyestrolu. Estrogen je produkován ve vaječnících, nadledvinách a tukové tkáni. To je jeden z důvodů, proč jsou i doplňky výživy z kravských vaječníků schopné stimulovat produkci přirozených hormonů v našem těle.

Estrogen přispívá k rozvoji prsou během puberty a těhotenství zasíláním signálů do těla, které vedou k zrání prsní tkáně, žláz a mlékovodů. Receptory nacházející se v buňkách prsní tkáně jsou stimulovány přítomností zvýšené hladiny estrogenu, následkem čehož se prsní tkáň zvětšuje a roste. K růstu prsou zapříčiněnému estrogenů dochází hlavně v pubertě a během těhotenství.

Progesteron

Progesteron je steroidní hormon, který je důležitý pro růst prsů. Pracuje spolu s estrogenem a je zodpovědný za udržování ženského reprodukčního zdraví a ženských sexuálních charakteristik. Muži také produkují malé množství tohoto hormonu, ale je u nich méně důležitý pro pohlavní dospělosti než testosteron. Zatímco estrogen je primární hormon, který stimuluje růst prsu během puberty, progesteron stimuluje vývoj mléčných žláz v prsu. (Progesterone...)

Tělo začne vylučovat progesteron po první ovulaci. Progesteron je známý především jako "těhotenský hormon", protože tělo ho produkuje těsně před ovulací, aby se zvýšila možnost otěhotnění. Zvýšení hladiny progesteronu před ovulací zvyšuje tělesnou teplotu, vytváří více vaginálního hlenu a snižuje pravděpodobnost stažení svalů dělohy. Pokud dojde k otěhotnění, hlavním místem produkce progesteronu se kolem osmého týdne těhotenství stane novovyvíjející se placenta.

Progesteron také pomáhá regulovat menstruační cyklus u žen, což je důvod, proč ženy často používají chemické formy progesteronu za účelem kontroly porodnosti.

Hladina progesteronu je v první polovině menstruačního cyklu nízká, ale přispívá k rozvoji prsu v druhé polovině cyklu, kdy je hladina estrogenů snížena. To je jedním z důvodů, proč někteří lidé doporučují užívat tabletky Pueraria Mirifica, která obsahuje silné fytoestrogeny pouze v první polovině menstruačního cyklu.

Progesteron přispívá k rozvoji prsu podněcováním formace mléčných žláz. Estrogen nejprve vyvolává rozšíření tkáně v prsou a progesteron zajišťuje jejich správný rozvoj a fungování. Progesteron také rozvíjí alveoly v prsou. Alveoly jsou dutiny vystlané buňkami produkujícími mléko. Když se tyto avleoly spojí, vytvoří skupiny zvané lobulu. Jak se lobulu a alveoly v prsech rozvíjejí působením progesteronu, alveolární buňky se zvětšují, čímž se zvětšuje velikost celého prsu.

Testosteron

Ačkoliv je testosteron obvykle známý jako mužský hormon, produkují ho i ženy. Konkrétně vaječníky produkují malé množství testosteronu, který je nezbytný pro silné svaly a zdravou sexuální touhu. (Testosterone...) Stejně jako těla mužů produkují menší množství estrogenu a progesteronu než je přítomno u žen, ženy mají také v těle menší množství testosteronu - žena normálně produkuje jen 3/10 mg testosteronu denně. Kromě toho, asi 75% z tohoto množství je převedeno na estrogen v procesu zvaném aromatázy. Proces aromatázy se odehrává v tukových buňkách těla, které vytvářejí speciální látku zvanou enzym aromatáza, který přeměňuje přebytečný testosteron na estrogen.

Správný poměr mezi estrogenem a testosteronem má zásadní význam pro růst prsou a celkové zdraví. Pokud se snažíte o růst a zvětšení prsou, je důležité vyhodnotit i hladinu testosteronu v těle. Pokud vytváříte příliš mnoho testosteronu, bude to mít negativní vliv na růst prsou.

Prolaktin

Prolaktin je hormon vylučovaný hypofýzou v mozku a je obvykle vylučován během prvních několika dnů menstruačního cyklu, což někdy způsobuje znatelné změny v prsní tkáni během tohoto období. Tělo vylučuje nejvíce prolaktinu během puberty a těhotenství. Během puberty prolaktin pracuje společně s estrogenem na tvorbě mléčných žláz a zvýšení počtu estrogenových receptorů v prsou. Prolaktin je také zodpovědný za ukládání tuku v prsou zvýšením produkce lipo-proteinu lipázy (LPL) v prsou, což je enzym, který ukládá tuk. Na začátku těhotenství se hladina prolaktinu sníží a hladina estrogenu a progesteronu se zvýší a prsa se ​​zvětší. V pozdějším stádiu těhotenství když jsou prsa vyvinuty se hladina prolaktinu zvýší, což umožňuje kojení. (What does Prolactin...)

Růstový hormon

Růstový hormon je hormon produkovaný hypofýzou, která stimuluje uvolňování jiného hormonu - somatomedínu v játrech. Růstový hormon je vytvářen v průběhu celého života, ale je přítomen v nejvyšším množství v mládí. Tento hormon stimuluje růst buněk, tkání, orgánů, svalů, chrupavek a kostí. Rovněž podporuje obnovu tkání a výměnu buněk a udržuje ženskou sexuální touhu. (What is growth...)

Lidské tělo bohužel produkuje méně lidského růstového hormonu, jak stárne. K výraznému poklesu dojde po třicítce a v šedesátce je hladina růstového hormonu o 75% nižší, než když jste měli dvacet let.

Netřeba dodávat, že lidský růstový hormon je nezbytný pro růst prsou. A přestože už pravděpodobně nejste v pubertě, existují způsoby, které mohou pomoci zvýšit uvolňování lidského růstového hormonu v těle. Patří mezi ně cvičení, spánek, půst, nízká hladina cukru v krvi a zvýšená hladina estrogenů. Během puberty zvýšená hladina estrogenu způsobí i zvýšenou produkci růstového hormonu. Růstový hormon pak podporuje účinky estrogenu při rozvoji ženských pohlavních znaků.

Hormony ovlivňující růst a zvětšení prsou Průměrné hodnocení: 3.5 (26 hodnocení­)

Čtěte víc

Blízke témy