Domů / / / / Úspěšná léčba vypadávání vlasů

Úspěšná léčba vypadávání vlasů

Poslední úprava 12.06.2020
Sdílet článek

Následující postup léčby vypadávání vlasů je založen na vědeckých poznatcích o vypadávání vlasů, doporučeních dermatologů a také zkušenostech pacientů s léčbou vypadávání vlasů. Je to obecný model léčby, který je možno použít ve většině případů nejčastějších typů vypadávání vlasů. Detailní informace o různých typech vypadávání vlasů a specifické léčbě najdete v sekci typy vypadávání vlasů. Doporučujeme také prolistovat sekci o možných příčinách vypadávání vlasů a stejně i sekci o dostupné léčbě vypadávání vlasů.

Zastavit vypadávání vlasů a obnovit růst vlasů je při určitých typech vypadávání vlasů možné dodržením následujících stupňů léčby (nejlépe jejich kombinací pro silnější účinek). Při dědičném padání vlasů jde o vhodnou prevenci vypadávání vlasů.

1. Šampon proti vypadávání vlasů

Základ každé léčby vypadávání vlasů. Doporučuje se používat denně a střídat 2 různé druhy. Kvalitní šampon hloubkově odstraní maz z pokožky, pečuje o zdraví pokožky a pokud obsahuje účinné látky, může pomoci zlepšit kvalitu vlasů, zastavit padání a urychlit růst vlasů. Při výběru se orientujte podle složení a účinných látek. Ideální bude, když se seznámíte i s účinnými látkami proti vypadávání vlasů.

Doporučujeme:

  • Šampon Revita - Nejvyšší třída na trhu šamponů proti vypadávání vlasů obsahující největší počet účinných látek.
  • Bio šampon Revivogen - čistě přírodní s extraktem ze saw palmetta.

2. DHT blokátor

Používat pouze v případě dědičného vypadávání vlasů. DHT blokátor (inhibitor 5-alfa reduktázy) zamezuje tvorbě dihydrotestosteronu - hlavní příčiny dědičného vypadávání vlasů u mužů i žen. Mezi nejpoužívanější účinné látky patří:

3. Vlasový aktivátor

Vlasové folikuly potřebují dodatečnou energii a živiny na produkování rychle rostoucích zdravých vlasů. Oslabené a poškozené folikuly produkují často zpomaleně pouze tenké nekvalitní vlasy. Vlasové aktivátory umožní přísun krve k folikulům a tím umožní folikulům čerpat výživné látky z krve. Pokud aktivátor obsahuje další účinné látky a vitamíny, může je dostat přes pokožku k vlasovým folikulům. Nejrozšířenější způsoby aktivování a obnovy vlasových folikulů jsou:

  • Minoxidil
  • Nanoxidil
  • Laserová terapie

4. Vitamíny pro vlasy

Vlasy potřebují pro správný růst určité aminokyseliny, vitaminy a minerály ve vhodných množstvích. V případě, že jsou hladiny nižší, může to negativně ovlivnit kvalitu vlasů nebo způsobit i jejich vypadávání. Ke každé léčbě vypadávání vlasů se proto doporučuje doplnit vitamíny proti vypadávání vlasů.

5. Zahuštění vlasů

Tento krok není nutný. Pacienti však často během léčby sahají po zahušťovačích vlasů, protože kvalitně překryjí řídké vlasy a tak jim pomohou překonat období léčby.

Doporučený zahusťovač: Toppik

Doporučení konkrétních řešení pro muže najdete v článku léčba vypadávání vlasů u mužů. Doporučení pro ženy obsahuje článek léčba vypadávání vlasů u žen.

1. Šampon proti vypadávání vlasů

Důležitá složka každé léčby vypadávání vlasů. Vždy si vybírejte šampon na základě obsahu účinných látek, nikdy ne na základě nejnižší ceny. Platí to o výběru všech léků proti vypadávání vlasů. Pokud šampon obsahuje kvalitní účinné látky, může pomoci proti vypadávání vlasů v počátečním ale i pokročilém stadiu vypadávání vlasů. Doporučuje se šampon používat denně a je vhodné střídat dva druhy šamponů.

Dostupnost: volně prodejné

Riziko vedlejších účinků: minimálné

2. DHT blokátor

Pokud trpíte dědičným vypadáváním vlasů, pro muže ale i ženy je tento krok nezbytný. DHT je výsledek přeměny testoresterónu (mají ho v těle i ženy) za pomoci 5-alfa reduktázy. DHT je podle odborníků hlavní příčinou vypadávání vlasů. Cílem léčby je tedy snížit produkci a výskyt DHT v těle a na pokožce hlavy. Orální užívanými léky tzv. DHT blokátory ale i vhodným účinným šamponem, který dokáže hloubkově odstranit maz z povrchu hlavy. Snížení DHT v těle bude mít za následek snížení až zastavení vypadávání vlasů.

Extrakt ze Saw Palmetta

Nejrozšířenější přírodní blokátor je extrakt ze Saw Palmetta. Je to výtažek z bobulí rostliny Serenoa repens, který obsahuje příznivé množství nenasycených mastných kyselin a sterolů. Účinek extraktu spočívá v blokování působení enzymu 5-alfa reduktáza a následně snížení produkce DHT, které je pro vlasy nepříznivé. Podle studií je doporučená denní dávka 320mg denně. Extrakt ze saw palmetta se doporučuje jako součást léčby v každé fázi vypadávání vlasů.

Dostupnost: volně prodejný lék

Riziko vedlejších účinků: minimální.

Finasterid

Medicína výrazně pokročila v léčbě vypadávání vlasů u mužů. S příchodem blokátorů 5-alfa-reduktázy, jako Propecia / Finasterid a vývojem chirurgické obnovy vlasů, již mnozí lidé nemusí žít s viditelnou ztrátou vlasů. Na druhé straně však často léčba nezůstává bez vedlejších účinků. Finasterid je generický název pro značkové léky Proscar a Propecia. Finasterid byl původně vyvinut společností Merck jako lék k léčbě zvětšené prostaty (Proscar). Během studií na mužích s problémy s prostatou byl pozorován zajímavý vedlejší efekt růstu vlasů.

Účinná látka Finasterid vděčí za svůj úspěch své schopnosti specificky inhibovat typ II 5-alfa-reduktázy, což je enzym, který přeměňuje testosteron na silnější androgenní dihydrotestosteron (DHT). 1 mg finasteridu v přípravku může účinně snížit DHT až o 60%, pokud se užívá denně. Je to právě DHT, který zmenší nebo miniaturizuje vlasový folikul, což nakonec vede k plešatosti. Toto 60% snížení hladiny DHT dokáže prokázatelně zastavit progresi vypadávání vlasů u 86% mužů užívajících tento lék v klinických studiích. 65% účastníků výzkumu zažilo to, co bylo považováno za podstatné zvýšení růstu vlasů. Finasterid neléčí vypadávání vlasů natrvalo - pokud i léčba zabere, po vysazení se stav vrátí na původní úroveň za několik měsíců.

Dostupnost: Na předpis. Léky s touto účinnou látkou jsou zatím v ČR schválené výhradně k léčbě problémů s prostatou.

Riziko vedlejších účinků: Bohužel pozitiva jsou častokrát převýšené negativy. Muži, kteří se rozhodnou užívat léky s obsahem finasteridu berou na sebe riziko možných výrazných vedlejších účinků jako například snížení libida (sexuální touha), erektilní dysfunkce (impotence), snížené množství ejakulátu, bolesti v oblasti varlat nebo zvětšení prsou (gynekomastie). V některých případech však následky zůstávají trvalé. Rovněž není vyloučeno, že se následky dlouhodobé léčby projeví až po několika letech nebo desetiletích. Je proto třeba pečlivě zvážit výhody a nevýhody takové léčby.

Dutasterid

Účinná látka Dutasterid účinkuje podobně jako finasterid. Podle výzkumů však blokuje 5-alfa reduktázu typu I i II.

Dostupnost: Na předpis. Léky s touto účinnou látkou jsou zatím v ČR schválené výhradně k léčbě problémů s prostatou.

Riziko vedlejších účinků: Podobné jako při finasteridu. Není vyloučeno, že se následky dlouhodobé léčby projeví až po několika letech nebo desetiletích. Je proto třeba pečlivě zvážit výhody a nevýhody takové léčby.

3. Vlasové aktivátory

Vlasové aktivátory jsou dalším doporučeným krokem v léčbě vypadávání vlasů. Vlasový folikul ničen účinky DHT potřebuje energii aby se "probral" a začal opět produkovat silný a zabarvený vlas. Existuje několik druhů vlasových aktivátorů s mnoha účinnými látkami, které fungují například na principu zabezpečení většího přísunu krve k folikulem a tak zajistí větší přísun výživných látek nebo přímého dodání účinných látek a vitamínů přes pokožku.

Minoxidil

Přípravek s obsahem minoxidilu byl první lék schválen k léčbě mužské plešatosti. Po mnoho let byl minoxidil ve formě tablet, používaný k léčbě vysokého krevního tlaku. Stejně jako při finasteridu, výzkumníci objevili velmi zajímavý vedlejší účinek tohoto přípravku. Lidem, kteří užívali tento přípravek, rostly vlasy na nečekaných místech, jako na tvářích a na zadní straně jejich rukou, některým z nich dokonce na čele.

Někteří podnikaví výzkumníci měli představu, že použití minoxidilu lokálně (jeho aplikace přímo na hlavu) může podnítit růst vlasů na holých místech. Bylo to tak v různé míře v závislosti na rozsahu vypadávání vlasů. Na svou dobu byla tato léčba revoluční. Zatímco minoxidil byl klinicky prokázaný, že zpomaluje progresi vypadávání vlasů a podněcuje růst vlasů, nejinformovanější odborníci ho vidí jako poměrně málo účinný lék v boji proti vypadávání vlasů. Vzhledem k tomu, že minoxidil nemá žádný vliv na hormonální proces vypadávání vlasů jeho pozitivní účinky jsou v nejlepším případě dočasné a obvykle přinesou trochu neuspokojivé dlouhodobé výsledky.

Dostupnost: Volně dostupný v lékárnách

Riziko vedlejších účinků: Léčba minoxidilem však stejně jako finasterid nese možné vedlejší účinky. Alergické reakce v podobě vyrážky, potíží s dýcháním, úzkost na prsou, otoky na tváři. Často se vyskytující bolesti na hrudi nebo zrychlený tlukot srdce. Pocení dlaní a chodidel a také rychlý nárůst tělesné hmotnosti jsou méně časté příznaky.

Nanoxidil 5%

Tato účinná látka je modernější verze minoxidilu. Podle výrobce má však lepší vlastnosti díky nižší molekulové hmotnosti. Dokáže proniknout hlouběji k vlasovým folikulům.

Dostupnost: Zatím volně dostupný ve vlasovém aktivátoru Spectral DNC-N

Riziko vedlejších účinků: Nebyly zjištěny nežádoucí účinky

Laserová terapie

Laserové světlo aplikované na skalp je jednou z nejnovějších terapií v boji proti vypadávání vlasů. Laserová terapie (LLLT) je dostupná díky ručním laserovým zařízením a může být prováděna doma nebo pod dohledem doktora.

Tzv. fotobiomodulace je nejnovější metoda stimulace růstu nových vlasů. Vědci se domnívají, že LLLT zprostředkovává růst nových vlasů skrz přímé nebo nepřímé zvýšení proliferační aktivity ve vlasovém folikulu. Znamená to, že buňky se "probouzejí" a rychleji se dělí. Důkazy také ukazují na fakt, že laserová energie odvrací folikulární apoptózu (programovanou buněčnou smrt) a z pozorování stimulace optimálního vlasového růstu a z ex-vivo studie bylo přesně zjištěno, jaká vlnová délka, síla a intenzita jsou potřebné pro stimulaci nového růstu vlasů. Experti se také shodují v tom, že LLLT by měla být zvolena pouze jako léčba androgenní alopecie - zděděného vypadávání vlasů.

Dostupnost: volně dostupná

Vedlejší účinky: Nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky

4. Doplnění vitamínů / minerálů

Vlasy potřebují pro správný růst určité aminokyseliny, vitaminy a minerály ve vhodných množstvích. V případě, že jsou hladiny nižší, může to negativně ovlivnit kvalitu vlasů nebo způsobit i jejich vypadávání. Ke každé léčbě vypadávání vlasů se proto doporučuje doplnit vitamíny proti vypadávání vlasů, aby se eliminovala možnost vypadávání vlasů z nedostatku vitamínů. Doplnění vitaminů a minerálů může navíc posílit vlasy a způsobit, že budou vypadat zdravější a lesklejší. Jako vedlejší efekt užívání vitamínů na vlasy je i zlepšení kvality nehtů.

5. Zahušťovače vlasů

Zahusťovač není lék. Neléčí vypadávání vlasů. Je to v podstatě přípravek na překrytí prosvítající pokožky přes prořídlou vlasovou část hlavy. Hlavní složkou zahušťovače vlasů jsou tzv. mikrovlákna, které se nanesou nasypáním nebo postříkáním na prořídlé vlasy. Hojně se využívá na zahuštění jemných, řídkých vlasů nebo po transplantaci vlasů na překrytí dárcovských ran. Více informací se dozvíte z článku o zahušťovačích vlasů.

Délka léčby: Léčba vypadávání vlasů je dlouhodobý proces. Účinky léčby se při správném dávkování projeví v období od 6 do 12 měsíců. Po tomto období je také nutné s léčbou pokračovat. Pokud máte pocit po období 6 měsíců, že léčba nezabírá, tak v závislosti na zvolené léčbě, přejděte k silnější léčbě. Můžete se řídit tabulkou na konci tohoto článku.

Na závěr

Léčba vypadávání vlasů jakož i samotné vypadávání vlasů je velmi složitý problém, který bohužel není ani v současné době ještě dostatečně prozkoumán. Úspěšnost léčby vypadávání vlasů se liší od člověka k člověku a důvodem je i složitost samotného problému vypadávání vlasů. Může se proto stát, že přesně stejná léčba vypadávání vlasů u některých pacientů zabere perfektně, u některých jen trochu a někdo bohužel nepocítí žádné výsledky. Důležité je pro léčbu nezanevřít a dodržovat pravidelnost, protože u někoho se mohou dostavit výsledky i později. Pokud zjistíte, že Vám léčba nezabírá, naštěstí existuje řada účinných látek, jejichž kombinace může mít právě na Vaše vlasy výrazné účinky. V sekci účinné látky proti vypadávání vlasů se dozvíte více o dalších látkách vhodných k boji proti vypadávání vlasů.

Úspěšná léčba vypadávání vlasů Průměrné hodnocení: 4 (3 hodnocení­)

Doporučené produkty

  • Vitamíny pro vlasy FOLIVITAL PRO

    Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO obsahují vyváženou směs účinných látek, vitamínů a minerálů působících zevnitř na kořínky vlasů pro - silnější vlasy, oživení slabých vlasů a zastavení vypadávajícími vlasů.

Čtěte víc

Blízke témy