Finasterid

Poslední úprava 24.02.2023
Sdílet článek

Finasterid je syntetická látka, která potlačuje účinky enzymu 5-alfa reduktázy typu 2. Tento enzym přeměňuje testosteron na jeho aktivnější formu - dihydrotestosteron (DHT), který zapříčiňuje zmenšování vlasových folikulů.

Finasterid byl původně vyvinut k léčbě zvětšené prostaty. Během testování se však náhodně zjistilo, že kromě příznivého působení na prostatu, příznivě působí i na vlasy. Pacienti, kterým vypadávaly vlasy, zaznamenali zastavení padání a obnovu růstu vlasů.

Následné studie prokázaly příznivé účinky při dávkách 1 mg Finasterid denně. Výsledky byly více než zajímavé - u více než poloviny testovaných osob byl zaznamenán viditelný nárůst vlasů a u ostatních testovaných osob zaznamenali úplné nebo částečné pozastavení vypadávání vlasů. Finasterid účinkuje na vlasy na celé ploše hlavy, nejúčinnější je na vrcholu hlavy (vertex).

Finasterid však není látka, která by léčila vypadávání vlasů natrvalo. Působí pouze během užívání podobně jako minoxidil nebo dutasterid. Finasterid se vyplaví z těla po přibližně 1 měsíci od vysazení léku.

V průběhu 6 měsíců od vysazení léku, který obsahuje tuto účinnou látku Finasterid, se stav vlasů vrátí na původní úroveň a vypadávání pokračuje.

Finasterid a léčba vypadávání vlasů u žen

Pro ženské vypadávání vlasů je charakteristické rovnoměrné řídnutí vlasů na vrchu hlavy a vpředu, ale vlasová linie nad čelem zůstává neporušená. S přibývajícím věkem je toto vypadávání u žen častěji. Ženy se za tento problém často krát ve společnosti stydí, ale pokud se neléčí, vypadávání se může jen zhoršit.

Princip, na kterém funguje Finasterid u mužů při vypadávání vlasů je snížení produkce dihydrotestosteronu (DHT) - tím se oslabuje vliv DHT na vlasové folikuly. V případě žen, používání Finasteridu a jiných inhibitorů 5-alfa reduktázy bylo prospěšné zejména u žen trpících hirsutizmem - nadměrným ochlupením. Teoreticky, kdyby všechny případy ženského vypadávání vlasů byly zapříčiněny androgeny tak jako mužské vypadávání vlasů, účinky Finasteridu by měly být srovnatelné i u žen.

I když ženský typ vypadávání vlasů je považován za ekvivalent mužského plešatění a častokrát se nazývá ženská androgenní alopecia, úloha androgenů v procesu ženského vypadávání vlasů není zcela objasněna. Kontroverzní jsou i účinky léčby ženské androgenné alopecie finasteridem.

Klinické testy Finasterid

Kvůli riziku poškození plodů, klinické testy Finasterid jako léku proti vypadávání vlasů byly původně určeny pouze pro ženy po menopauze. Rozsáhlé klinické testy byly původně provedeny na skupině žen po menopauze s androgenní alopecií. Průměrný věk testovaných žen byl 53 a v průměru jim začaly vlasy vypadávat v 43,5 roku života, plus-mínus 10 let. Ženy, které měly méně než 59 let, byly po menopauze, proces vypadávání jejich vlasů byl ve stadiu Ludwig I nebo Ludwig II a hustota jejich vlasů byla od 3 do 5 na Savinově škále, byly určeny pro užívání 1 mg Finasteridu denně. Výsledky po roce neprokázaly žádný výrazný rozdíl ve stavu skalpu mezi skupinou která brala Finasterid a skupinou která brala placebo. (Iorizzo, 2006)

Když vezmeme v úvahu účinnost Finasteridu v mužské léčbě, tento výsledek byl opravdu překvapující. Avšak na správné vyhodnocení účinnosti přípravku je nutné další testování - zmiňovaná studie totiž test účinnosti u žen před menopauzou, ani u žen, kterým jen začínají vypadávat vlasy.

Izolovaná studie však prokázala, že vyšší dávka Finasteridu (5 mg / d) způsobila výrazný nárůst vlasů u žen po menopauze, která netrpěla hyperandrogenizmem a byla léčena 1 rok. Tyto výsledky léčby žen, které mají nadbytek androgenů jsou však založeny pouze na dvou nekontrolovaných studiích za používání různých dávek Finasteridu a jsou tedy nedůvěryhodné - další testy jsou nutné. Studie, která by zjistila účinnost přípravku u žen s hyperandrogenizmem by byla prvním krokem k objasnění, jestli inhibitory 5-alfa reduktázy hrají nějakou roli při léčbě ženského vypadávání vlasů. (Finasteride...)

Vedlejší účinky u mužů

Stejně jako u mnoha přípravků - užívání léků obsahujících látku Finasterid má vedlejší účinky. Ne všichni pacienti je však pociťují. Finasterid byl důkladně testován v klinických testech.

Výsledky testů zjistili následující nežádoucí účinky užívání léků s účinnou látkou Finasterid:

  • Snížení libida (sexuální touha) 1 mg tablety 1.8%, 5mg tablety 18,5%
  • Erektilá dysfunkce (impotence) 1 mg tablety 1.3%, 5mg tablety 10%
  • Snížené množství ejakulátu 1 mg tablety 1.2%, 5mg tablety 7.2%
  • Bolesti v oblasti semenníků
  • Zvětšení prsou (gynekomastie) 5mg tablety 2.2%

Všechny tyto účinky pominuly po vysazení léku. Někteří pacienti, kteří se léčili finasteridem však tvrdí, že jim vedlejší účinky přetrvávají dlouhodobě – o těchto problémech najdete informace na stránce v anglickém jazyce www.propeciahelp.com

Vedlejší účinky u žen

Finasterid je teratogen - může způsobit deformaci plodu. V zvířecí studii, samečci krys, kteří byli vystaveni Finasteridu začali trpět hypospádií, sníženou váhou prostaty, změněným vývojem bradavek a zmenšenou anogenitální vzdáleností.

Ženy, které jsou ve věku, kdy jsou schopny mít dítě, by neměli užívat Finasterid. Riziko teratogenity nebylo u lidí ještě přesně zjištěno, ale Finasterid může způsobit hypospadii (vrozená anomálie močové trubice) u vyvíjejícího se plodu. Tablety finasteridu jsou obaleny, aby nedošlo při manipulaci ke kontaktu s aktivními složkami.

V testech, ve kterých se zúčastnily ženy před menopauzou, byly zároveň s finasteridem podávané antikoncepční pilulky. Toto zaručilo, že nedojde k otěhotnění během užívání Finasteridu a vyhnulo se tak potenciálním následkům, které může mít na svědomí Finasterid u plodů.

Jak dlouho trvá, než začne finasterid působit?

Finasterid začíná blokovat DHT okamžitě

Jako lék začíná finasterid působit okamžitě, znamená to, že po užití první tablety začne ovlivňovat tělo. Jinak řečeno, hladiny DHT začne snižovat okamžitě po vstřebání. V průměru dokáže finasterid zredukovat hladiny DHT v těle o 70%. To je dost na to, aby se díky tomu zastavilo mužské vzorové plešatění.

Přestože má finasterid krátký poločas rozpadu, v těle se akumuluje. Denní dávka, což je obvykle 1 mg, je dostatečná na to, aby snížila produkci DHT. Tím neustále chrání vlasy.

Výsledky jsou viditelné po třech až čtyřech měsících

Pokud se řídíte pokyny a finasterid užíváte denně, můžete vidět výsledky na třetí či čtvrtý měsíc. Obvykle však trvá šest až devět měsíců, aby se rozvinul celkový účinek finasteridu. Vlasové folikuly totiž potřebují hodně času na to, aby dokázali vytvořit nový vlas.

Netřeba zapomínat na fakt, že finasterid ne vždy dokáže spustit růst vlasů, o které jste již definitivně přišli. Většina lidí užívajících finasterid díky němu zastaví další ztrátu vlasů. Nejde o způsob jak podpořit opětovný růst vlasů.

To znamená, že při užívání finasteridu nemusíte zaznamenat žádné zlepšení stavu vlasů. Přesto neustále pracuje na tom, aby ochránil další vlasy před vypadnutím.

Také nelze zapomínat na fakt, že vlasy vypadávat budou, a to v rámci svého přirozeného růstového cyklu. Starý vlas se však v tomto případě nahradí novým vlasem. Takže na hřebeni, v odtoku či na polštáři stále nějaký ten vypadlý vlas nacházet budete.

Pro získání finálního výsledku potřebuje finasterid přibližně jeden rok

Maximální finální výsledek, který finasterid dokáže při léčbě vypadávání vlasů dosáhnout, spatříte přibližně po roce denního užívání léku. Pokud několik dní lék užít zapomenete nebo jej vynecháte na nějaký týden či měsíc, můžete tím bránit finasteridu v efektivním působení.

Klíčovým bodem je, že nesmíte přestat finasterid užívat jen proto, že nedokáže viditelně zlepšit stav vlasové linie či hustoty vlasů. Jestliže finasterid užívat přestanete, vrátí se hladiny DHT na své běžné hodnoty a můžete zase začít přicházet o nadměrné množství vlasů.

Při správném užívání je finasterid jako prevence vypadávání vlasů velmi účinný. Musíte jen zůstat trpěliví, vlasové folikuly totiž potřebují pár měsíců na to, aby se přesunuly do růstové fáze a začaly tvořit nové vlasy.

Zdroje

Čtěte dál
Dutasterid
Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy