Ketokonazol

Poslední úprava 21.03.2023
Sdílet článek

Ketokonazol je syntetická látka, která se používá k léčbě kožních a plísňových infekcí. Ve formě šamponu, krému nebo tablet proti tvorbě lupů se prodává pod značkou Nizoral. Během testování této látky se zjistilo, že jedním z vedlejších účinků je, že působí jako antiandrogen - snižuje hladinu testosteronu v těle. Tyto výsledky však byly dosaženy po vysokých orálních dávkách 400mg 3x denně.

Jak Ketokonazol účinkuje proti vypadávání vlasů?

Efektivně odstraňuje plísňové infekce způsobené houbou Malassezia, o níž se předpokládá, že vyvolává inflamace (zánětlivé) reakce na pokožce hlavy - což je příznačné pro androgenní alopecii. Potlačuje účinky 5-alfa reduktázy. Podle některých odborníků je v ketokonazolu skrytý velký potenciál, protože se váže i přímo na androgenní receptory, čímž získává výhodu nad finasteridem při tlumení účinků 5-alfa reduktázy.

Nebyly provedeny však žádné klinické studie, které zkoumají vliv ketokonazolu konkrétně na vypadávání vlasů. Prakticky všechny informace pocházejí z velmi malých studií do 10 pacientů.

Dávkování

Nedoporučuje se užívat ketokonazol orálně k léčbě vypadávání vlasů, protože potřebné množství látky jsou velmi vysoké a tedy pro tělo velmi nebezpečné. V případě vypadávání vlasů je podstatné působit na vlasové folikuly v pokožce hlavy a nejvhodnějším prostředkem se zdá být použití šamponů s obsahem ketokonazolu.

Není však známo v jaké koncentraci musí být ketokonazol, aby byl co nejlépe vstřebatelný do pokožky. Nemusí to tedy znamenat, že větší koncentrace bude účinnější.

K důkladnému zkoumání mechanismu a účinků na léčbu vypadávání vlasů jsou určitě potřebné klinické testy.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy