Pygeum africanum pomůže proti zvětšené prostatě

Poslední úprava 23.09.2020
Sdílet článek

U mužů je dost možné, že jednou budou muset čelit problémům s prostatou protože jak muž stárne, jeho prostata má tendenci zvětšit se. Jde o jev zvaný BHP (benigní hyperplázii prostaty), která způsobuje spoustu nepříjemností jako je časté močení, odkapávání po vymočení se, nepohodlí při močení, a infekce.

Funkce prostaty

Prostata má velikost a tvar vlašského ořechu a je umístěna pod močovým měchýřem a přímo před konečníkem. Vylučuje řídkou, mléčnou, kyselou tekutinu, která:

 • tvoří asi polovinu tekutiny semene
 • pomáhá dopravit spermie přes vagínu a děložní hrdlo
 • pomáhá navlhčit výstelku močové trubice

Co způsobuje problémy s prostatou?

Po dosažení věku asi 40 let, prostata začíná růst téměř u každého muže, protože hladina DHT (dihydrotestosteronu), který je účinnou formou mužského hormonu testosteronu, se v těle zvyšuje. Testosteron je produkován oběma varlaty a nadledvinkami, a DHT se hromadí v prostatě. Buňky v prostatě se začnou rychle dělit. Někdy je zvětšení prostaty známkou rakoviny. Ale obvykle je výsledkem onemocnění zvané benigní hyperplazie prostaty. Většina lékařů ji nazývá jednoduše BHP.

U některých mužů se prostata zvětší, aniž by došlo problémům s močovým ústrojím pravděpodobně proto, že jejich močová trubice je širší než je průměr, nebo proto, že žláza má tendenci zvětšit se směrem ven. U většiny mužů však, jak se BHP rozvíjí, prostata tlačí na hrdlo močového měchýře nebo močové roury, čímž ji uzavírá jako když šlápnete na zahradní hadici. Tento tlak může ztížit močení a vyústit v různé příznaky.

Stěna močového měchýře se také ztlušťuje a snadněji se podráždí. Močový měchýř se začne stahovat, i když je v něm pouze malé množství moči, což způsobuje častější močení. Močový měchýř nakonec slábne a ztrácí schopnost vyprázdnit se, takže moč zůstává v močovém měchýři. Zúžení močové trubice a částečné vyprazdňování močového měchýře způsobují mnoho problémů spojených s BPH, včetně:

 • Naléhavosti na močení - potřeba vymočit se ihned
 • Slabý proud moči, který se zastaví a znovu spustí místo stálého silného proudu
 • Váhavost nebo potíže začít močit
 • Odkapávání po vymočení se
 • Nokturie - potřeba v noci často vstávat na močení
 • Zvýšená frekvence močení
 • Zvýšené riziko infekce pokud se močový měchýř nevyprázdní úplně a zadržuje moč

Proč k BHP vůbec dochází?

Ačkoli její přesná příčina není známa, existuje několik teorií. Za prvé, po staletí víme, že BHP se vyskytuje především u starších mužů a že se nerozvíjí u mužů, jejichž varlata byly odstraněny před pubertou. Z tohoto důvodu se předpokládá, že faktory související se stárnutím a varlaty mohou urychlit rozvoj BHP.

Mužské hormony

Muži produkují testosteron, důležitý mužský pohlavní hormon, a malé množství estrogenu, ženského hormonu, po celý svůj život. Jak muži stárnou, množství aktivního testosteronu v krvi se snižuje, což má za následek vyšší podíl estrogenu. Jedna teorie předpokládá, že BHP může nastat protože větší množství estrogenu v prostatě zvyšuje aktivitu látek, které podporují růst buněk.

Další teorie se zaměřuje na dihydrotestosteron (DHT), látku tvořenou testosteronem v prostatě, která může pomoci kontrolovat její růst. Při poklesu hladiny testosteronu v krvi může u starších mužů pokračovat tvorba a hromadění se vysoké hladiny DHT v prostatě. Tato akumulace DHT může podporovat růst buněk. U mužů, kterým se netvoří DHT se nerozvine BHP.

BHP se může údajně rozvinout i v důsledku "instrukcí", které buňky dostanou na začátku svého života. Podle této teorie k BHP dochází, protože buňky v jedné části prostaty se řídí podle těchto pokynů a probudí se později. Tyto "probuzené" buňky pak posílají signály dalším buňkám v prostatě, aby rostly nebo byly citlivější na hormony, které ovlivňují růst.

Evropští lékaři předepisují po celá desetiletí extrakt Pygeum - protizánětlivý extrakt z kůry africké švestky.

Pygeum pomáhá zabránit a zvrátit BHP

 • Snižuje zánět
 • Zmenšuje velikost prostaty
 • Podporuje normální močení
 • Zbavuje prostatu zásob cholesterolu, které mohou nastat při BHP
 • Výrazně zlepšuje nepříjemné příznaky spojené s BHP, včetně častého močení a tíhy v žaludku

Pygeum africanum je stálezelený strom, který roste v horských lesích Afriky. Evropští lékaři předepisují extrakt z jeho kůry už léta na zachování zdravé prostaty a podporu celkové pohody. Ve Francii a dalších zemích jsou fytoterapeutické přípravky (výživové látky získané z rostlin), jako Pygeum nejpoužívanější léky k léčbě BHP. V Asii, Africe a Indii, je fytoterapeutické medicína první volbou v léčbě BHP a používá se už celá staletí.

Prášek z kůry se tradičně používal jako čaj na zmírnění poruch močového měchýře a močových cest. Výzkum, který evropští vědci provedli na určení aktivních složek v kůře vedl k vývoji moderních lipofilních extraktů (rozpustných v tucích) používaných dnes. Pygeum může být vysoce účinné na udržení si zdravé prostaty.

Aktivní složky

Pygeum obsahuje tři účinné látky, které napomáhají prostatě:

 • Pentacyklické triterpenoidy (ursolové a oleanolové kyseliny) napomáhají zastavit zánět, snižují otok prostaty, a zvyšují integritu drobných žilek a kapilár.
 • Fytosteroly (beta-sitosterol) působí protizánětlivě. Je také prokázáno, že beta-sitosterol snižuje normální zvýšenou hladinu prostaglandinů u pacientů s BHP.
 • Ferulové estery (docosanol a tetrakozanol) pomáhá prostatu zásob cholesterolu, které obvykle doprovázejí zvětšení prostaty.

Pygeum při BHP snižuje frekvence nočního močení a zmírňuje ostatní symptomy spojené s BHP.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy