Pygeum africanum pomůže proti zvětšené prostatě

Poslední úprava 06.02.2018
Sdílet článek

U mužů je téměř jisté, že jednou budou muset čelit problémům s prostatou protože jak muž stárne, jeho prostata má tendenci se zvětšit. To má za následek jev zvaný BHP (benigní hyperplázii prostaty), která způsobuje spoustu nepříjemností jako je časté močení, odkapávání po vymočení se, nepohodlí při močení, a infekce. Může dokonce vést ke vzniku rakoviny.

Funkce prostaty

Prostata má velikost a tvar vlašského ořechu a je umístěna pod močovým měchýřem a přímo před konečníkem. Vylučuje řídkou, mléčnou, kyselou tekutinu, která:

 • tvoří asi polovinu tekutiny semene
 • pomáhá dopravit spermie přes vagínu a děložní hrdlo
 • pomáhá navlhčit výstelku močové trubice

Co způsobuje problémy s prostatou?

Po dosažení věku asi 40 let, prostata začíná růst téměř u každého muže, protože hladina DHT (dihydrotestosteronu), který je účinnou formou mužského hormonu testosteronu, se v těle zvyšuje. Testosteron je produkován oběma varlaty a nadledvinkami, a DHT hromadí v prostatě, což způsobí, že se buňky prostaty začnou rychle dělit. Někdy je zvětšení prostaty známkou rakoviny. Ale obvykle je výsledkem onemocnění zvané benigní hyperplazie prostaty. Většina lékařů ji nazývá jednoduše BHP.

U některých mužů se prostata zvětší, aniž by došlo problémům s močovým ústrojím pravděpodobně proto, že jejich močová trubice je širší než je průměr, nebo proto, že žláza má tendenci zvětšit se směrem ven. U většiny mužů však, jak se BHP rozvíjí, prostata tlačí na hrdlo močového měchýře nebo močové roury, čímž ji uzavírá jako když šlápnete na zahradní hadici. Tento tlak může ztížit močení a vyústit v různé příznaky.

Stěna močového měchýře se také ztlušťuje a snadněji se podráždí. Močový měchýř se začne stahovat, i když je v něm pouze malé množství moči, což způsobuje častější močení. Močový měchýř nakonec slábne a ztrácí schopnost vyprázdnit se, takže moč zůstává v močovém měchýři. Zúžení močové trubice a částečné vyprazdňování močového měchýře způsobují mnoho problémů spojených s BPH, včetně:

 • Naléhavosti na močení - potřeba vymočit se ihned
 • Slabý proud moči, který se zastaví a znovu spustí místo stálého silného proudu
 • Váhavost nebo potíže začít močit
 • Odkapávání po vymočení se
 • Nykturie - muset v noci často vstávat na močení
 • Zvýšená frekvence močení
 • Zvýšené riziko infekce pokud se močový měchýř nevyprázdní úplně a zadržuje moč

Proč k BHP vůbec dochází?

Ačkoli její přesná příčina není známa, existuje několik teorií. Za prvé, po staletí víme, že BHP se vyskytuje především u starších mužů a že se nerozvíjí u mužů, jejichž varlata byly odstraněny před pubertou. Z tohoto důvodu vědci věří, že faktory související se stárnutím a varlaty mohou urychlit rozvoj BHP.

Mužské hormony

Muži produkují testosteron, důležitý mužský pohlavní hormon, a malé množství estrogenu, ženského hormonu, po celý svůj život. Jak muži stárnou, množství aktivního testosteronu v krvi se snižuje, což má za následek vyšší podíl estrogenu. Jedna teorie na základě studií na zvířatech, naznačuje, že BHP může nastat protože větší množství estrogenu v prostatě zvyšuje aktivitu látek, které podporují růst buněk.

Další teorie se zaměřuje na dihydrotestosteron (DHT), látku tvořenou testosteronem v prostatě, která může pomoci kontrolovat její růst. Většina zvířat ztrácí schopnost produkovat DHT, jak stárnou. Výzkum však ukázal, že i při poklesu hladiny testosteronu v krvi, může u starších mužů pokračovat tvorba a hromadění se vysoké hladiny DHT v prostatě. Tato akumulace DHT může podporovat růst buněk. Vědci také poznamenali, že u mužů, kterým se netvoří DHT se nerozvine BHP.

Někteří vědci tvrdí, že BHP se může rozvinout v důsledku "instrukcí", které buňky dostanou na začátku svého života. Podle této teorie, k BHP dochází protože buňky v jedné části prostaty se řídí podle těchto pokynů a probudí se později. Tyto "probuzené" buňky pak posílají signály dalším buňkám v prostatě, aby rostly nebo byly citlivější na hormony, které ovlivňují růst.

Evropští lékaři předepisují po celá desetiletí extrakt Pygeum - protizánětlivý extrakt z kůry africké švestky.

Pygeum pomáhá zabránit a zvrátit BPH

 • Snižuje zánět
 • Zmenšuje velikost prostaty
 • Podporuje normální močení
 • Zbavuje prostatu zásob cholesterolu, které mohou nastat při BHP
 • Výrazně zlepšuje nepříjemné příznaky spojené s BHP, včetně častého močení a tíhy v žaludku

Pygeum africanum je stálezelený strom, který roste v horských lesích Afriky. Evropští lékaři předepisují extrakt z jeho kůry už léta na zachování zdravé prostaty a podporu celkové pohody. Ve Francii a dalších zemích jsou fytoterapeutické přípravky (výživové látky získané z rostlin), jako Pygeum nejpoužívanější léky k léčbě BHP. V Asii, Africe a Indii, je fytoterapeutické medicína první volbou v léčbě BHP a používá se už celá staletí.

Prášek z kůry se tradičně používal jako čaj na zmírnění poruch močového měchýře a močových cest. Výzkum, který evropští vědci provedli na určení aktivních složek v kůře vedl k vývoji moderních lipofilních (rozpustných v tucích) extraktů používaných dnes. Díky stovkám studií, které byly provedeny v posledních třiceti letech, víme, že Pygeum je vysoce účinné na udržení si zdravé prostaty.

Aktivní složky

Pygeum obsahuje tři účinné látky, které napomáhají prostatě:

 • Pentacyclické triterpenoidy (ursolové a oleanolové kyseliny) napomáhají zastavit zánět, snižují otok prostaty, a zvyšují integritu drobných žilek a kapilár.
 • Fytosteroly (beta-sitosterol) působí protizánětlivě. Je také prokázáno, že beta-sitosterol snižuje normální zvýšenou hladinu prostaglandinů u pacientů s BPH.
 • Ferulové estery (docosanol a tetrakozanol) pomáhá prostatu zásob cholesterolu, které obvykle doprovázejí zvětšení prostaty.

Četné klinické studie nedávno prokázaly užitečnost Pygeum při BHP (benigní hyperplazii prostaty) snížením frekvence nočního močení a zmírněním ostatních symptomů spojených s BHP.

Klinické studie

Proběhlo několik kontrolovaných klinických studií z nichž vyplynulo, že ve srovnání s placebem, Pygeum africanum výrazně zlepšilo urologické symptomy a tok moči.

Muži užívající Pygeum měli více než dvakrát vyšší pravděpodobnost zlepšení celkových příznaků. Potřeba vstát v průběhu noci na močení byla snížena o 19%, reziduální objem moči nebo odkapávání po vymočení se snížily o 24% a maximální tok moči se zvýšil o 23%.

Recenzenti dospěli k závěru, že extrakt z Pygeum africanum je užitečná možnost léčby pro muže s nižšími močovými symptomy způsobenými nezhoubným zbytněním prostaty.

Pomáhá při sexuální dysfunkci

Italská studie testovala Pygeum na 18 pacientech, kteří měli sexuální poruchy, chronickou prostatitidu a BPH. U pacientů bylo zaznamenáno výrazné zlepšení bez vedlejších účinků.

Kvalita a doporučené dávkování

Bylo prokázáno, že Pygeum africanum je bezpečné a efektivní při dávkách od 50 mg dvakrát denně do 200 mg jednou denně.

Jak bezpečné je Pygeum?

Nejsou známy žádné lékové interakce související s Pygeum. Ve vzácných případech, může dojít k žaludeční nevolnosti a pocitu na zvracení.

Onemocnění prostaty jsou obvykle benigní, ale pokud máte příznaky BHP vyžádejte si test PSA a vyšetření lékařem, aby vyloučil jiné komplikace. Nebojte se se svým lékařem diskutovat o využití fytonutrientů.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy