Příčiny vypadávání vlasů u mužů

Poslední úprava 22.03.2018
Sdílet článek

Androgenní alopecie nebo mužské ložiskové vypadávání vlasů je zodpovědné za velkou většinu vypadávání vlasů u mužů. I když existuje mnoho možných důvodů, proč lidé ztrácejí vlasy, včetně závažných onemocnění, reakcí na určité léky a ve vzácných případech extrémně stresující události. O všech typech vypadávání vlasů si můžete přečíst v sekci typy vypadávání vlasů. Za většinu vypadávání vlasů u mužů však mohou geny, hormony a věk.

Dědičné vypadávání vlasů zapříčiňují specifické zděděné geny. Tyto geny mohou pocházet od kteréhokoliv z rodičů. Pokud člověk zdědí takové geny, neznamená to však, že se vypadávání vlasů projeví. Počátek vypadávání vlasů je navázán na množství faktorů jako například hormony, věk nebo stres. Geny, které způsobují dědičné vypadávání vlasů, ale zatím ještě nebyly identifikovány.

Hormony jsou látky, které jsou vytvářeny v žlázách v lidském těle. Žlázy je vylučují přímo do krevního oběhu a tak se dostanou do celého těla. Hormony jsou velmi účinné látky a mají výrazný vliv na fungování lidského těla. Nejdůležitější mužský hormon je testosteron. Je vytvářen ve varlatech a je příčinou mnoha změn v období puberty na těle muže, změny hlasu, růstu ochlupení nebo nárůstu svalů. Tento hormon je však i jeden z důvodů vypadávání vlasů u mužů.

Působením enzymu 5-alfa reduktáza se testosteron proměňuje na aktivnější formu - dihydrotestosteron ( DHT ). DHT se naváže na receptory buněk vlasových folikulů. U folikulů, které jsou geneticky citlivější na DHT, způsobuje jejich zmenšování a zkracování růstového cyklu. V každém cyklu tedy vlas vyroste jemnější až nakonec vlasový folikul může zcela zaniknout. DHT je ve velkém množství obsaženy i v maze, který produkuje mazová žláza napojená na vlasový folikul. Maz se dostává na povrch pokožky, kde se hromadí a zpětně negativně ovlivňuje vlas. Je proto velmi důležité mýt hlavu kvalitními šampony, které dokáží DHT z pokožky odstranit. Nadměrné množství DHT způsobuje například i akné nebo zvětšení prostaty u starších mužů. Je zajímavé, že testosteron je u mužů příčinou růstu všeho ochlupení na těle. Růst vlasů však není ovlivněn hormony. Naopak vypadávání vlasů hormony ovlivněné je.

Přítomnost genů a hormonů není sama o sobě dostačující ke spuštění procesu vypadávání vlasů. Je tu ještě časové hledisko - věk, které zapříčiňuje, v návaznosti na genetickou predispozici nebo množství testosteronu v krvi, že u každého člověka vypadávání začne v jiném věku.

To, co muži trpící ložiskovým vypadáváním vlasů skutečně zdědí, jsou vlasové folikuly s genetickou přecitlivělostí na dihydrotestosteron (DHT). Vlasové folikuly, které jsou citlivé na DHT začnou miniaturizovat, čímž se zkrátí jejich životnost. Tyto zasažené folikuly nakonec zastaví výrobu kosmeticky přijatelných vlasů.

Ložiskové vypadávání vlasů je obecně charakterizováno nástupem ustupující vlasové linie a řídnutím vlasů. Vlasy v těchto oblastech, včetně spánků a střední části hlavy se zdají byt nejvíce citlivé na DHT. Toto vypadávání později postupuje dál a způsobí plešatost celého vrchu hlavy, V pokročilejších fázích ložiskového vypadávání vlasů zůstanou vlasy jen po okraji hlavy, čímž se vytvoří vzhled "podkovy". U některých mužů mohou být ovlivněny DHT i tyto zbývající vlasy.

Co je to DHT?

Dihydrotestosteron (DHT) je derivát nebo vedlejší produkt testosteronu. Testosteron se přeměňuje na DHT pomocí enzymu typu II 5-alfa-reduktázy, který se nachází v mazových žlázách vlasových folikulů. Ačkoliv celý genetický proces vypadávání vlasů není zcela znám, vědci vědí, že DHT zmenší vlasové folikuly, a že když je DHT potlačeno, vlasovým folikulům se daří. Vlasové folikuly, které jsou citlivé na DHT, musí být vystaveny tomuto hormonu po delší dobu na to, aby se proces miniaturizace dokončil. V dnešní době je tento proces možné zpomalit, dokonce i zastavit pokud se zasáhne dostatečně brzy.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy