Domů / / / / Keratin - bílkovina, která můž...

Keratin - bílkovina, která může za problémy s vlasy i se zuby

Poslední úprava 02.03.2023
Sdílet článek

Máte v poslední době problémy s vlasy, například s vypadáváním vlasů? Možná byste měli zvýšit i péči o zdraví vaší ústní dutiny. Podle jedné studie problémy s vlasy mohou zvýšit riziko zubního kazu. Výzkumníci tvrdí, že keratiny, tedy bílkoviny potřebné pro silné vlasy jsou velmi důležité i pro zdravou zubní sklovinu. Ve výzkumu byly pozorovány genetické a intraorální údaje 386 dětí a 706 dospělých. Výsledky ukázaly, že účastníci výzkumu s onemocněním vlasů - souvisejícím s genovým polymorfismem keratinu 75 (KRT75), byly náchylní na zubní kaz, čímž se ukázalo, že funkční keratin je pro zubní sklovinu důležitý. Jednodušeji řečeno, lidé s genovými mutacemi v kódu pro keratin, jsou na tvorbu kazů náchylnější.

Výzkumníci také přišli na to, že zubní sklovina lidí s keratinovými mutacemi měla abnormální strukturu, která vedla k jejímu oslabení. "Naše výsledky identifikují genetický lokus, který má vliv na strukturu skloviny a představují souvislost mezi problémy s vlasy a náchylností k zubnímu kazu," tvrdí výzkumníci.

Zubní sklovina je nejtvrdší látkou v lidském těle a má jedinečnou kombinaci tvrdosti a odolnosti vůči lámavosti, která chrání zuby před zubními kazy, nejčastějším chronickým onemocněním na světě. "Epiteliální vlasové keratiny, které jsou nezbytné pro zachování integrity vlasu, se nacházejí také v zubní sklovině a jsou nezbytnými organickými složkami zralé skloviny," tvrdí výzkumníci.

Jak předcházet zubním kazům

Čistěte si zuby zubním kartáčkem a zubní nití každý den

Preventivní opatření proti jakýmkoli obtížím v dutině ústní začínají správnou ústní hygienou. Zuby byste si měli čistit nejméně dvakrát denně. Používejte zubní pastu, která obsahuje fluorid. Čistěte si zuby dentální nití jednou až dvakrát denně, nejlépe po večeři. Čištěním zubů dentální nití odstraníte plak z míst, na které zubní kartáček nedosáhne, například mezi vašimi zuby nebo pod dásněmi.

Pijte vodu nebo si vodou po konzumaci jídla vypláchněte ústa

Jelikož si zuby nemůžete mýt po každém jídle, měli byste se po každém jídle napít vody nebo alespoň si ústa vypláchnout vodou. Voda totiž neutralizuje účinky kyselých a sladkých jídel. Vypláchnutí úst vodou odstraňuje zbytky jídla za zuby, na zubech i pod zuby.

Jezte zdravou a vyváženou stravu

Zdravá a vyvážená strava je řešením mnoha zdravotních problémů. Potraviny bohaté na sacharidy, jako je chléb, sušenky, a tak dále, vás vystavují riziku zubního kazu. Vyhýbejte se lepkavým potravinám, jako jsou bonbony, které se dostávají do vašich mezizubních prostor. Sladkosti a čokoláda nejsou jediné potraviny, které obsahují cukr. Dávejte si pozor na "skryté cukry" v potravinách, které také dokáží způsobit zubní kaz. Zvyšte příjem ovoce a zeleniny. Ovoce a zelenina totiž odstraňují plak a zbytky jídla mezi zuby a dásněmi.

Čtěte dál
Proč vlasy řídnou?
Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy