Domů / / Zvětšená prostata - benigní hy...

Zvětšená prostata - benigní hyperplazie prostaty

Poslední úprava 20.07.2021
Sdílet článek

Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je zvětšená prostata. Prostata obklopuje močovou trubici, trubici, která odvádí moč z močového měchýře ven z těla. Jak se prostata zvětšuje, může močovou trubici stisknout nebo částečně zablokovat. Toto často způsobuje problémy s močením.

BPH se vyskytuje téměř u všech mužů jak stárnou. BPH není rakovina. Zvětšená prostata může být na obtíž, ale obvykle to není závažný problém. Přibližně polovina všech mužů starších 75 let má některé příznaky.

Průběh

Prostata u mužů s věkem roste a nejrychleji roste ve středním věku. 5 z 10 mužů má zvětšenou prostatu ještě před padesátkou. Až 9 z 10 mužů má zvětšenou prostatu ještě před dosažením věku 80 let. Zvětšená prostata nemusí vždy způsobit příznaky.

Vzhledem k tomu, že se prostata zvětšuje, močová trubice (trubice, která odvádí moč z močového měchýře ven z těla) může být zúžena nebo částečně blokována. Zúžení nebo zablokování močové roury způsobuje příznaky benigní hyperplazie prostaty (BHP). Více než 2 z 10 mužů má nějaké příznaky před dovršením věku 55 let. 5 z 10 mužů mladších 75 let trápí slabý tok moči.

Ve vzácných případech se vyvine závažná překážka průtoku moči, což může vést ke komplikacím, včetně úplného nebo částečného ucpání močové trubice, infekce močových cest (UTI), močového měchýře, kamenům nebo viditelné krve v moči.

Každý člověk má jinou zkušenost s BHP. Příznaky mohou být stabilní, mohou se zjevovat a mizet, nebo se mohou časem zhoršit. U některých mužů jsou příznaky mírné a nevyžadují léčbu léky. Jiní mají nepříjemné příznaky a zvolí si léčbu léky nebo, zřídka, operaci.

BPH nezpůsobuje rakovinu prostaty, ale rakovina prostaty může způsobit příznaky podobné těm BHP. Je důležité, aby příznaky kontroloval lékař aby se ujistil, že nejsou způsobeny rakovinou prostaty.

Benigní hyperplazie prostaty je také známá jako benigní hypertrofie prostaty.

Co způsobuje BHP?

Benigní hyperplazie prostaty je pravděpodobně normální součástí procesu stárnutí u mužů, způsobená změnami v hormonální rovnováze a růstem buněk.

Jaké jsou příznaky?

BPH způsobuje problémy s močovým ústrojím, jako jsou:

  • Problém se zahájením a ukončením močení (odkapávání).
  • Časté nucení na močení. Tento pocit vás dokonce může v noci vzbudit.
  • Slabý proud moči.
  • Pocit, že váš močový měchýř není po vymočení se zcela prázdný.

V malém počtu případů může BPH způsobit zablokování močového měchýře, takže močení je nemožné nebo velmi obtížné. Tento problém může způsobit zadržování moči (retence moči), což vede k infekcím močového měchýře, kamenům nebo poškození ledvin.

BPH nezpůsobuje rakovinu prostaty a nemá vliv na schopnost muže zplodit dítě. Také nezpůsobuje problémy s erekcí.

Jak se BHP diagnostikuje?

Váš lékař může diagnostikovat BHP kladením otázek o vašich příznacích a předchozím zdravotním stavu a vyšetřením. Testy mohou zahrnovat test moči (vyšetření moči), krevní test (hladiny kreatininu v séru) a digitální rektální vyšetření, které umožňuje lékaři nahmatat velikost vaší prostaty. V některých případech je proveden test na prostatický specifický antigen (PSA) aby se pomohla vyloučit rakovina prostaty. (Rakovina prostaty a BPH spolu nesouvisejí, ale mohou způsobit některé stejné symptomy.)

Lékař se vás může zeptat jak často máte příznaky BPH, jako závažné jsou a jak velký dopad mají na váš život. Pokud jsou vaše příznaky mírné až středně závažné a velmi vás netrápí, k tomu abyste je dostali pod kontrolu může stačit domácí léčba. Váš lékař vám může nařídit pravidelné kontroly aby se ujistil, že se u vás neobjevily další potíže.

Jak se BHP léčí?

Léčbu BPH zpravidla nepotřebujete, pokud vás příznaky neobtěžují nebo nemáte jiné problémy jako je zadržování moči, infekce močového měchýře nebo močové kameny.

Přestože domácí léčba nemůže zvětšování prostaty zastavit, může vám pomoci zredukovat nebo zvládat její příznaky. Zde jsou některé věci, které vám mohou pomoci zredukovat příznaky.

  • "Močení na dvakrát." Vymočte se kolik můžete, na chvíli si odpočiňte a vymočte se znovu.
  • Vyhněte se kofeinu a alkoholu. Nutí vaše tělo zbavit se vody a budete díky nim močit častěji.
  • Pokud je to možné, vyhněte se lékům, které mohou ztížit močení jako jsou volně prodejné antihistaminika, dekongestiva (včetně nosních sprejů), a léky proti alergiím. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem ohledně léků, které užíváte.

Pokud domácí léčba nepomůže, může být BPH léčena léky. Léky mohou zmírnit příznaky, ale jen zřídka se vám jich pomohou zbavit. Pokud přestanete užívat léky, příznaky se vrátí.

Pokud jsou vaše příznaky závažné, může vám lékař navrhnout chirurgické odstranění části vaší prostaty. Ale jen málo mužů má tak závažné příznaky nebo jiné problémy, že potřebují operaci.

Možná BHP zabránit?

BPH ani problémům s močením, které způsobuje, nemůžete zabránit. Někteří lidé věří, že pravidelná ejakulace pomůže zabránit zvětšení prostaty. Neexistuje ale žádný vědecký důkaz, že ejakulace pomáhá.

Zvětšená prostata - benigní hyperplazie prostaty Průměrné hodnocení: 4.5 (2 hodnocení­)

Blízke témy