Domů / / Prostata a dýňová semínka

Prostata a dýňová semínka

Poslední úprava 12.10.2017
Sdílet článek

Semena dýně jsou plné bílkovin a mají nízký obsah sacharidů. Obsahují esenciální mastné kyseliny a vlákniny a širokou škálu vitamínů, minerálů a dalších prospěšných živin. Při těch všech živinách, které obsahují, jaké jsou některé z nejčastěji studovaných a zaznamenaných zdravotních přínosů těchto semen?

Dýňová semena a problémy s prostatou

Zjistilo se, že výskyt problémů s prostatou u mužů je značně nižší v zemích, ve kterých se často konzumují semena z dýně jako je Rakousko a Maďarsko. Toto zjištění není překvapivé, když se podíváte na živiny a sloučeniny na ochranu prostaty obsažené v dýňových semenech.

Pravidelná konzumace semen může pomoci zmenšit zvětšenou prostatu a zmírnit příznaky benigní hyperplazie prostaty (BHP). BHP je bolestivé onemocnění, které vede k zúžení močové trubice a potížím s močením.

Existuje několik látek, které mají být odpovědné za to, jak dýňová semínka pomáhají zmírnit problémy s prostatou. První z nich je sloučenina, která se nazývá delta-7-Sterin. Delta-7-Sterin konkuruje dihydrotestosteronu (DHT) v receptorech v prostatě. DHT přispívá k růstu buněk prostaty, ale když je ve stravě přítomné dostatečné množství delta-7-Sterinu, zdá se, že pomáhá minimalizovat škodlivé účinky DHT na prostatu.

Dýňová semena obsahují vysoké množství fytosterolů, včetně často zkoumaného beta-sitosterolu. Bylo prokázáno, že beta-sitosterol blokuje přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron inhibicí enzymu 5-alfa-reduktázy. To může mít řadu pozitivních dopadů, ale zvláště při problémech s prostatou, čím méně přebytečného DHT v těle působí na prostatu, tím lépe.

V placebem kontrolované studii léčby benigní hyperplazie prostaty fytosteroly se ukázalo, že příznaky BHP se v léčené skupině výrazně zlepšily bez zaznamenaných vedlejších účinků.

Vysoký obsah zinku může být dalším důvodem, proč jsou dýňová semínka dobré na problémy s prostatou. Zinek je důležitý pro správnou produkci hormonů, včetně testosteronu. Má také antioxidační a protizánětlivé vlastnosti a má také zlepšit naši imunitní odezvu. Všechny z nich jsou potenciálně prospěšné pro muže, který trpí zvětšenou prostatou.

Dýňová semena obsahují i další ochranné faktory, které zabraňují nebo léčí problémy s prostatou, jako je relativně vysoká úroveň antioxidačních karotenoidů jako beta-karoten a esenciální mastné kyseliny. Celkově tyto malé zelené semena obsahují mnoho živin prospěšných zvláště pro muže.

Chutná svačina z dýňových semen

Chcete-li napomoci zabránění BHP, doporučuje se jíst hrst (asi 30g) oloupaných dýňových semen třikrát týdně. Dýňová semena jsou prodávány v potravinách a obchodech se zdravou výživou.

Nebo zkombinujte hrst dýňových semen s hrstí slunečnicových semen, polévkovou lžící worcesterové omáčky, špetkou česnekového prášku a sójové omáčky. Osmažte směs na mírném ohni po dobu 5 minut, nebo dokud nezhnědne.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc