Seboroická dermatitida

Poslední úprava 02.03.2023
Sdílet článek

Seboroická dermatitida není infekční onemocnění, ale může se při něm vyskytnout infekce. Seboroická dermatitida je především kožní onemocnění, ale může také vést k dočasnému vypadávání vlasů, pokud se dermatitida nachází na hlavě nebo v jiných oblastech kůže, kde rostou terminální vlasy. Dermatitida se projevuje jako šupinatá, někdy mastná, zanícená kůže, které může svědit nebo být dokonce bolestivá na dotek. Je to zánětlivé onemocnění, příčina jehož není dobře známá, ačkoliv roli pravděpodobně hrají geny a běloši, zejména keltského původu, jsou velmi náchilní ním trpět. Zdá se, že mazové žlázy spojené s vlasovými vačkami začnou produkovat velmi hustou formu mazu. Maz obsahuje méně volných mastných kyselin a skvalen, ale zvýšené množství triglyceridů a cholesterolu. Podnětem mohou být zčásti androgenní steroidy. Období hormonálních výkyvů, jako například puberta, mohou aktivovat nástup seboroické dermatitidy. Seboroická dermatitida se může vyskytnout i u některých novorozenců, když jsou matčiny androgeny předány z matky na dítě přes placentu. Onemocnění jako Parkinsonova choroba, poranění hlavy, a cévní mozková příhoda mohou být spojeny se seboroickou dermatitidou, a stres a chronická únava ji mohou ještě zhoršit.

Nadbytečná produkce mazu při seboroické dermatitidě může vyvolat proliferaci kožní flóry. Bylo prokázáno, že počet kvasinek Pityrosporon ovale (nazývané také Malassezia furfur) se s intenzitou seboroické dermatitidy zvýší. Toto nadměrné množení kvasinek způsobuje ještě větší podráždění a zánět. Ačkoli tento zánět není specificky zaměřen na vlasový folikul, pokud jsou v blízkosti zánětlivých buněk vlasové folikuly, mohou být nepříznivě ovlivněny. Pro vlasové folikuly není zanícená kůže zdravé prostředí na růst. Seboroická dermatitida může tedy nepřímo způsobit difúzní vypadávání vlasů. Tato ztráta vlasů by měla být zvrátitelná pokud se sníží intenzita zánětu. Přestože se seboroická dermatitida může šířit celá léta, je důležité zdůraznit, že seboroická dermatitida není infekční a nemůžete se jí nakazit od jiného člověka. Pokud se na seboroické dermatitidě podílejí kvasinky, pocházejí z vlastní kůže postiženého jedince. Všichni máme na kůži kvasinky různých typů, problém při seboroické dermatitidě je, že kvasinky se mohou množit v mnohem větším množství, než je obvyklé.

Existuje několik typů léčby seboroické dermatitidy. Nejjednodušší léčba zahrnuje použití medikovaných šamponů proti lupům na regulaci proliferace kůže a tvorby lupů. Může být doporučeno střídavé používání několika šamponů v různé dny a každý z nich s jiným účinkem. Šampony používané při seboroické dermatitidě mohou obsahovat síru, selen sulfid, zinek pyrithionu, dehet nebo kyselinu salicylovou. Tyto šampony jsou k dispozici již mnoho let. Šampony na bázi azolu (Ketokonazol - Nizoral nebo šampon Revita) jsou dostupné jako volně prodejné přípravky. Další léčivé šampony mohou obsahovat pirocton olamine (šampon Folivital Pro). Všechny z nich mohou být účinné při léčbě seboroické dermatitidy. Někteří dermatologové mohou předepsat i antibiotika na regulaci kožní flóry a tím nepřímo snížit zánět. Na kontrolu imunitní odezvy se může zánět přímo léčit kortikosteroidním krémem nebo mlékem. Seboroická dermatitida může přetrvávat jakmile začne, takže je třeba nepolevit v léčbě a pokračovat. Užitečná je i preventivní léčba i poté, co příznaky ustoupily.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy