Pirocton Olamine

Poslední úprava 01.03.2023
Sdílet článek

Pirocton Olamine je látka podobná účinné látce ketokonazol. Odstraňuje plísňové infekce a má také protizánětlivé účinky.

Co je Pirocton olamine?

Pirocton olamine je složka přidávána do šamponů proti lupům a do krémů (topických kožních produktů). Nazývá se také piroktón ethanolamin a prodává se pod obchodním jménem "Octopirox". Jde o protiplísňovou a antimikrobiální přísadu, využívanou pro ošetření a léčbu plísňových infekcí na kůži, včetně infekcí vlasové pokožky způsobujících lupy.

Pirocton olamine častokrát nahrazuje běžněji používaný pyrithionu zinku, který se přidává do šamponů proti lupům. Jako aktivní složka se může nacházet i v krémech, lociích a jiných produktech. Používá se také jako konzervační a zahušťující látka v kosmetických produktech. Jako konzervační látka zabraňuje Pirocton olamine růstu bakterií a choroboplodných zárodků, čímž se prodlužuje doba spotřeby a zajišťuje bezpečnost produktu.

Jak Pirocton olamine působí?

Předpokládá se, že houba Malassezia je zodpovědná za seboroickou dermatitidu. Pirocton olamine je ethanolamonová sůl piroktónu s komplexním a ne plně pochopeným protiplísňovým mechanismem. Jeden z předpokládaných způsobů působení je formování molekulárních komplexů se železem, což může tlumit plísňové buňky a nedovolí jim efektivně využívat energii. Částečně je účinný proti kvasinkám rodu Malassezia, proto působí při léčbě seboroické dermatitidy.

Jak účinný je Pirocton olamine?

Pirocton olamine nebyl dosud velmi populární, a tedy ani řádně klinicky testován. Jeho hlavní výhodou každopádně je, že je dobře snášen, proto může být při mírných lupech používaný často. Toto tvrzení však nebylo dostatečně hodnoceno a testováno.

Zdroje

Čtěte dál
Ketokonazol
Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy